PDA

Zobacz pełną wersję : świetlówka



Paulazz
15-05-2013, 08:39
sory że moje pytanie może sie powtórzyć ale nie znalazłam w innych postach :

na jakiej wysokości powinna wisieć świetlówka???

facet z zoologika powiedział że to nie ma znaczenia bo promienie i tak dojdą

czyli ktoś może zawiesić 30 cm nad ziemią a ja np. 1.5 m nad żółwiami ( stepowymi)


pozdrawiam!!!

marix
15-05-2013, 08:42
podobno zeby gadzina rzeczwiscie skorzystala z UVB to do 20 cm, niektorzy podaja nawet ze do 15. na pewno nie w dowolnej opdleglosci! A czy producent nic na ten temat nie pisze?

dr Robert
15-05-2013, 09:04
Facet z zoologika gada bzdury. Promienie ulegną rozproszeniu. Jeśli ma być więcej niż 30 cm od zwierzaka to nie ma sensu w ogóle jej kupować i wieszać. Z korespondencji z producentem Repti Glo jaką prowadziłem rok czy dwa lata temu wynika, że najlepiej 10-20 cm od zwierza, a max. 25 cm. To zresztą chyba jest napisane na ich stronie. Trwałość świetlówki ok. 8 miesięcy, maksymalnie do roku (UV zmienia właściwości szkła z którego zrobiona jest świetlówka i potem chociaż świeci nadal nie emituje UV).

Paulazz
16-05-2013, 01:54
na opakowaniu od świetlówki nie było wspomniane o wysokości zawieszenia stąd moje pytanie


bardzo dziękuje za odpowiedzi :)


pozdrawiam!!!

Joanna
16-05-2013, 07:14
Nie chcę zakładać nowego wątku, a też mam pytanie o świetlówkę. Czy UVB przechodzą przez wodę? Moja żółwica praktycznie całe dnie spędza w wodzie, na ląd wychodzi bardzo rzadko i stąd moje obawy, czy promienie do niej dotrą w wodzie? Czy mam ją jakoś skłonić do wychodzenia na ląd pod świetlówkę? Jak wy to rozwiązujecie?

marix
16-05-2013, 07:26
przechodza przez wode (dlatego np. i czlowiek podczas kapieli moze sie zanadto opalic...) Nie przechodza przez szklo, podobno przechodza przez plekse.

Paulazz
16-05-2013, 08:00
o ile dobrze słuchałam na lekcji fizyki to promienie UV przechodzą 0,5-1cm w głąb wody więc chcąc nie chcą jak podpływa zaczerpnąć powietrza to promienie dotrą do niej... P.S mogę się mylić ( fizyka to nie maja mocna strona) :P


pozdrawiam!!!

marix
16-05-2013, 08:18
moja tez nie...

dr Robert
16-05-2013, 14:38
Przechodzą przez wodę, ale przypuszczam, że słabiej (może jakiś fizyk się odezwie). Jeśli leży tuż pod powierzchnią to pewnie trochę skorzysta.

Co do sprawy napisów na świetlówce to faktycznie tam tego nie ma, o tym, że po kilku miesiacach nie emituje UVB też chyba nie ma. Widocznie strategią tej firmy jest sprzedawać a nie informować. Dla niektórych klientów fakt, że trzeba wymieniać świetlówkę tak często a na dodatek wieszać ją tuż nad zwierzakiem może działać odstraszająco.

42d3e78f26a4b20d412==