PDA

Zobacz pełną wersję : żółw.... i jeszcze coś?



Bounty
29-03-2013, 10:43
Moje pytanie może wyda Wam się dziwne i banalne... no ale trudno, zaryzykuję ;) Od jakiegoś czasu mam małego żółwia greckiego i zastanawiam się czy w tym samym terrarium można hodować jakieś inne zwierzęta? Tzn. chodzi mi o jakieś gady - nie wiem jaszczurki czy cokolwiek innego.... pytanie bardzo mnie nurtuje, bo w sklepie zoo widziałam żółwie i w tym samym terrarium coś jaszczurkopodobnego ;) w tej chwili nie jestem nawet w stanie napisać co to było. Czekam na odpowiedzi... terrarium mam dość duże jak na takiego małego żółwika (zdaję sobie sprawę, że on urośnie), ma 80X40X50. ... trochę mi "pusto" na górze, więc chciałabym jeszcze jakieś zwierzę zajmujące raczej górne partie terrarium (oczywiście na jakiś lianach czy korzeniach). Czekam na odp, pozdrawiam :)

MataManX
29-03-2013, 11:36
Wiesz co ja ogólnie nie polecam hodowli żólwia z innymi zwierzętami bo praktycznie wszystkie przypadki hodowli wspólnej naruszają dobre warunki dla obu zwierząt widziałem kiedyś żółwia z legwanem i na pewno ani jeden ani drugi nie były szczęśliwe jak chcesz to dokup sobie jeszcze jednego żólwia ale z czasem terra będzie za małe dla dwuch a pozatym jawiększą radość powinieneś czerpać z tego że żólwiawi się podoba w terra a nie tobie

Aleksander
29-03-2013, 23:32
Rówież nie polecam. Temat był już kilka razy poruszany, więc dodam inny koronny argument - różne gatunki cierpia na różne choroby, drobnoustroje nieszkodliwe dla jednego mogą byc smiertelne dla innego gatunku. Nawet zółwi np. stepowych i greckich nie poleca sie trzymac razem. Więc jesli sie zdecydujesz, to najwyzej na drugiego zolwia tego samego gatunku. Jednak z tego, co obserwuję, im na towarzystwie wcale nie zalezy:)

Pozdrawiam
Natalia

Yaqbi
30-03-2013, 12:37
Hej, też słyszałem, że nie powinno się miszać gatunków w terra. Ale mam kolegę, który przygarnia różne zwięrzęta, ma ich w domu spro, szczury, rybki, pies, jest żółw stepowy (znaleziony w bardzo kiepskim stanie) którego podleczyliśmy, a teraz jego synek dostał od kogoś z rodziny legwanika zielonego. Problem polega na tym, że mały boi się jaszczurki, więc opieka spadłą też na mego kumpla.
No i pewnego dnia wydarzyła się niesłychana historia . Oba terraria stały w pokoju, dokładnie na przeciw siebie. Po porannym karmieniu koleżka nie zamknął legwanowi terra do końca, a jak wrócił, okazało się, że zielony smok wybrał się na wycieczkę... w odwiedziny do żółwia. Zastał oba zwierzaki siedzące pod żarówką i gapiące się siebie. Zatem, żeby nie działać wbrew ich instynktom, kolega podjął decyzję o pozostawieniu ich w jednym terra, narazie z powodzeniem. Zwierzęta nie atakują się i nie są wobec siebie agresywne, leg czasem bije ogonem, kiedy ktoś zbliża siędo terra, ale nie przejawia agresji w stos do żółwika.

Paulazz
31-03-2013, 13:42
eeeeee albo mi sie wydaje albo słyszałam o połączeniu żółwia z gekonem toke... ale tylko słyszałam

P.S brat namawia mnie na wsadzenie do terra z żółwiami chomików... bo wyczytał że one uwielbiają drążyć tunele...

żółwie latały by po piasku a pod nimi tunelami biegałyby chomiki... :P

co wy na takie połączenie <buehehehe>

Radek. P.
31-03-2013, 13:56
Chomiki są agresywne w stosunku do siebie, akceptują tylko swoje rodzeństwo i matkę (ale matka przestaje je akceptować, gdy się usamodzielnią) Mogą też się nie atakować przez chwilę podczas zalotów, ale tylko jeśli przypadną sobie do gustu. Może być więc nie więcej niż jeden chomik w terrarium, chyba, że to rodzeństwo. Nie jest też pewne, czy zaakceptują żółwia! (Bo żółw chyba będzie je ignorował) Ja bym więc stanowczo odradzał połączenia ich (chyba, że to terrarium ma wielkość pokoju, to by sobie jakoś poradziły razem).

Aleksander
01-04-2013, 03:43
Paulina żartowała na szczęście (tak myslę:)).
Ludzie, dajcie spokój z upychaniem na siłę różnych zwierząt w terrariach. Każdy słyszał o legwanach zielonych i żółwiach stepowych w jednym terrarium, ale każdy ma także rozum po to, by sobie wykoncypowac, że to bezmyslne (to zwierzęta żyjące w kompletnie różnych warunkach naturalnych) i niebezpieczne dla zdrowia zwierząt. Tak więc Bounty, poprzestań na żółwiu/żółwiach w jednym terrarium.

Pozdrawiam
natalia

Paulazz
01-04-2013, 04:54
to ja mam pytanko poza tematem... facet z zoologika w moim miasteczku nie mówi żółw stepowy tylko żółw mongolski... jeżeli on sie nie myli to żółwie stepowe mogą sie spotkać z chomikami w naturalnym środowisku

bo chomiki mandżurskie czyli dżungalskie pocodzą z okolic azji i mongolii

szczerze to nigdy nie czytałam skąd dokładnie żółw stepowy pochodzi i jakie zwierzęta spotyka w nat. środowisku

... ale z tymi chomikami to tak pół żartem :P pół serio, ale bardziej żartem

Aleksander
01-04-2013, 07:45
No myslę, że bardziej żartem:)
W Rosji mówią "żółw środkowoazjatycki". Nazwy "żółw mongolski" nie słyszałam nigdy. Żółwie stepowe występują na terenie Rosji, Kazachstanu, Iranu, Pakistanu. Nie wiem, czy żółw spotyka chomika, nie wiem dokładnie, gdzie żyja chomiki (Mandżuria to kraina leżąca na obszarze połnocnych Chin, to nazwa historyczna), ale jeśli nawet na po części tych samych terenach, to na pewno nie żyja razem w norze. Jestem też pewna, że chomik może dotkliwie pogryźc żołwia.
Pomysły z trzymaniem tak różnych zwierząt razem są kompletnie pozbawione sensu i niebezpieczne dla każdego z gatunków. Albo dwa terraria, albo jedno zwierzę - innego wyjścia dla myślącego człowieka nie widzę.

Pozdrawiam
natalia

Paulazz
01-04-2013, 08:35
hehe dobra wybije sobie ten pomysł z głowy... :P ale i tak dziękuje za wyczerpującą odpowiedz.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Chomik

żółw stepowy + chomik stepowy hmm... żartuje... :P tylko tak sobie gdybam hihi

Bounty
08-04-2013, 08:07
OK, dzięki jeszcze raz dzięki :)
Na razie żółwik pozostanie sam... może kiedyś przyjdzie mu żyć z innym żółwikiem greckim :P Czas pokaże....
Paulazz... ja mam w domu świnkę morską ! Co sądzicie o wepchnięciu jej do terra żółwia???? hahaha oczywiście żartuję ;) Na pewno obgryzła by mu skorupę - bo dostarczyłaby sobie wapnia :)

42d3e78f26a4b20d412==