PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie wkłady?



Marinero
16-03-2013, 12:14
Witam, ja wiem, że na ten temat była już nie jedna rozmowa, ale zdania są tak podzielone, że naprawdę nie wiadomo czyich rad słuchać.
Wczoraj kupiłem Fluvala 104, w zestawie gąbka, węgiel i taki coś białego najprawdopodobniej jest to żwirek ceramiczny.Bardzo proszę użytkowników filtrów kubełkowych o radę, co z tych wkładów zostawić a co dokupić żeby było dobrze żółwikowi.Oczywiście bardziej doświadczonych proszę z góry o wyrozumiałość.
Pozdrawiam Marinero.

krist
16-03-2013, 13:45
Dobry filtr, gąbke czyść raz w tygodniu, ceramike zostaw, węgiel możesz zastapić zwirkiem amonowym lub wymieszać oba pół na pół. Kiedy wymienić na nowe? jak przestaną wchłaniać szkodliwe związki, (nagle w przeciągu 1-2 dni woda zrobi się syfiata i zacznie śmierdzieć- tak zaobserwowałem u mnie). Oczywiście to że mamy filtr nie oznacza że nie musimy zmieniać wody!!! (ja wymieniam raz na miesiąc i wszystko jest ok, cały filtr gruntownie czyszcze raz na 2-3 miesiące). Dobrze by było jakbyś kupił bakterie nitryfikacyjne np. kapsułki lub w płynie które znacznie przyśpieszą proces dojrzewania filtra (naturalny proces wytworzenia sie tych bakterii to 2-3 tyg.) Przez pierwsze kilka dni woda i tak bedzie robić się mętna ale nie bedzie cuchnąć, w miare rozwoju bakterii woda powinna się wyklarować. aha i jeszcze jedna rada króciec ssawny (kosz) dobrze zabezpiecz przed zsunięciem lub rozłączeniem, podcisnienie potrafi wessać główke małego żółwia do rurki....( moja o mały włos by się utopiła w ten sposób.. ;-(

marioh
17-03-2013, 04:58
Witaj.Ja również mam ten model i póki co mam standardowe wyposażenie(gąbki, węgiel i ceramike),które dopiro wzbogacę przy wymianie pozostałych.Mam go od około 3-4 miesięcy i twierdzę iż jest to znakomite urządzenie,które bardzo pomaga nam w utrzymaniu czystości naszym żółwikom.Co do zmiany wody ja robie to inaczej niż krist,co nie oznacza,że mój sposób jest lepszy.Przy czyszczeniu akwa(raz na miesiąc lub troszkę więcej)wymieniam około 30-50% stanu wody i nie myję filtra czystą wodą,tylko tą którą mam wymienić(spokój z odradzaniem się bakteri nitrifikacyjnych).Poza takimi zabiegami systematycznie uzupełniam stan wody(bo przecież sporo jej paruje)co również pomaga w utrzymaniu czystości.
Pozdrawiam!:)

Marinero
18-03-2013, 10:28
Witam, bardzo wszystkim dziękuję za podzielenie się swoimi radami. Jak by komuś się coś przypomniało z przyjemnością poczytam.
Pozdrowienia!

krist
18-03-2013, 11:41
oki nie ma sprawy jaky co to wl na gg

danlack
28-03-2013, 04:59
Witam,
Nie mam za duzego doswiadczenia, ale z naukowego punktu widzenia filtr biologiczny i wklad weglowy moze klocic sie ze soba. Cytuje:

"Węgiel stosujemy w filtrach głównie po to, aby pozbyć się zanieczyszczeń natury organicznej. Niekiedy, paradoksalnie, może być to również poważną wadą węgla. Chodzi o akwaria, w których zastosowano biologiczną metodę usuwania azotanów – denitryfikację. Proces ten realizowany jest przez mikroorganizmy żyjące w warunkach niedotlenionych. W wyniku tego do prawidłowego funkcjonowania potrzebują łatwoprzyswajalnych związków organicznych jako pokarmu (np. cukry czy alkohole). Zastosowanie węgla aktywnego może spowodować pozbawienie bakterii tych substancji i w efekcie denitryfikator przestanie działać."

Ponizej linki do pelnych artykulow.

http://solniczka.friko.pl/artykuly/wegiel.htm#Nie%20ma%20r%F3%BFy%20bez%20kolc%F3w

http://www.malawi.pl/artykuly/wegiel.htm

Danlack

marioh
28-03-2013, 10:04
Witajcie!Bardzo ciekawe jest to co napisał "danlack".Napewno warto zajrzeć na te stronki i o tym poczytać,ale ja to zrobie dopiero jutro.
Pozdrawiam.

Jojek
28-03-2013, 12:00
Owszem racja.
Przykład z denitryfikatorem jest co prawda nie do końca trafiony bo jeszcze nie słyszałem aby ktoś go używał przy żółwiach. Natomiast nawet jeśli nie używa się denitryfikatora to i tak można sobie darować węgiel jako zbędny i nawet w zwykłym filtrze przeszkadzający. Większość akwarystów stosuje węgiel tylko okresowo po leczeniu ryb aby wyłapać resztki preparatów leczniczych.

Oczywiście te uwagi dotyczą stabilnych biotopów z dobrą filtracją biologiczną. A nie takich gdzie cała woda jest wymieniana co tydzień. Bo tam stosowanie czegokolwiek poza gąbką i żwirkiem amonowym nie ma sensu.

Żwirek amonowy i węgiel należy stosować tylko jeśli jest taka potrzeba bo po co wydawać pieniądze skoro można się obejść bez tego?

Hecia
29-03-2013, 01:24
Dokładnie to samo powiedział mi pan w zoologiku (podobno hoduje czerwonolice, więc chyba wie co mówi) - gąbka i żwirek amonowy.

danlack
29-03-2013, 11:14
Zgadzam sie z tym co napisal Jojek,

Natomiast ja na dzien dzisiejszy mam filtr bilologiczny przy zolwiach, z tym ze karmie je na zewnatrz i wracaja po 30-40 min po jedzeniu do zbiornika (ponoc tyle potrzebuja, zeby wyproznic sie po posilku - odchody niewidoczne, zreszta czesc widoczna robia natychmiast przed posilkiem po przelozeniu do zbiornika z czysta woda - sprawdzcie).

Wody nie wymieniam co tydzien, a jedynie 25% raz na jakies 10-14 dni i to nie z brudu, a w celu ogranicznie substancji szkoliwych w wodzie (ich nadmiar rowniez destabilizuje prace filtra i powoduje gwaltowny wzrost glonow). Postepuje jak akwarysci i na razie nie narzekam, a zolwiki tym bardziej.

A propos zwirku amonowego lub wegla, to nalezy pamietac zeby go wyrzucac co 2-3 tygodnie, poniewaz material nasyca sie i zaczyna oddawac zebrane substancje szkodliwe do wody.

Danlack

Jojek
31-03-2013, 06:42
Powinieneś podmieniać mniejszą ilość wody a częściej. Proponuję 10-15% wody co tydzień.

42d3e78f26a4b20d412==