PDA

Zobacz pełną wersję : to narmalne że żółwie jedzą żwirek??



Paulazz
13-04-2013, 07:45
dlaczego moje żółwie jak widzą żwirek albo jakies małe kamyczki to myślą tylko i zjedzeniu ich???

brakuje im czegoś??? wapnia?? witamin??





pozdrawiam

Yaqbi
13-04-2013, 08:04
może potrzebują kilku kamyków dla lepszego trawienia. Ale jeśli to jest biały żwirek, to powiem Ci, że moja żółwica próbuje zjeść wszystko co białe, ma świra na punkcie twarogu, próbuje obgryzać ściany, przedłużacze iwszystko białe, co znajdzie na swojej drodze. Nawet kiedyś, jak wsypałem jej jasny podkład do terra, to też go próbowała. Tylko ona zazwyczaj wypluwa to, co niejadalne...

MataManX
13-04-2013, 08:11
Uważaj z tym jeśli żólw je żwirek może się nim zaczopować, zdarza sie to rzadko ale jest niebezpieczne. Proponował bym wymianę podłoża

Paulazz
13-04-2013, 08:28
własnie o to chodzi...

to nie taki miałki żwirek tylko trochę grubszy... jak tylko widze że żółw próbuje go capnąć to staram sie go uprzedzić .

ale czym to jest spowodowane... możliwe że w naturalnym środowisku podjadają kamyczki ( jak gołębie i wróbelki :D )

ale po co maja jeśc takie duże jak maja koło siebie ful piasku...

kurcze myślałam że może za mało wapnia

Jędrek
13-04-2013, 15:25
Moj czerwonolicy też rzucił się na żwirek, od razu mu zabrałem, poskarżyłem się na forum i trochę mnie uspokojono, ale żwirek mu zabrałem i zużyłem na filtr. Myślę o wysypaniu dna małymi kamykami, takimi, żeby nie mógł zjeść, tylko obawiam się, że mu żarełko będzie niknąć między kamnieniami i w dodatku będzie trudno sprzątać. Zresztą, ajk jest żwirek to też trudno sprzątać.

bruenor
14-04-2013, 23:44
:) Jakiś czas temu nasypałem duży żwir ok.1x0.5 Cm. Była to najlepsze, co moje żółwiaki dostały do akwa.
Usiłowałem zasadzić roślinki i obsypałem je drobnym żwirkiem, ale przy tych głodomorach marny trud, lepiej wrzucić roślinę niech pływa, bo moje żółwie strasznie lubią korzonki.
Na początku się interesowały tym drobnym, ale, od kiedy przynoszę im ślimaki raz na 2 tyg. od akwarystów, żółwie bezbłędnie omijają żwirek :) . A sam żwir jest przez nie przekopywany non stop.
To, co z żarełka spadnie na dno nie przetrwa jednej doby.
Widziałem jak łapały drobny żwir. Pomamłały go troszkę i wypluwały. Teraz żwir to dla nich piaskownica.
Bałem się o śmieci w żwirze. Lecz przy dobrym filtrze i ich zamiłowaniu do kopania żwir szybciej się zazielenia od glonów niż zamula brudem.
Przy większym akwa dobrze jest pomyśleć o filtrze podżwirowym (zerknijcie na stronę Jojka).

aleksandra
15-04-2013, 00:46
Twoja żółwica ma prawdopodobnie niedobory wapnia,dlatego obgryzuje ściany i próbuje wszystko co białe. Kupj jej sepie, lub zwykłe wapno w kostce dla kanarka ( wydłub drucik) Biały ser w nadmiarze jesz szkodliwy,, były tu juz tysiace słów napisane na ten temt. Piach jako podłoze to nie jest dobry pomysł chyba ,ze ma 100% ze go nie podjada. Mnóstwo żółwi umiera od zapchania piachem jelit. Kamyczki z terrarium usuń, najlepsze jest naturalne podłoze,darń, kora itp,
pozdr.
aleksandra

MataManX
15-04-2013, 07:43
ale ty mówisz o żółwiach wodnych a tu jest problem ze stepem:)

Paulazz
15-04-2013, 07:53
żółwie STEPOWE !!! sama nazwa wiele mówi... jak można zrezygnować z piasku w terrarium dla tych zwierząt... ???

bruenor
15-04-2013, 07:54
Ano własnie...... Nie chciało mi się zajrzeć do profilu…

A szczerze, nie słyszałem żeby innym żółwiom fundować żwirek.
Z reguły jest to torf lub inne podłoża, ale nie żwirki.
(ale ja się nie znam na ląd wyłażę tylko żeby się po opalać ; ) )


Moja wina..

Paulazz
15-04-2013, 08:02
nie chodzi o to że mam wszędzie rozsypany żwir

w terra na spodzie jest warstwa żwiru a na tym piach ( w okolicach lampy) wydawało mi sie że to dobre rozwiazanie przy załatwianiu się żółwi no i trzyma ciepło - jak sie nagrzeje piach i pod nimi żwirek to potem w nocy powoli oddaje ciepło...

ale żółwie ryją w okolicach lampy więc wykopują żwirek i próbują konsumować...

jak bede wymieniać podłoże to już żwirku nie dam na 100% ale chodziło mi nie o samo zjadanie kamyczków tylko o powody ... jak mówiłam wcześniej czy to brak witamin czy ciekawość czy coś innego ..

ale po postach innych widze że w moim przypadku to może być czysta ciekawość...

Jojek
15-04-2013, 10:22
Witaj Paulazz.

Moją opinię na temat łykania żwiru przez czerwonolice poznasz tutaj
http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=13&i=3157&t=3151#reply_3157

Doszukiwał bym się pewnych podobieństw wśród stepowych z tym że częściej się słyszy o kłopotach z tego powodu.

Na ten problem(?) u stepowych trafiłem niedawno na równoległym forum
http://terrarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?t=9470

Na pewno warto dokładnie prześledzić miejsca występowania stepowych i poszukać na jakim dokładnie podłożu one żyją a na jakim na pewno nie i dążyć do doskonałości.

Paulazz
15-04-2013, 11:54
bardzo dziękuje za stronki...

czyli piasek...

jest wiele problemów z podłożem dla żółwi...

mówiliście że stepowce nie lubią wilgoci ( problemy z grzybicą)
idąc w te ślady nie można zraszać torfu a co idzie za tym torf pyli i źle wpływa na płuca...

moim zdaniem ludzie tu z terrarium powinni WSPÓLNYMI SIŁAMI ustalić opisy swoich podopiecznych np. w moim przypadku stepowych...

bo nawet to forum jest omylne a co dopiero opisy gatunków... juz raz na to zwróciłam uwagę

1 w opisie stepowych nadal tkwi fragment o podawaniu stepowym twarogu jajek i mięsa ( kiedyś ktoś mnie tu podsumował , że w karmieniu stepowego sugeruje sie tanimi broszurkami o stepowcach ale opis na terrarium jest napisany na podstawie tych samych "broszurek" )

2 podłoże dla stepowego jest dość nie sprecyzowane...
przecież każdy z nas wie że stepowych nie powinno sie trzymac w trocinach... a tak sugeruje opis http://terrarium.com.pl/zolwstepowy.php


tak samo wy jak i ja sie denerwuje kiedy słysze że ktos karmił czerwonolice serem żółtym albo stepowe twarogiem... ale cóż tak jest napisane... i koniec dyskusji z taką osobą

pozdrawiam !!!

aleksandra
16-04-2013, 03:12
z wielkim szacunkiem i nie obraź sie,ale ty chyba stepu nie widziałeś. Step to łachy ubitej ziemi ( twardej) porośniety suchą trawą. Sypki piach masz na pustyni,,i jesli taki fundujesz swoim stepowym tworzysz im inny biotop niż w naturze. I dlatego nazwano go żółwiem stepoweym a nie "piaskowym".
aleksandra

Paulazz
16-04-2013, 07:10
sugerujesz ze jestem jedna z niewielu osób które popełniaja ogromny błąd z niewiedzy i sypią do terra piasek..

sory ale nie mam możliwości stworzyć fragment stepu w swoim pokoju więc przy piasku pozostane

zobacz sobie link który podał jojek ... jakaś pani pisze tam że choduje żółwie 20 lat i ma okreslone zdanie na temat podłoża dla stepowców...

Paulazz
16-04-2013, 07:16
ale w jednym masz racje... prawdziwego stepu nie widziałam i nie macałam jaki jest w dotyku...

Aleksander
16-04-2013, 08:26
Co do tego nieszczęsnego żwirku - gady to nie ptaki. Z gadów jedynie krokodyle połykają kamienie w tych samych celach, co ptaki. Nie nalezy lekceważyć ewentualnych konsekwencji jedzenia kamieni przez żółwie. A przyczyny moga byc naprawdę różne - od braku wapna po stres. Trudno orzec, co jest nią w tym konkretnym przypadku.
A co do stepu - to ja akurat widziałam jego początki:) Kępy trawy, ubita ziemia, kamienie. Piasku jak na lekarstwo.

Pozdrawiam
Natalia

aleksandra
16-04-2013, 08:27
NIe trzeba macac aby dowiedziec się co to jest step. Wystarczy poczytac.
NAtomiast nie będę upierac sie nad słusznoscią podłoża w jakim trzymasz żółwie. To jest Twoja sprawa. Jeśli Twoje żólwie go nie podjadają to dobrze,natomiast większość żółwi zjada piasek i cieżko potem choruje nawet ze skutkiem śmiertelnym.
Najważniejsze w hodowlii gadów jest stworzenie im warunków jak najbardziej zblizonych do naturalnych. Dletego przed zakupem gada warto jest poczytac skąd ten żółw pochodzi , na jakich terenach mieszka, jak to wszystko w naturze wygląda.
Post na linku podanym przez Jojka wcale mnie nie przekonuje ,ze jedzenie piachu nie szkodzi ,nawet jeśli to robia przez 20 lat. Pod kaloryferem i na podłodze żółwe też żyja długo tylko CO TO ZA ŻYCIE!!!!!!
pozdr.
aleksandra

Jojek
16-04-2013, 14:50
Sory Paulazz ale chyba źle mnie zrozumiałaś. To że podałem ten link nie znaczy że należy mieć piasek i że nic się nie stanie. Tamta osoba nawet tam spotkała się z opinimi negującymi. Często prawda leży pośrodku. Może być tak że w pewnych warunkach zbliżonych do naturalnych może być istotny jeden szczegół mający wpływ na to czy jedzenie piasku jest szkodliwe dla żółwia czy nie. Jak na razie głosy są podzielone. Widziałaś wiele głosów przeciw i jeden za (ten z linku). Dopóki nie znana jest dokładna przyczyna zjadania pisku przez żółwie, dopóki nie wiadomo dlaczego żółw raz się zapycha a raz nie. To może warto posłuchać Aleksandry i po prostu wyeliminować piasek?

Zachowujesz się jakbyś tylko czekała aż ktoś powie, masz rację piasek jest OK i już reszta głosów, mimo że są tutaj większością i są poparte rzeczowymi (do sprawdzenia) argumentami typu "czym jest step", przestaje się liczyć?

Paulazz
17-04-2013, 02:46
nie czekam aż ktos powie że piasek i żwir jest ok... ale zobacz sobie na opis stepowego na tym forum ... jak sie przypatrzysz to na zdjęciach stepowy siedzi na ciekawym podłożu ... nie powiem jakim :>... w wszelkich ksiażkach tez jest to widoczne i sory że tak sie tu kłóce ale czytając te wszystkie ksiązki i rozmawiając z ludzmi zarysował mi sie obraz terrarium dla żółwia i wszystko co w nim jest i dlaczego mam yto zmieniać bo kilka osób tak mówi...

ta dyskusja to jedno wielkie nieporozumienie a z uwagi na to że jestem młodasz i tak czy siak nie mam racji

a wy z góry zakładacie że jeżeli sie upieram przy swoim to ze mam w terra tylko piasek... wystarczy że lookniecie w mój profil i zdjęce w nim... noł koments

pozdrawiam ciepło!!!

lato nadchodzi a wszyscy tacy oziębli...

aleksandra
17-04-2013, 05:18
Paulazz to nie chodzi o Twój wiek.. sa tu bardzo młodzi hodowcy gadów ,którzy mają b.dużo sukcesów w hodowli swoich podopiecznych i nie raz usłyszałam tu wiele cennych uwag na temat ich hodowlii. Ty natomiast posunęłaś się nawet do stwierdzenia ,ze piach i kamienie ułatwiaja żółwią trawienie. Pomyśl ,czasami o kosekwencjach takich wypowiedzi. Gdyby nikt z nas tu nieoponował w tej kwestii ,ile osób przyjełoby Twoją wypowedź jako dobrą radę!
Mnie osobiscie przeraża Twój stosunek do tej sprawy, większosć z NAs przyjmuje dobre rady od swoich kolegów, Ty natomiast niby piszesz ,ze nie upierasz się przy swoim stanowsku ,bo w Twoim terrarium nie ma piachu potem jednak stwerdzasz ,ze nie będziesz zmieniać zdania bo kilka osób tak powiedzialo .
Widziałam Twój profil i dziwi mnie fakt ,ze sama nie trzymasz żółwi na piachu a jednak polcasz i wygłaszasz opinie ze jest to dobre podłoze ( i środek na trawienie).
Na końcu dobra rada ,aby nie polemizowac na tematy o których nie mamy pojęcia bo moga one wyrządzić wiecej szkody niż pożytku
aleksandra.

42d3e78f26a4b20d412==