PDA

Zobacz pełną wersję : Zolw czerwonolicy w stawiku ogrodowym-temperatura



tinker
07-04-2013, 14:08
Witam, wiem,ze temat ten byl niejednokrotnie poruszany.,Jednak nie doszukalam sie jednoznacznej odpowiedzi. Otoz prosze o wypowiedz osoby, ktore maja doswiadczenie i/lub wiedze na temat wypuszczenia zolwi czerwonolicych do oczka wodnego, o glebokosci ponad 1,50 m. Zolwie dotychczas mieszkaly w akwarium, przez ok 8-9 lat. Czy wypuszczenie ich o tej porze roku - w naszych warunkach klimatycznych ( pewnie woda w oczku ma niecale 10 stopni) - ma sens czy raczej moze im zaszkodzic? Na dnie oczka jest sporo mulu, w ktorym moglyby sie sie zagrzebywac, ale niewiem na ile im to pomoze przy takiej temperaturze. Natomiast zastanawia mnie czy mozna je juz wypuscic , a jesli nie to kiedy? Dodam,ze moje zolwie ( a to jest parka) nie mialy nigdy problemow ze zdrowiem. Zawsze mialy dobry apetyt i sa karmione prawie caly czas sucha karma dla psow !! ( kiedys dostalam taka rade od pana pracujacego w sklepie zoologicznym, ktory mial piekne zolwie) - i od tamtej pory - a minelo juz sporo lladnych lat - moje zolwie rowniez jedza ta karme i maja sie doskonale. Niewiem co o tym sadzicie, ale ja nie widze,zeby mialy jakiekolwiek problemy. Pozdrawiam wsyztskich i z gory dziekuje za Wasze opinie

Natkas
07-04-2013, 14:29
pozwole sobie podlaczyc sie pod watek i dodam jedno pytanko - czy dla zolwia moga byc niebezpieczne pluskolce (takie wodne żądlące pluskwiaki) np. gdyby jaiegos upolowal? duzo ich mam w oczku i zawsze mnie to zastanawialo...

Jojek
07-04-2013, 15:31
O tej porze roku i przy tej temperaturze wody stanowczo odradzam. Zapalenie płuc murowane.

Karma dla psów przez wiele lat i nie widzisz problemów? Zamieść zdjęcia żółwi a powiemy Ci czy faktycznie. Choć zniszczonej wątroby i tak się nie zobaczy.

Jędrek
08-04-2013, 13:07
A na marginesie zapytam. Podobno żółwie lubią wodę 28 stopni. W oczku raczej nie podskoczy nad 22 (?). Czy lepiej wstawiać do oczka (Duże amplitudy temperatury jako dodatkowy minus, czy zostawić w terra?

Jojek
08-04-2013, 15:45
Jędrek napisał(a):

> oczku raczej nie podskoczy nad 22 (?).

Zależnie od głębokości oczka temperatura może mieć 22 a może mieć ponad 30 stopni. Fakt że te żółwie radzą sobie (niestety) wypuszczone w Polsce na wolność świadczy że warunki są dla nich znośne w rzekach, jeziorach i fosach więc w oczkach(które są płytsze) tym bardziej.

tinker
09-04-2013, 01:52
Przy okazji przesle ich zdjecia. Narazie nie mam aktualnych zdjec, a nie mam swojego aparatu wiec troche to moze potrwac.
Z tego co wiem zolwie wodne sa miesozercami, ale rowniez roslinozercami, a wiec karma dla nich powinna zawierac elementy roslinne i zwierzece. Karma dla psow rowniez zaweira te skladniki.
Zarowno dla zolwi i dla psow, potrzebne jest bialko zwierzece, a takze najrozniejsze witaminy i wapno.
Niewiem,czy proporcje sa identyczne dla zowli i dla psow, jednak karma dla psow zawiera wszytskie niezbedne do zycia zolwi skladniki odzywcze.

Powiedz, dlaczego sugerujesz,ze maja miec zniszzcona watrobe - z powodu jakich skladnikow? Ja az tak sie na zolwiach nie znam , tylko korzystam z rad specjalistow i z obserwacji wlasnych. Jak na moje oko wszytsko wydaje si ebyc ok, ale byc moze masz jakies konkretne zastrzezenia, co do poszczegolnych skladnikow psiej karmy ?

Wydaje mi sie,ze gdyby mialy zle warunki,to zolwica nie skladala by jaj - niestety do wody, poniewaz nie mam dla nich odpowiedniej wysepki z torfem itp.

Pozatym wydaje mi sie,ze problemy z watroba - o ile by sie pojawily - daly by o sobie znac juz pare lat temu, wiem jak jest w przypadku psow - objawy chociazby w odchodach itp. Mysle,ze u zolwi byloby podobnie.

Ale bardzo chcetnie wyslucham Waszych rad, w koncu po to tutaj napisalam :)

Pozdrawiam

marix
09-04-2013, 02:43
przecietny pies ma szybki metabolizm i zyje ok. 12 lat.
przecietny zolw ma wolny metabolizm i zyje kilka razy dluzej nisz pies...
na przyk?ad ludzie trzymjacy zolwie lodowe na polakierowanych podlogach ciesza sie nimi przez kilka lat... a gdy gad zdycha, wcale tego nie wiaza z tym, ze oddychal lakierem...
Od otluszczenia watroby nikt nie umiera z dnia na dzien. po prostu zyje sie krocej i w gorszej formie.

Jojek
09-04-2013, 10:21
Mięso podawane psom i kotom to wołowina, wieprzowina, drób itp. uogólniając jest to mięso ssaków i ptaków. Mówiąc że żółwie są drapieżnikami i są mięsożerne mamy na myśli ryby, skorupiaki, mięczaki. czyli jest to kolosalna różnica.

Mięso mięsu nierówne.

Z roślinami jest podobnie - żółwie jedzą głównie rzęsę wodną i inne rośliny wodne a nie zboża czy warzywa.

Człowiek też je mięso i rośliny, to według twojego rozumowania karma dla psów powinna całkowicie ludziom wystarczać?

A propo wątroby powiedziałem że tego czy mają zniszczoną czy nie to nie widać. Można się co najwyżej domyślać że przy takim żywieniu jest mocno nadwyrężona. U żółwi choroby ujawniają się bardzo późno (czasami nie ma już wtedy ratunku).

Dlatego zawsze jak ktoś pisze że jego żółw wygląda zdrowo to mnie nie przekonuje bo przekonałem się że część osób w ogóle nie wie jak wygląda zdrowy żółw.

tinker
10-04-2013, 16:08
Dzeikuje wszytskim za wypowiedzi. Mysle,ze faktycznie macie sporo racji , i napewno systematycznie urozmaice diete moim zolwiom . Przeczytlam tez tekst, do ktorego link byl podany tutaj na forum , dotyczacy wlasnie diety zolwi i z pewnoscia postaram sie do niego dostasowac:)
A teraz jeszcze wracajac do zowli w oczku wodny i ewentualnego zapalenia pluc - jak wyglada / po czym rozpoznac zapalenie pluc u zolwi i ewentualnie jakie sa metody i sznase wyleczenia?
pozdrawiam

dr Robert
11-04-2013, 11:58
Żółw cieżko oddycha, nie może się zanurkować, pływa po powierzchni wody często na jednym boku. Po antybiotykach choroba przechodzi albo nie przechodzi.
Żółwie czerwonolice swobodnie można trzymać w oczku wodnym (bardzo dobrze ogrodzonym !), ale takie wychuchane w domu, w ciepełku lepiej wypuszcać w czasie ciepłej pogody, aby kilka dni miały na aklimatyzację. Na zimę bezpieczniej zabrać, chociaż jeśli zbiornik głęboki może przeżyć zimę w mule.

tinker
15-04-2013, 15:48
Bardzo dziekuje za odpowiedz. Oczko wodne, w ktorym mialyby przebywac moje zolwie ma ok 1,50 gleokosci . Czy to wystarczjaaca glebokosc,zeby mogly w nim zimowac, czy lepiej nie ryzykowac i na zime zabierac je do akwarium w domu?

42d3e78f26a4b20d412==