PDA

Zobacz pełną wersję : jak skompletowac akwaterra dla czerwonolicego ???



mczuz
02-05-2013, 07:09
Witam!!
Czy ktoś może pomóc mi skompletować od zera akwaterrarium dla zółwia czerwonolicego.
Sporo już poczytałem.
Z jednej strony znalazłem opinie, że na takie akwaterrarium trzeba wydać 2000 pln a z drugiej stony, że ktoś go trzyma w dużej kuwecie, bez filtra i zmiena mu często wodę.
Troszke jestem rozbity.

Może zadam pytnaka kolejno:

1. Jesli chodzi o akwaruim o nastawiam się na około 200 l. I nie wiem czy wartu kupić np ładne panoramiczne z gotową pokrywą i oświetleniem ( wiem że świtelówki trzeba będzie zmienić) czy może kupić akwarium zwykłe ?
Czy może kupić używane akwarium ( a może nie polecacie ??? )
Czy może zamówić u szkalrza bądz w sklepie akwarium niskie a większe powierzchniowo ??

2 . Oświetlenie: Ile muszę mieć tych świetluwek ??
Jedna do wygrzewania a druga do UV A i B - ???
Czy wsadzę w pokrywę zwykłą takie świetlówkl ??
Czy jak kupie kompletne akwarum z pokrywą to czy oprawki są bryzgoszczelne ( czy ro nie jest zasada ?? )


3. Filtr .
Tu poprosze o jakis konkretny mogl ( może ktoś poleci i podac ceną , ewnetulanie opowie o głośności)

4. Grzałeczka : jaka grzałeczka ???

Dużo czytam i śledzę ale jestesm rozbity bo możliwości jest mnóstwo.
Szczerze mówiąc chcę się nauczyć na waszych błędach.

Dodam, żę muszę się zmieścić w 1000 pln, to naprawde górna granica. Niech akwarium stoi na ziemi ( bez szafki ). Dozbieram i pozniej kupie.

Dodam, że nie jestem złotą rączką.

Czy ktoś może polecić jakis sklep , może jakis sklep internetowy ( wszyscy piszą, że jest w nich taniej)

Help !!! :)

mczuz

bruenor
02-05-2013, 07:19
Witam.
Sprawa nie jest prosta.
Idealne warunki znajdziesz na stronie Jojka.
Niestety takie rozwiązanie takie to kilka złotych.

Ja szedłem po mału.

Jeśli masz ochotę zapraszam na gg.
Bo to dłuższa rozmowa.

MataManX
02-05-2013, 07:21
http://www.jojek.klub.chip.pl/hobby/ramki.htm

tu masz ceny dobrych elementów
a jeśli chcesz dowiedzieć się co najlepiej kupic to tu masz stronę Jojka na niej jest najżetelniejszy opis budowy terrarium jaki widziałem w polskim internecie.
http://www.jojek.klub.chip.pl/hobby

mczuz
02-05-2013, 07:24
Stronkę widziałem, czytalem.
jednak nadal wielu rzeczy nie wiem...

Boję się wpuścic w maliny a właściwie żółwie w maliny...
Sęk w tym, że w sklepiej sprzedawcom nie wierze
mczuz

Jojek
02-05-2013, 10:50
mczuz napisał(a):

> Z jednej strony znalazłem opinie, że na takie akwaterrarium
> trzeba wydać 2000 pln

Tak ale nie od razu, to jest kwota łączna nie wszystko musisz mieć już natychmiast.

> a z drugiej stony, że ktoś go trzyma w
> dużej kuwecie, bez filtra i zmiena mu często wodę.

Jeżeli jest odpowiednia ilość wody(!), właściwa temperatura i oświetlenie a woda jest czysta to owszem można tak. Zbiornik nie musi być szklany i kanciasty. Natomiast filtry stosuje się po to by uniknąć ciągłego wymieniania wody. Nie wszystkich stać na to by co trzy dni wymieniać 100 litrów wody. Strata czasu (trochę to trwa) i pieniędzy (wodomierze).

> Może zadam pytnaka kolejno:
>
> 1. Jesli chodzi o akwaruim o nastawiam się na około 200 l. I
> nie wiem czy wartu kupić np ładne panoramiczne z gotową pokrywą
> i oświetleniem ( wiem że świtelówki trzeba będzie zmienić) czy
> może kupić akwarium zwykłe ?

Już Ci pisałem że nie warto panoramicznego. Płacisz drożej za wygiętą szybę... a nic na tym nie zyskujesz. już lepiej zwykłe do takich też są pokrywy.

> Czy może kupić używane akwarium ( a może nie polecacie ??? )

Pewnie by to wyszło taniej, nie widzę przeciwskazań.

> Czy może zamówić u szkalrza bądz w sklepie akwarium niskie a
> większe powierzchniowo ??

To by było chyba najlepsze rozwiązanie.

> 2 . Oświetlenie: Ile muszę mieć tych świetluwek ??
> Jedna do wygrzewania a druga do UV A i B - ???

Jedną świetlówkę UVB (można mieć dodatkowo ile chcesz zwykłych świetlówek) do wygrzewania musisz mieć żarówkę.

> Czy wsadzę w pokrywę zwykłą takie świetlówkl ??

Tak. Ale na żarówkę do wygrzewania nie ma miejsca w takiej pokrywie i trzeba kombinować.

> Czy jak kupie kompletne akwarum z pokrywą to czy oprawki są
> bryzgoszczelne ( czy ro nie jest zasada ?? )

Raczej tak.

> 3. Filtr .
> Tu poprosze o jakis konkretny mogl ( może ktoś poleci i podac
> ceną , ewnetulanie opowie o głośności)

kubełkowe Fluwal, Eheim (te są drogie)

> 4. Grzałeczka : jaka grzałeczka ???

Z termostatem a pozatym to dowolna na podaną objętość wody i temperaturę.
Szklana ale musisz zabezpieczyć. Można do niekórych modeli dokupić zabezpieczenie ale lepiej zrobić samemu. Lub droższa metalowa. Albo przepływowa.

> Dużo czytam i śledzę ale jestesm rozbity bo możliwości jest
> mnóstwo.

Widocznie czytałeś nieuważnie. Niestety musisz o wielu sprawach zadecydować sam nikt Tobie nie urządzi akwaterrarium, może co najwyżej doradzić. Większą satysfakcję sprawia zrobienie samemu niż kupienie gotowego.

> Szczerze mówiąc chcę się nauczyć na waszych błędach.

Słusznie lepiej na cudzych niż swoich.

I to tyle co mogę pomóc.

mczuz
02-05-2013, 15:57
> > Czy wsadzę w pokrywę zwykłą takie świetlówkl ??
>
> Tak. Ale na żarówkę do wygrzewania nie ma miejsca w takiej
> pokrywie i trzeba kombinować.
>

Czy żarówka do ogrzewania to zwykła lampka ze zwykłą żarówką?
Bo tak to wygląda u Ciebie na stronce....

>
> kubełkowe Fluwal, Eheim (te są drogie)
>
takie filtry.
Na akwarium 250l - powiedzmy będzie nalane 150 l .
2 średnie żółwie.

Który z tych 4 polecasz:
1.
EHEIM 2213 filtr kubełkowy, moc 8W, pojemność filtra 3 l, poj.max.akw. 250L
239.00 zł
2.
EHEIM 2215 filtr kubełkowy z wkładem węglowym i podwójnymi zaworami, moc 15W, pojemność filtra 4 l, poj.max.akw. 350L
391.02 zł
3.
Fluval 204 filtr kubełkowy, przepływ 680L/h, poj.max.akw. 200L
293.02 zł
4.
Fluval 304 filtr kubełkowy, przepływ 1000L/h, poj.max.akw. 300L
391.02 zł

Z góry dziękuje za odpowiedz.
mczuz

bruenor
03-05-2013, 02:33
ja mialem akwa z ok. 30 - 40 L. wody i EHEIM 2213, dwa czerwonolice.

musialem go wspomagac wewnetrznym malutkim.

Teraz mam ~ 100l wody... i ten sam zestaw. na środku dna (110x55) pozostają resztki.

myśle że jak ustawie wewnetrzny i rure z kubelka w odpowiedni sposób to sobie i tu poradzą...

Ale dopiero zaczynam z tym zbiornikiem.

krist
03-05-2013, 02:55
Witam, Mczuz z filtrów wybierz najlepiej Hagena Fluval 204 (niezawodny, prosty w obsłudze, dużo części zapasowych, itd. nikt jeszcze na ten filtr nie narzekał) na http://www.aquashop.com.pl/catalog/ mają najtaniej. a akwaria możesz wybrać na http://www.colisa.com.pl/ są tam od bardzo drogich zestawów po zwykłe akwa np.325l w cenie 380zł. U szklarza też niezbyt tanio wychodzi plus klejenie itd... lepiej troszke dołożyć i mieć pewność że nie będzie ciekło i wytrzyma napór wody.(gr. szyby 8-10mm, szlifowanie jest b.drogie) Bardzo dużo używanych jest na Allegro. Plus szawka pod akwa (jakby nie było takie akwa 200l plus woda swoją wage ma) troche to wszytko kosztuje ale jak napisał Jojek można wszystko powoli kompletować i w miarę możliwości finansowych urządzać gadzinkom domek marzeń... :-))

poczta
04-05-2013, 01:54
witam
jak masz za dużo kasy to kupuj akwarium w colisie ale dodaj sobie jeszcze do tego koszty transportu, ja bym polecał kupić u szklarza akwarium wyjdzie Cię przynajmniej o połowe taniej a jeśli chodzi o wyposażenie to poszukaj na allegro
pozdrawiam

krist
04-05-2013, 14:05
Tak można tak zrobic, zamówić u szklarza tylko takiego który już kleił akwa i zna się na tym.... a o takiego fachowca to trudno a wdodatku aby był jeszcze tani... zresztą nic nie kosztuje popytac się wśród okolicznych szklarzy.

42d3e78f26a4b20d412==