PDA

Zobacz pełną wersję : warzywa i owoce



Adis
22-04-2013, 04:58
Zdecydowałem się kupic żółwia lądowego i mam jeszcze jedno pytanie otóż czy mogę podawać żółwiowi takie rzeczy jak:
-buraki
-marchew
-pietruszka
-kukurydza
-ogórki
-pomidory
-sałata
-liście buraków
-liście pietruszki
-koper
-rzodkiewki
-truskawki
-gruszki
-jabłka
-śliwki
-wiśnie
-porzeczki
-agrest
to wszystko z mojej działki, nie jest pryskane i leży daleko od drogi. dzięki

Kober
22-04-2013, 05:05
Hej!
Nie dawaj mu pietruszki i rzodkiewek!
Pamietaj że zielone części pomidorów są podobno trujące. Reszta chyba może być. Niech się wypowie kto madrzejszy!

Adis
22-04-2013, 05:40
a jeszcze jedno a moge dawać por i owoce pomidora

Aleksander
22-04-2013, 06:42
Zakładam, że masz na myśli Testudo horsfieldii lub Testudo hermanni? Warzywa i owoce podaje się tym żółwiom lądowym tylko sporadycznie!!!!! Wiele razy była tu o tym mowa. Zima sprawa wygląda troche inaczej, ale teraz masz do wyboru wiele roślin takich jak mlecz, babka, koniczyna, płatki kwiatów, zwykła trawa, liscie malin, truskawek, jeżyn, liście i kwiaty akacji, ogórecznik i inne.
Wymienione przez Ciebie owoce maja zbyt dużo cukru. Jak mantrę powtarza się tu co jakis czas zdanie o diecie żółwia lądowego - mało węglowodanów, mało białka, dużo błonnika. Żółw karmiony stale owocami i warzywami łatwo zrobi sie grubaskiem, a to może byc poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Poza tym żadnej sałaty i zielonych części pomidora i ziemniaka. Z warzyw możesz zetrzec czasem marchewkę, dac trochę cukinii, cykorii. Moje żółwie kilka dni temu dostały pierwszy raz od dłuuuugiego czasu po truskawce dla urozmaicenia diety, ale to w niej rzeczywiście wyjątek i tak tez to potraktowały - niby zjadły, ale bez szalonego entuzjazmu:) Dla urozmaicenia podaję im czasem rózne ziółka, bo mam dostęp do świezych, niepryskanych.
Zdaję sobie sprawę, że trzeba przemóc lenistwo i ruszyć tyłeczek po zielsko dla żółwia - sam sobie odpowiedz, czy starczy Ci zapału, by odpowiednio o zwierzę zadbać.

Pozdrawiam
natalia

Paulazz
22-04-2013, 09:38
a płatki kwiatów czyli dokładnie...

wiem że kwiatki mlecza można a jakie jeszcze???

pozdrawiam

Adis
23-04-2013, 03:42
Tak starczy mi zapału tylko nie wiedziałem czy mogę dawać por a zioła to jakie bo na działce mam wszystkie i więcej warzyw które tu wymieniłem i niewiedziałem czy mogę je dawać bo w opisie pisze że tak

Aleksander
23-04-2013, 05:21
Opis nie jest za dobry. Warzywa i owoce nie moga być podstawą diety! Dodam jeszcze, że zimą lepiej zamiast warzyw i owoców dawać kiełki.
Przy ziołach nalezy pamiętać, że można je stosować jedynie jako uromaicenie. Chyba z wyjątkiem ogórecznika, którego na stronie austriackiej organizacji stowarzyszającej miłosników żółwi wymieniono na równi z mleczem. Moje skubią bazylię, troche mięty, czasem oregano, estragon, tymianek, ale to tylko jako dodatek.
Jezeli będziesz miał tylko jednego zolwia warto sadzic samemu rosliny - ja sadze koniczynę, rumianek, ziarna fasoli na liscie w duzych, podłużnych donicach.
A co do platkow kwiatów to może byc róża (byle nie z kwiaciarni, wiadomo), malwa, wszelkiego rodzaju rumiany (tak się chyba zwą), czyli stokrotki, margaretki, rumianek (sa dwa rodzaje, z płatkami i bez - moga jeśc oba), maki polne, chabry, takie rózne polne kwiatki.

Pozdrawiam
Natalia

Paulazz
23-04-2013, 07:02
a ja nazbierałam te latające dmuchawce i mam teraz całą donicę mleczy :P

ale tak sie nad tym POREM zastanawiam... czy na prawde można go dawać ???

Aleksander
23-04-2013, 08:06
Ja daję od czasu do czasu troche posiekanego pora, ale rzadko. Tak rzadko, że już nie pamiętam, kiedy to było ostatni raz. Pewnie zimą, bo teraz to raczej zielsko z łąki.

Pozdrawiam
Natlia

Adis
23-04-2013, 14:35
dzięki za pomoc

Dora
03-05-2013, 02:19
dopiero dzis dopisuje moja uwage- moj zolw(ladowy-grcki)lubi oprocz mlecza,cykorii,koniczyny itp.- wyke i lucerne ktora hoduje na dzialce.Wyka jest latwa w uprawie i jest dostepna przez caly rok-nawet w zimie(jest wyka jara-letnia i ozima-zimowa-dobrze znosi silne mrozy).Owoce podaje sporadycznie raczej jako deser-ale truskawki sam objada jak byl na dzialce.

modliszka44
17-05-2013, 05:03
-buraki
-marchew - starta z jabłkiem może być
-pietruszka
-kukurydza
-ogórki
-pomidory
-sałata- w sam raz
-liście buraków
-liście pietruszki
-koper
-rzodkiewki
-truskawki- jako dodatek- moj żółw to uwielbiał!
-gruszki
-jabłka- owszem, starte na papkę lub na większych oczkach.
-śliwki
-wiśnie
-porzeczki-
-agrest- na pewno nie!
tam gdzie zostal napisany komentarz to najlepsze pozywien ie z tych wymienionych. co do reszty nie mam pojecia bo ja nie eksperymentowalam. ale jak sie glebiej zastanowic to niektóre z nich sa absurdalne.

Aleksander
17-05-2013, 06:08
Droga Modliszko, muszę wyprowadzić Cie z błędu. Niestety, wymienione przez Ciebie rodzaje pokarmów nie są najlepszym pozywieniem dla żółwi.

Marchew - owszem, źródło witaminy A, jednak nie powinna być podawana za często, jak każde warzywo z powodów, o ktorych pisałam powyżej.

Truskawki - mozna podac latem RZADKO w ramach urozmaicenia diety, a poza tym truskawka powinna byc traktowana jak każdy owoc, z powodów takich samych jak warzywa.

Jabłka - słodkie, słodkie, słodkie, a przypomnę, że dieta żółwia powinna byc jak najbardziej uboga w węglowodany i nbiałko, natomiast bogata w błonnik. Dlatego z owoców najlepiej zrezygnowac w ogóle (za wyjątkiem truskawki na deser lub nieslodkiego kawalka arbuza w sezonie. Dr Robert pisał kiedys o owocach opuncji jako bardzo bogatych w wapno - niestety, nie znalazlam nawet w markecie, w którym zwykle jest masa ekskluzywnych i egzotycznych rzeczy).

No i nieszczęsna sałata - tysiące razy było mówione, ale powtórzę raz jeszcze: NIE PODAJEMY żółwiom sałaty, gdyż zawiera substancje wpływające w sposób zdecydowanie negatywny na pracę nerek, poza tym oprócz walorów smakowych nie posiada żadnych innych.

Pozdrawiam
Natalia

Aleksander
17-05-2013, 06:24
Jeszcze w sprawie sałaty- cytat z wypowiedzi dr Jarka:
"Niestety nie tylko chodzi o zanieczyszczenia. Sałata zawiera w swoim składzie wiele kwasów organicznych (szczawiany itp) które wiążą wapń w karmie powodując jego niewchłanianie z p.pokarmowego. Żółwie i inne roślinożerne gady (np. legwany zielone) jedząc sałątę. (szcz jako monodieta) wcześniej czy później zapadają na hypokalcemię. U żółwi objawia się to przede wszystkim osłabieniem i stopniową utratą twardości pancerza (zaczyna się od plastronu) - SYNDROM MIĘKKIEGO PANCERZA - syndrom MBD."

http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=13&i=211&t=208#reply_211

Pozdrawiam
natalia

42d3e78f26a4b20d412==