PDA

Zobacz pełną wersję : Żółw zawiasowy!



FRED17
04-04-2013, 14:20
Witam jestem posiadaczem żółwia zawiasowego już ponad 5 lat ale niekt mi niepowiedział jaka jest jego nazwa łacinska a przydała by się chociasz po to aby sprowadzić partnera!Szukałem w internecie i książkach nigdzie go nienapotkałem więc daje zdjęcie i licze na was pozdrawiam GREJFRUT!
http://www.icpnet.pl/~delman/zwierzaki/z.jpg

xol
04-04-2013, 14:59
Nie wiem co to, ale śliczne :)))

Aleksander
05-04-2013, 02:28
Może Kinixys erosa? Poczekaj jednak lepiej na kogoś, kto ma wiekszą orientację w temacie.

Pozdrawiam
Natalia

dr Robert
05-04-2013, 03:22
Kinixys belliana a jeśli kupiony w Polsce to prawdopodobnie podgatunek K.belliana belliana z Tanzanii. Dziwię się, że dopiero teraz interesujesz się jaki to gatunek bo K.belliana różni się trochę gdy chodzi o warunki hodowli od czasem spotykanych w hodowli, bardziej wilgociolubnych, leśnych gatunków K. homeana i K.erosa (ten ostatni rzadszy w hodowli i chyba do Polski nie był importowany). Ale lepiej późno niż wcale :). Od czerwca sam się biorę za ten gatunek.

Bardzo polecam stronę:
http://66.201.110.205/Articles/Kinixysscare.htm

I strony pokrewne, jest tam nawet quiz do rozpoznawania tych trzech najczęściej trzymanych gatunków i sposób oznaczania płci oraz oczywiście jak hodować (łącznie ze spisem pokarmów. Żeby takich stron było więcej ....

FRED17
05-04-2013, 06:18
No w sumie to mi powiedziano w sklepie jak go hodowac i stwierdziłem że niepotrzebna mi nazwałacińska!!Ale byłem w blędzie:] nazwa łacinska to podstawa a wszczegulności takiego ciekawego zwierzaka!!Ja własnie za pare tygodni zamawiam samiczke mojemu pupilowi i spróbuje rozmnozyć!!!dr Robercie a jak moge sie dowiedzieć na 100% jaki to gatunek??Bo podał Pan 2 nzwy łacinskie (Kinixys belliana , K.belliana belliana ) dla informacji żółw jest kupiony w Polsce!
Pozdrawiam GREJFRUT
PS:Przetłumaczył Pan może juz opis tych żółwi bo ja niejestem na tyle mocny z angielskiego!!!

FRED17
05-04-2013, 06:24
Wiem że ten drugi to podgatunek ale czy one sie skrzyżują??

dr Robert
05-04-2013, 07:29
Gatunek to wyższa ranga niż podgatunek. Często gatunek można rozbić podgatunki. To nie jest nic innego. Gatunek: Kinixys belliana ma różne podgatunki. Jednym z nich jest Kinixys belliana belliana czyli to co przypuszczalnie masz. Podgatunki krzyżują się ze sobą, ale nie jest to wskazane, prawdziwi hodowcy rozmnażają czyste linie genetyczne jednego podgatunku. Przez krzyżowanie powstają kundle, których pochodzenie trudno odtworzyć. Tak się niestety stało np. u wielu węży dusieli, najcenniejsze i najdroższe są czyste podgatunki, a większość to kundle.
Na 100% to niestety trzeba bardziej postudiować tę i inne strony na temat tego gatunku. Co do gatunku to właściwie pewne, wystarczy zobaczyć ten quiz na stronie (przycisk na dole z lewej i pokazują się nazwy przy poszczególnych obrazkach), Kinixys belliana ma taki zaokrąglony z tyłu karapaks, a czy to na pewno ten podgatunek to raczej wnioskuję z miejsca pochodzenia bo przed kilku laty był import tego gatunku z Tanzanii, a tam właśnie występuje K.b.b.
Wyobrażam sobie jakie bzdury powiedzieli Ci w sklepie (chyba, że trafiłeś na wyjątkowego sprzedającego), to żółwie o dość specyficznym warunkach trzymania, innych niż większość zwykle trzumanych żółwi lądowych z rodzaju Testudo. Proponuję używać słownika, znajomość języka nikomu jeszcze nie zaszkodziła...

elegans
05-04-2013, 12:09
Drogi FRED17!
Jak zakupisz samiczkę( najlepiej 2 ), to radziłbym je trzymać oddzielnie, ponieważ samce tego gatunku są bardzo agresywne. Jego temperament mógłby spowodować niepotrzebny stres u samicy, a w konsekwencji brak sukcesu. Jednak, mimo, iż nie posiadasz jeszcze samicy, lub samic, to już z góry życzę Tobie powodzenia w hodowli, choć nie jest ona wcale prosta. Jeśli masz, to dobrze, ale jeśli nie, to zaopatrz terrarium w dość spory basen do brodzenia( poziom wody- standart-wys. karapaksu x 0,5 ), to gatunek leśny żyjący na terenach, gdzie wilgotność sięga 70- 80%. Jedynie inny gatunek z rodzaju Kinixys, K. natalensis zamieszkuje sawanny min. Parku Narodowego Krugera w RPA. K. belliana jest delikatnym żółwiem i łatwo ulega stresom, żywi się zarówno pokarmem pochodzenia roślinnego i... co jest ewenementem wśród żółwi lądowych, znaczną domieszką pokarmu pochodzenia zwierzęcego( oczywiście nie samą "wołowinką" ), ale np. dżdżownicami( nie zawierają tłuszczu, posiadają dużą ilość Ca ), ślimakami, rybami, oczywiście w naturze taki pokarm, który nie są w stanie upolować pobierają już martwy. Jeśli chodzi o pokarm roślinny( nasze krajowe menu ), to przede wszystkim liście, kwiaty( wiadomo jakie ), z warzyw zawierającą wit. A marchew( i...wiadomo również, jakie inne warzywa, choć podajemy je stosunkowo rzadko ), zawartość cukru w pokarmie powinna być trochę wyższa, niż to ma miejsce u innych żółwi lądowych, ponieważ cukier przy tak wysokiej wilgotności ulega szybkiemu spalaniu, dlatego owoce powinny być nieco częściej podawane.
P.S. Czy mógłbyś umieścić zdjęcie plastronu tego osobnika, ponieważ mogłoby to przyczynić się do rozwiązania problemu dotyczącego identyfikacji podgatunku tego osobnika.
Pozdrowienia!!!

FRED17
05-04-2013, 14:32
Dziekuje elegans za informacje!Umieszcze fotke plastronu jutro (musze iść do dziewczyny po aparat) w sumie to w tym sklepie powiedzieli mi prawie całą prawde oprucz tego że musi mić wyższą wilgotność!Ale kiedyś nawet niepamiętam z kąd dowiedziałem sie że musi mieć brodzik i że niezaszkodzi spryskac terrarium1Więc to robiłem ,a co do diety to odkryłem przypadkowo że lubi swierszcze:] i pierś z kurczaka!W wakacje będe robił żółwiowi większe terrarium to odrazu zrobie na 3 żółwie i kupie mu samiczki!A co do tej agresywności to mnie najbardziej rozśmieszyło bo to leniuch ,ale oczywiście wiem że dla samic będzie inny!
Pozdrawiam GREJFRUT

elegans
06-04-2013, 06:09
Musisz mi wybaczyć moją ciekawość, ale gdzie będziesz zamawiał żółwie? Zadałem to pytanie, dlatego, że K. belliana są rzadko hodowane w Polsce i trudno je zdobyć.
Jeszcze jedno: radziłbym Tobie codziennie spryskiwać terrarium, a co do temperamentu żółwia, to zaobserwujesz, jak będzie zachowywał się w stosunku do samic( oczywiście po okresie adaptacyjnym ), tym bardziej, że Twój żółw nie widział osobnika swojego gatunku ok. 5 lat( "a tym bardziej samiczki...ooo!" ). Jednym z czynników składających się na sukces rozrodczy żółwi jest oddzielna hodowla samic i samców( oczywiście każda płeć w innym terrarium ), a u niektórych gatunków, ze względu na agresywność samców np. u Pyxis planicauda, powinno się każdego z nich trzymać oddzielnie. Ma to na celu pobudzenie samców do rozrodu poprzez izolowanie ich od samic i dopuszczanie ich do siebie( tzn. samców do siebie, przed kontaktem z samicami ) w celu imitacji kontrolowanych przez opiekuna walk samczych. Jednak, jak zbudujesz K. belliana wystarczająco duże terrarium, to powinno być dobrze i każdy żółw w razie zagrożenia np. współtowarzysza znajdzie sobie spokojne, biezpieczne miejsce w terrarium zawierającym dużą ilość kryjówek. Przy projekcie terrarium pamiętaj, że jest to gatunek wymagający dużej wilgotności. Jeszcze chciałem się zapytać, jakie stosujesz podłoże?
Pozdrowienia!!!

Jasiu_B
06-04-2013, 09:31
witam,

bardzo ładny żółwik.

Ja u swojego zawiasowego mam bardzo duża wilgotnosc- podłoze to wiecznie wilgotna kostka kokosowa, jeśli ma sie odpowiedniej wielkosci terra to moza zrobic nawet 1/3 powierzchni dna basen, a co do diety zawiasowych to najlepiej podawac małe bezkregowce(w duzej przewadze) oraz jakies egzotyczne owoce- zauwazyłem ze moj zolwik nie chce wcinac innej zieleniny typu mlecz...

elegans
06-04-2013, 11:57
Mógłbyś urozmaicić podłoże np. liśćmi dębowymi( ususzonymi ), korą sosnową( jednowarstwową tzn. nieposiadającą żadnych zakamarków, w których gromadziłyby się różne owady, małe bezkręgowce, choć wiadomo, że przed użyciem należy zdezynfekować, wyparzyć podłoże). Posiadasz K. homeana, który jest jeszcze bardziej wymagającym gatunkiem pod względem wilgotności, niż K. belliana.
Pozdrowienia!!!

aleksandra
06-04-2013, 12:57
Hej!

ja stawiam na 90% na Kinixys belliana nogueyi. Przynajmniej po wyglądzie, Jesli ma jeszcze 4 pazury na przednich lapach to 100% masz ten gatunek. Ja posiadam w domu Kinixys belliana belliana -samice. Znosila mi jaja w zeszłym roku ( 5 szt) Niestety nie mam samca. Belliana belliana troche inaczej wygląda ma inne wzory na karapaksie. W internecie jest mnostwo informacji na temat tego zółwia (oczywiście na zagranicznych stronach...)
pozdrawiam
aleksandra

FRED17
06-04-2013, 15:19
Witam porobiłem troche fotek żółwiowi!!
http://www.icpnet.pl/~delman/zwierzaki/1.jpg
http://www.icpnet.pl/~delman/zwierzaki/2.jpg
http://www.icpnet.pl/~delman/zwierzaki/3.jpg
http://www.icpnet.pl/~delman/zwierzaki/4.jpg
http://www.icpnet.pl/~delman/zwierzaki/5.jpg
http://www.icpnet.pl/~delman/zwierzaki/6.jpg
http://www.icpnet.pl/~delman/zwierzaki/7.jpg
http://www.icpnet.pl/~delman/zwierzaki/8.jpg
http://www.icpnet.pl/~delman/zwierzaki/9.jpg
Ma 4 pazury z przodu!!

elegans
06-04-2013, 15:35
Rzeczywiście. Po wzorach na plastronie można wywnioskować, że jest to K. belliana nogueyi. Podgatunek ten posiada słabsze, mniej wyraźne wzory na plastronie, niż K. belliana belliana, choć nigdy 100% pewności nie można mieć.
Pozdrowienia!!!

FRED17
06-04-2013, 15:44
prosił bym jeszcze aleksandra o wypowiedź

FRED17
06-04-2013, 15:45
Wszystkim bardzo dziękuje za zainteresowanie sie tematem

OBMAB
06-04-2013, 16:06
J A JESZCZE NIE ALE NAPEWNO JUŻ W KRUTCCE !!! (CZERWIEC)

HE HE HE HE HE HE HE HE HE HE HE

aleksandra
07-04-2013, 04:34
Tylko ten podgatunek belliany ma 4 pazury ,czyli na 100% masz
Kinixys belliana nogueyi. Bardzo ładny okaz. Chętnie wymienie sie informacjami na temat tego gatunku. Pisz na priv.
aleksandra

Jojek
07-04-2013, 10:00
Tylko nie na priv.!!! Wszyscy chętnie poczytamy o tych żółwiach...

dr Robert
09-04-2013, 04:06
Rzeczywiście to podgatunek Kinixys belliana nogueyi. Mea culpa - napisałem, że kiedyś był import K.belliana z Tanzanii co nie jest prawdą. To był import z Ghany, a tam żyje podgatunek K.b.nogueyi a do zasięgu K.b.b. geograficznie mu bardzo daleko.
Co do wilgotności i biotopu to podgatunek ten zasiedla również lasy, ale znacznie rzadziej niż K.homeana czy K.erosa. Jego środowisko to tereny półpustynne (głównie populacje z Senegalu i Gambii), krzaczaste środowiska stepowe, aż do suchych i deszczowych lasów (populacje ze wschodniej części zasięgu podgatunku). Tak duża rozmaitość srodowisk stwarza ogromny problem w sytuacji gdy nie wiemy z jakiego biotopu pochodzi nasz żółw, poszczególne populacje sa pod tym względem bardzo zróznicowane (podobnie jak pod względem barwy) . Gdyby przyjąć, że im bardziej na wschód tym bardziej wilgotne srodowiska zasiedla (co jest pewnym uproszczeniem) to żółwie z Ghany powinny mieć pośrednie, a więc lekko wilgotne srodowisko.

O ile dla Kinixys homeana cały rok na wilgotnym torfie ujdzie o tyle dla K.b. to przesada, powinny być przerwy. Nie da się opisać warunków hodowli dla wszystkich zawiasowych bo to różne gatunki i inne wymagania. K.b.n. powinny mieć utrzymany wyraźny cykl roczny gdy chodzi o wilgotność. W Beninie wygląda to tak, ze są dwa okresy wigotne w ciągu roku. Najwyższa wilgotność jest od marca do czerwca oraz od sierpnia do listopada. Między listopadem a marcem jest sucho. Temperatura przez cały rok podobna, ale najchłodniej (22-27 stopni) od czerwca do listopada, a najcieplej (24-30 stopni) od grudnia do maja. Są to warunki w naturze, dane mierzone zgodnie ze standardami meterologicznymi. Oczywiście pod lampą (czyli "na słońcu") musi być nieco cieplej, najkrótsze czas operacji słonecznej jest od czerwca do listopada - średnia 4-6 godzin, pozostała część roku 6-8 godzin słońca (oczywiście są dni gdy niebo jest cały czas zachmurzone i gdy cały dzień świeci - to są średnie. W naturze w czasie pory suchej żółwie estywują w termitierach, w norach czy pod korzeniami. W terrarium konieczne są kryjówki. Zaadaptowane do warunków terrarium żółwie mogą od końca maja do końca sierpnia przebywać w terrarium ogrodowym, jednak powinny mieć tam lekko ogrzewaną kryjówkę (szklarenkę lub coś podobnego) gdzie spędzają noc z wyjątkiem cieplejszych, powyżej 16-18 stopni) i chłodniejsze dni.
Żółwie te przychodzą czesto silnie zarobaczone, dlatego podstawą jest odrobaczenie. Są bardzo wrażliwe na stres ! W przetrzymywaniu w jednym terrarium wielu osobników, w duzym zagęszczeniu (szczególnie samców) zaraz po imporcie z natury jest często przyczyną śmierci ! Stres powoduje, że często odmaiwają przyjmowania pokarmu.
Jak już wspomniano do romnożenia trzeba koniecznie rozdzielić obie płcie i naśladować naturalny cykl klimatyczny, co nie jest proste (w czasie naszej zimy i wiosny powinny mieć najcieplej i największą intensywność światła (bez lamp HQI trudno wyprodukować tyle światła). Przy zachowaniu tego cyklu rocznego jaja (2-4) składają zwykle od września do grudnia. Maluchy w temp. 28-31 stopni ( w suchym piasku, wilg. powietrza 80%) wylęgają się po 3-4 miesiącach, a już w wieku 5-6 miesięcy w lipcu-sierpniu dobrze zrobić im kilka tygodni estywacji co pozwala na właściwy, niezbyt gwałtowny wzrost kośca.
Co do pokarmu. Podstawa diety to pokarm roślinny, ale nie owoce ! Można robić najróżniejsze sałatki z tego czym karmi się inne żółwie lądowe (mlecz i wszelkie rośliny z łąki za wyjątkiem trujących) a w zimie z konieczności warzywa. Raz w tygodniu dodatkowo owoce i grzyby (najlepiej dzikie, ale w ostateczności pieczarki). Pokarm pochodzenia zwierzęcego zwykle podaje się raz w tygodniu lub raz na 2 tygodnie - noworodki mysie, dżdżownice, ślimaki (zarówno z jak i bez skorupki), owady. Stale w terrarium powinny być kawałki sepii. W czasie pory suchej podstawa diety to suszone zielsko (ewentualnie).
Hodowla K.b.belliana jest podobna do tego co napisałem o K.b.nogueyi, ale wilgotność powinna być nieco mniejsza, pora sucha dłuższa.

dr Robert
09-04-2013, 04:08
Chciałbym zapytać Aleksandrę skąd ma K.b.b. - nie chodzi o nazwisko :) tylko czy kupiona w sklepie w Polsce, Czechach, Niemczech ?

dr Robert
09-04-2013, 04:22
Dla osób zainteresowanych K.belliana i radzących sobie z czytaniem po niemiecku polecam tematyczny nr czasopisma "Draco" pt. Tropische Landschildkröten (nr 8 (4 zeszyt z 2001 roku) oraz pierwszy numer nowego czasopisma o żółwiach "Marginata" (1(1) z 2004) oraz artykuł Pelta z 2001 z czasopisma "Radiata" (10(4):24-29). Wszędzie najbardziej aktualne informacje o hodowli Kinixys belliana (ten ostatni artykuł mam w formie elektronicznej w Wordzie, więc na zyczenie mogę wysłać).

FRED17
09-04-2013, 05:57
Dziekuj bardzo Panu za informacje!!Miałem chyba szczęście bo warunki które zapewniłem zółwiowi są takie sam jak Pan napisał!!Musze tylko zapewnic i zachować cykl temperatur i oświetlenia!!

aleksandra
09-04-2013, 12:11
Witaj
Moją belliane belliane kupilam w Polsce ,przyjechala do mnie z trójmiasta. Wiem ,ze przebywala u poprzedniego wlaściciela parę ładnych lat ,a jeszcze wcześniej u kogos innego. Nie wiem Robercie czy mnie kojarzysz ,ale spotkaliśmy sie w kawiarni po II spotkaniu PSTw W-wie. Wszyskie informacje dot. tego gatunku znalazłam na zag.stronach intern. W Polsce właściwie nie znam nikogo kto by trzymal akurat ten podgatunek co ja. Moja samica jest w dobrej kondycji, 1.5 kg żywej wagi!!
pozdrawiam
aleksandra

dr Robert
11-04-2013, 10:24
Oczywiście, że Cię pamiętam, Aleksandro (wypiłem tylko jedno piwo z powodu prowadzenia auta :) ). Pisałem do Ciebie list w sprawie Geochelone pardalis, ale chyba rzadko zagladasz do skrzynki którą podałaś przy rejestracji na tcp. List jest juz zresztą niektualny bo zrezygnowalem z tego gatunku (brak miejsca).

aleksandra
12-04-2013, 13:41
Niestety dwa razy zmieniałam adres mailowy i zapomniałam zmnienić go tu na forum ,teraz mam już aktualny. Miałam taką nadzieje ,ze mnie kojarzysz:)))
pozdrawiam
aleksandra

FRED17
13-04-2013, 04:36
Dzisiaj zrobiłem mojemu zawiaskowi potrawe z truskawki i świerszcza wsadziłem świerszcza do truskawki pożarł ją jakby jedzenia przez 100 lat niewidział!!POLECAM:]

elegans
13-04-2013, 10:31
To dobrze, że jego apetyt nie maleje, jednak uważaj na truskawki, ponieważ zawierają niekorzystny stosunek Ca:P tzn. co prawda proporcje ich są równe, czyli 1:1, lecz powinien przeważać Ca, a korzystny stosunek Ca:P w przypadku żółwi lądowych musi być w stosunku 2:1, jeśli chodzi o małe żółwie, to 2,5, 3:1, czyli truskawki należy podawać bardzo rzadko tzn. owoce w przypadku K. belliana raz na 1,5 tygodnia w niewielkich ilościach.
Pozdrowienia!!!

FRED17
13-04-2013, 15:23
Wiem o tym!Dostał pierwszą truskawke od zeszłego roku:]Dziwisz mu sie że sie żuca:D

dr Robert
17-04-2013, 15:19
Taki stosunek Ca do P nie jest jakiś szczególnie zły w porównaniu z innymi owocami (np. bananami, którymi niestety niektórzy dobijają swoje żółwie). Spośród owoców stosuję u swoich kilku gatunków lądowców właśnie truskawki i arbuzy, ale w ograniczonych ilościach i tylko sezonowo czyli wtedy gdy owoce te są u nas a nie faszerowane chemią owoce z importu z drugiego końca świata. Przyjmujac zsadę, że nawet jezeli niektóre gatunki wcinają częściowo owoce w naturze to tez nie odbywa się to cały rok, ale tylko w sezonie ich dojrzewania.


Aleksandra, zauważyłem, ze na stronie PST jestemy razem na jednym zdjęciu w knajpie, wiec jak miałbym Cię nie pamietać :).

FRED17
18-04-2013, 00:58
No dokładnie ja mojemu żółwiowi daje sezonowo owoce już od 5 lat i rośnie ladnie i ma sie dobrze

elegans
18-04-2013, 07:30
Można być tylko zadowolonym.
Pozdrawiam!!!

FRED17
18-04-2013, 14:47
nom może już niedługo będe miał samice!!!

elegans
18-04-2013, 15:27
Gdzie będziesz zamawiał samice?
Pozdrawiam!!!

FRED17
20-04-2013, 00:24
A to mała tajemnica!!

OBMAB
29-04-2013, 13:27
ja już też mam piękne trio !!!!
he he he he he he he he he he eh e!!

elegans
30-04-2013, 06:28
Ja mam !na razie! samca K. b. nogueyi, który czeka na dwie samiczki.
" he, he, he, he."
Pozdrawiam!!!

42d3e78f26a4b20d412==