PDA

Zobacz pełną wersję : Montaż filtra?



Neno
25-03-2013, 13:39
Hello guys :)

Długo sie nie odzywałem, więc na wstępnie powiem że mój żółwik ma się dobrze...

Postanowiłem zainstalować mu filtr, coprawda wodę ma czystą bop często ją wymieniam ale jak sądze nie zaszkodzi mu :)
wiec na początek zakupiłem AQUAEL-FanMicro...tak żeby zobaczyć co i jak (jako że nigdy nie miałem akwarium w domu niewiele wiem) i tu mam kilka pytań:

1. Czy filtr powinien być zanurzony całkowicie (musi, może, nie wolno) i co z tego wynika (napowietrzenie, filtracja)
2. Czy żółw nie dostanie nerwicy z powodu drgań jakie wywołuje filtr podczas pracy (ja bym się zderwował)

w sumie to tyle (najbardziej mnie nurtuje to pierwsze jako że w wiedza sprzedawców w zoologikach jest znikoma a wszystkie filtry są przystosowane dla rybek)

Dziękuje!

krist
25-03-2013, 14:47
Filtr zanurz tak aby wylot wody był umieszczony troche ponad poziom lustra wody, przez co woda przechodząc przez filtr (z głębszych warstw) będzie się mieszać z wierzchnią warstwą wody (po której pływa np. kurz, tłusty osad itd.) co zapewni jej wymieszanie i dodatkowo troche ją natleni. Z początku filterek badzie czyścił wode tylko fizycznie po jakims czasie (jak wytworzą się bakterie) także biologicznie, w jakim stopniu sobie poradzi z woda tego nie wiem, jest troszke "mały" jedno jest pewne często będziesz musiał czyścić gąbke.... Jak bedzie się zachowywać gadzinka tego nie wiem (nie mam fil;tra wew.) może z początku byc troszke wystraszona ale nie musi, chociaż żólwie doskonale wyczuwają drgania to filtr aż takich drgan chyba nie wywołuje? Jeśli gadzinka będzie zachowywać się nie tak zawsze możesz filterek wył.

Jojek
25-03-2013, 14:56
Ten filtr należy do filtrów, które pracują w całkowitym zanurzeniu.
http://www.aquael.com.pl/pl/akwarystyka/filtryw.php?id=10
tam znajdziesz instrukcję obsługi

marix
26-03-2013, 01:46
zolwiem drgania filtra wewnetrznego nie przeszkadzaja. moje wykorzystuja go jako jeszcze jedna wysepke (sa za duze juz teraz zeby na niego wejsc, ale czesto trzymja sie go lapkami). Filtr wewnetrtzyny musi byc calkowicie zanurzony (przynajmniej moj), bo inaczej silniczek by sie spalil.

Neno
26-03-2013, 02:41
ok dziekuje...zobacze jak to bedzie chodzilo :)

marioh
26-03-2013, 04:17
Witaj!Z moich doświadzeń wiem,że filtr wewnętrzny tylko troszkę poprawia wodę w akwa(trzeba rzadziej zmieniac wodę),ale za to filtr zewnętrzny pomaga w tym niesamowicie.Trzeba go wcześniej,czy później i tak kupić i wiem,że to tylko kwestia czasu.Wiem także,że są to wysokie koszty i że przewyższają one akwa- nawet po zmianie na większe lecz naprawdę warto.
Pozdrawiam!

Hecia
26-03-2013, 04:33
Ja mam podobny, tylko trochę większy. Z tego co wiem, powinien być całkowicie zanurzony w wodzie. To mój drugi filtr wewnętrzny, pierwszemu kabelek wylazł z osłonki... Trzeba bardzo uważać, bo żółwie włażą na takie filtry. Jak mój żółw był mniejszy i po raz pierwszy zamontowaliśmy mu filtr wewnętrzny, to troszeczkę sie bał, chował sie pod woda i nie chciał się do filtra zbliżyć. Po dwóch dniach jego ulubioną zabawą było "jacuzzi" - wisiał w wodzie u wylotu filtra i nadstawiał się wszystkimi częściami ciała :). Uwielbiał to robić, teraz jest duży i chyba go to już nie rusza...

marix
26-03-2013, 06:34
moje tez bardzo lubia "jaccuzi".
jesli chodzi o czystosc wody - filtr wewnetrzny plus zaszczepka bakterii (turtle clean) swietnie sobie radza w mniejszych akwa (na razie mam w akwa ok. 40 litrow). Chyba przy tak malej ilosci wody filtr zewnetrzny bylby klopotliwy, bo woda zanadto by wirowala. Co tydzien podmnieniam wode, a akwa myje co 3-4 tygodnie.
Wode napowietrzam, bo zolwie maja towarzystwo rybek.

Jędrek
26-03-2013, 13:41
Przepływ wody można z reguły ograniczyć. Pojawił się filtr zewnętrzny AquaSzut, kosztuje trochę ponad 100 złociszów, jakość?? (ktoś ma??). Są możliwości przerobienia filterka. Ja wstawiłem do naczynia (podziurkowanego) i zasypałem żwirkiem, rurkę wylotową wystawiając na zewnątrz. Filtracja bio jest dobra (w ponad 40 litrach wody i 11 cm żółwiu azotynów zero) niestety(?) nie bierze osadu z dna i muszę co parę dni sciągać, podmieniając przy okazji 10 litrów wody (zresztą podmiana jest konieczna ze względu na azotany).
A tu jest link do innej przeróbki małego filtra

http://www.akwarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?t=590&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
Jeśli nie działa, spójrz na akwarystyka_projekty DIY

marioh
26-03-2013, 15:51
Ja u siebie oprócz filtra zewnętrznego również mam wewnętrzny,a wody tak 60-65l i twierdzę,że bardziej miesza wodą jednak ten wewnętrzny.Co do azotanów to przy podobnej skorupce(ok.11cm) dolewam systematycznie wody(bo paruje),a podmieniam część co miesiąc - i ona nie śmierdzi i jest krystaliczna.Teraz jednak dołożyłem troszkę mniejszą samiczkę i zobaczymy jak to będzie wyglądało.
Pozdrawiam :)

42d3e78f26a4b20d412==