PDA

Zobacz pełną wersję : żółwica stepowa



dafit
01-04-2013, 10:47
Mam pytanie bo pewnie wiekszosc osób tutaj sie lepiej orientuje gdzie mozna kupic w okolicach Krakowa,lub Katowic nie wiem na giełdzie czy czyms takim? Dorosłą zółwicę stepową? W zoologikach ciągle napotykam tylko na małe zółwiki niewiele wieksze od orzecha włoskiego a takiego nie mółgbym trzymac z dorosłym samcem raczej.Pomimo ze te maleństwa tez są słodkie ale zalezy mi na kupieniu samiczki.Czy to w ogole jest gdzies mozliwe?

MataManX
01-04-2013, 11:32
Szczerze mówiąc odradzam trzymanie jednej samicy w terra z samcem. Najlepiej by było jakby samiec mial małe stadko samic aby jego zaloty rozkładały się na nie wszystkie. Jedna samica może być bardzo męczona przez samca.

dafit
01-04-2013, 11:49
Hmm,moze i masz rację?A jakbym przedzielił terrarium szybą ?Czy tez lepiej czyms ciemnym zeby sie nie widziały?W sumie faktycznie,jedna samiczka to chyba by było za mało dla samca który nie widział juz samicy chyba z 10 lat ;) Dlatego chcialem mu zapewnic jakies towarzystwo.Chociaz czy żółwie stepowe tego potrzebują? Aha no i ciagle czekam na podpowiedzi gdzie ew mógłbym dokupic takową samiczkę?Albo 2 :)

Aleksander
01-04-2013, 13:00
Z moich obserwacji i z tego, co zdążyłam do tej pory dowiedzieć się o żółwiach stepowych z różnych zrodeł wynika, że na towarzystwie im kompletnie nie zależy. To nie są zwierzęta stadne. Wystarczy, że nie zapewnisz im odpowiedniej dla dwóch osobników powierzchni a zaczną się starcia. A nie jest łatwo o wystarczającą powierzchnię dla dwóch dorosłych żółwi.
Tak więc lepiej nie przypisywać żółwiom potrzeby towarzystwa, bo chęc jej zaspokojenia może odbyć się kosztem komfortu zwierząt.

Pozdrawiam
Natalia

dafit
01-04-2013, 13:06
Ok,w takim razie na razie sobie daruję zeby nie miec niepotrzebnie kłopotów,poczekam az bede miał własne mieszkanie to wtedy mam zamiar zrobic sobie terrarium na pół pokoju a drugie pół na wolierę dla ptaków :) Skoro żółwiowi nie zależy specjalnie na towarzystwie to ok.Sadziłem ze czuje sie czasem sam bo czesto jak gdyby szuka kontaktu ze mną zaglądajac przez szybe co robię albo jak łazi czasem po pokoju to przychodzi do mnie :) Czy to efekt osfojenia czy jak?

Aleksander
02-04-2013, 00:51
Hmmm, raczej swego rodzaju "uwarunkowania": Ty = Twoja ręka w terrarium=jedzenie:))) Moje tez tak robią. Mozna to nazwac oswojeniem. Chociaz trochę rekompensuje nam to brak możliwości głaskania i prztulania naszych zwierząt:)

Pozdrawiam
natalia

Paulazz
02-04-2013, 07:44
nie zgadzam sie że żółwie to samotnicy...

mój żółw zanim miał towarzystwo był osowiały leżał pod lampą w piasku i nic nie robił... bał sie siana i kory

teraz jak jest ich więcej nauczył sie zakopywać w ziemię kiedy idzie spać . lata jak szalony po terra i wygląda na szczęśliwszego nawet nie bał sie degustacji sianka

u mnie jest jedna samica i dwa samce... fakt czasami sie gryzą i są awantury ale przynajmniej coś sie dzieje

dużo też zależy od twojego żółwia czy jest z natury spokojny czy agresywny i nerwowy

ja nie jestem za trzymaniem przez całe życie zółwia w samotności


a co do kupna to zamieść ogłoszenie w dziale KUPIĘ może ktoś sie odezwie

Aleksander
02-04-2013, 08:15
To fakt, żółwie uczą sie od siebie różnych rzeczy, tez to zaobserwowałam (chociaz "uczą" to może za duże słowo). I rzeczywiscie duzo zależy od charakteru żółwia. Ale generalnie mozna powiedzieć, że nie tęsknią za towarzystwem jak np. ssaki. Moga zyc same a juz na pewno lepiej same, niz w większej ilości w małym terrarium. Niektóre osobniki wręcz trzeba trzymac same, bo albo sa zbyt agresywne, albo zbyt lękliwe, by dzielic z kimś swoje "mieszkanie".

Pozdrawiam
Natalia

dafit
02-04-2013, 13:18
Nie wiem jak ja mam okreslic charakter mojego zółwia?W sumie mam go juz z 10 lat i jezeli chodzi o kontakty z innymi zółwiami to jak był mały to nie było z tym nigdy problemów bo czasem dostawałem od kolegi drugiego zółwia na przechowanie.I nie było żadnej awantury ani nic i tez wydawało mi sie ze on był szczęsliwszy z towarzystwa.Pozatym gad jest niezmiernie ruchliwy,ma doskonałą pamięc i jest uparty,chyba jak wiekszość zółwi?Jak idzie spac to zawsze w tym samym kącie terrarium i zakopuje sie czasem tam do połowy,a czasem nie ale zawsze śpi tak śmiesznie głową w dół.Rano jak sie budzi i czeka na zapalenie lampki to po nagrzaniu sie biega wręcz w te i z powrotem przy okazji czasem pożywiając sie w biegu. :) Wlasnie nie wydaje mi sie zeby on miał przejawiac jakis wrogi stosunek do innego zółwia i moze jednak sie zdecyduje na samiczke.Ogłoszenie w dziale kupię zamiesciłem ale i tak nikt sie nie zgłasza. Ogólnie mój żółw jest spokojny,zrównoważony i mądry jak wiekszość zółwi :) Tylko czasem zbyt szybko biega i jest uparty ;)

Aleksander
03-04-2013, 01:55
Cóż, ja tez myslałam, że moja żółwica jest spokojna. Gdy ją dostałam bała sie wszystkiego, więc myślałam, że sie dogada z mniejszym od niej zółwiem. Ale zamieszkały razem i wyszedł z niej tyran - straszy go, stuka karapaksem, wchodzi na niego, macha głową, jednym słowem ma dominujący charakter do tego stopnia, że planujemy umieścić ja osobno.
Musisz sam podjąć decyzję - jeśli będziesz miał odpowiednio duże terrarium (ja myślę, że minimum 120/90. Ja mam 120/70 i mysle, że to za mało).

Pozdrawiam
Natalia

42d3e78f26a4b20d412==