PDA

Zobacz pełną wersję : mata czy kable grzewcze



Paulazz
11-04-2013, 08:06
no własnie co wy macie u siebie... i czy jest jakaś różnica?

co lepsze dla stepowca?

a może wystarczy dobre oświetlenie i nie trzeba sie bawić w jakieś kabelki w ziemi ?

nie mam możliwości włozenia tego pod terra i jak już to tylko do ziemi... i jak to zabezpieczyć ... warstwa żwiru? czy dużo piasku?

no i ostatnie pytanie :) a jeżeli żółw by takie kable wykopał to czym to grozi?
domyślam sie że mogą sie przypiec ... ale jakies spięcie?

pozdrawiam i przepraszam za tyle pytań

MataManX
11-04-2013, 08:20
kabelki w ziemi ze u stepa odpadają niestety to jest kopacz który prędzej czy później wygrzebie je z ziemi i zniszczy twoją pracę a co gorsza może się o nie popażyć

marix
11-04-2013, 08:25
nie mam pojecia o stepowcach - ale ostatnio widzialem w sklepach zoologicznych jakies elektryczne "kamienie grzewcze". Polecali je dla jaszczurek i zolwi lodowych. Wlasnych doswiadczen z tym osprzetem nie mam.

Paulazz
11-04-2013, 10:54
http://www.um-um.pl/shop/index.php?cPath=220_661&osCsid=c5d3405d3e34dec64cda02eba4a56a36

a własnie dlatego moje pytanie bo wpadłam na tą strone i chciałam sie dowiedziec co byście polecili. ale chyba pozostane przy dobrych żarówkach grzewczych...

a o kamieniu słyszałam że jest troche źle zrobiony bo sie za bardzo ogrzewa i może popażyć zwierze...

dr Robert
11-04-2013, 11:53
Jak zwykle najlepsze porady są ze sklepów, gdzie chodzi przede wszytskim, żeby sprzedać kolejny gadżet. Mata grzewcza o bardzo słabej mocy może się przydać okresowo, gdy chcemy podwyższyć temperaturę jakiemuś egzotycznemu, wrażliwemu gatunkowi w nocy (np. małe Geochelone elegans nie powinny mieć chłodniej niż 22 stopnie nawet w nocy). Ja stosuję kabel tylko u młodych tropikalnych gatunków (G.radiata, G.elegans).
Odpowienio zabezpieczona duża mata może się też przydać na wybiegu ogrodowym, zakopana płytko w ziemi i zabezpieczona może służyć żółwiom stepowym, T.hermanni, T. graeca czy G.pardalis do wygrzewania w czasie chłodnych dni (ewentualnie umieszczona w ogrodowym domku, szklarence czy podobnym schronieniu na chłodne dni.
W normalnych, domowych warunkach lampa z góry całkowicie wystarczy. Trzeba pamiętać, że powierzchnia ogrzewanego podłoża nie powinna mieć więcej niż ok. 30-32 stopnie.

Jędrek
11-04-2013, 13:56
Czy żarówkami można ogrzewać w nocy?

dr Robert
11-04-2013, 14:25
A czy w nocy świeci słońce ? Powinien być utrzymywany normalny cykl dnia i nocy. Nie nalezy świecić zwierzętom w nocy.

Paulazz
12-04-2013, 06:31
Jędrek tutaj masz link chodzi o tą czarną zarówkę

http://www.um-um.pl/shop/index.php?cPath=220_657&osCsid=c5d3405d3e34dec64cda02eba4a56a36

jest tam to i owo o żarówce która może być włączona w nocy i dzięki temu nagrzewac w terrarium

dr Robert
12-04-2013, 12:47
Widzę, że ten sklep cieszy się niepohamowanym autorytetem :). Jak chcesz kupić kolejny gadżet w stylu tzw. nocnej żarówki to skorzystaj z tej oferty. Najśmieszniejsze w tej reklamie jest to, że żarówka ta stymuluje rozród płazów i gadów. Dawno się tak nie uśmiałem. Co do stopnia widzenia różnych typów światła przez żółwie jest jeszcze wiele do zbadania i sklepy nastawione z natury rzeczy na zysk nie są najlepszym źródłem wiedzy. Najlepiej po prostu zgasić na noc światło i po sprawie :). A jak chce się obserwować żółwie użyć ustawionej dalej od terrarium zwykłej słabej żarówki w lampce nocnej. Wyjdzie znacznie taniej :).

42d3e78f26a4b20d412==