PDA

Zobacz pełną wersję : Jak czesto karmic żółwia stepowego?



INGO
18-05-2013, 12:17
Jak czesto mam karmic mojego żółwia stepowego i jak mozna sprawdzic wiek zolwiaka:)?

MataManX
18-05-2013, 12:20
stepa możesz karmić umiarkowanie codziennie albo podawać mu 2-3 solidne posilki w tygodniu. Jeśli chodzi o żółwiaki (nie napisałeś jaki konkretnie gatunek żółwiaka)i ich wielkość to nietety nie ma tabel z ich przyrostami w polskim necie musisz poszukać na obcojezycznych portalach

Paulazz
18-05-2013, 12:31
normalny zdrowy normalnie i regularnie rosnący step ma widoczne ładne przyrosty(jeden na rok)...

jak poszłam do weta to liczył te słoje i mu wyszedł (mniej więcej orientacyjny) wiek...

ale jeżeli rósł nieregularnie to ciężko powiedzieć

pozdrawiam !!!

MataManX
18-05-2013, 13:19
Paulazz napisał(a):

> normalny zdrowy normalnie i regularnie rosnący step ma widoczne
> ładne przyrosty(jeden na rok)...

Jest to nieprawda zwłaszcza u żółwi trzymanych w domach które nie mają wyraźnego okresu spoczynku a pozatym nawet gdy on jest to w jednym roku występuje kilka okresow wzrostu warunkowanych temperaturą i dostępem pożywienia pozatym to zawodzi u starszych żólwi u których pancerz staje się z wiekiem coraz bardziej gładki

> jak poszłam do weta to liczył te słoje i mu wyszedł (mniej
> więcej orientacyjny) wiek...

i tu widać fachowość naszych wetów :P

> ale jeżeli rósł nieregularnie to ciężko powiedzieć

Nie ma żółwia który by rósł z dokładnością jednego "słoju" na rok wszystkie mają zawachania, najpewniej można wiek określić na podstawie porównania wieków i rozmiarów różnych żółwi tego samego gatunku i płci

Ps. Ingo nie napisał że chodzi o stepa a napisał wręcz żółwiaka więc nie możemy mieć pewności że cały czas pyta o tego samego żółwia

Paulazz
18-05-2013, 14:06
miałam żółwia który miał jeden wzrost 2mm a inny około 2 cm więc jaka w tym regularność

a niestety mądrzejsza od wetów nie jestem i po prostu słucham co do mnie mówią


a co do wieku żółwiaka <--- jeżeli chodzi o tego co mam na myśli to nie wiem...

odp. tylko to co wiem o stepowych...

jeżeli wiesz więcej to mów śmiało... nie musisz niczego udowadniać ( jeżeli masz coś do powiedzenia to pisz a ci co bedą zainteresowani na pewno to przemyślą)

życzę miłej i spokojnej nocy

dr Robert
18-05-2013, 15:43
Jeśli mowa o żółwiu stepowym to w przypadku żółwia młodego, kilkuletniego i przechodzącego normalne zimowania to można pokusić się o próbę oszacowania wieku na podstawie przyrostów na skorupie. Może być to jednak bardzo przybliżony wiek. W naturze żółw stepowy przechodzi jeszcze sen letni (estywację) w czasie której nie ma przyrostu. U starszych nawet przybliżonego wieku nie da się określić. Rozmiary żółwi w niewoli mają bardzo luźny związek z wiekiem, gdyż zwykle rosną nawet kilka razy szybciej niż w naturze wskutek złej, zbyt wysokobiałkowej diety.

MataManX
18-05-2013, 16:26
Heh czyli nie ma konretnego sposobu i w 100% pewnego jedynie możemy przypuszczać w jakim wieku są nasi podopieczni :)

Jarek Zajączkowski
21-05-2013, 09:34
To wszystko prawda w sprawie wieku - niestety. W sprawie częstotliwości żywienia- codziennie.

42d3e78f26a4b20d412==