PDA

Zobacz pełną wersję : dlaczego złe zywienie?



dafit
25-05-2013, 07:05
Ostatnio sie zastanawialem dlaczego nikt nie uswiadamia osob ktore mają strony internetowe dotyczace zółwi lądowych jak i wodno-lądowych ze najczesciej artykuły pisane na nich dotyczące zywienia zółwi są po prostu bezmyslnym przepisywaniem z ksiązek i innych złych źródeł!! Skoro tyle się tutaj mówi zeby nie karmic zółwi ladowych sałatą a wodno-lądowych mięsem ssaków i ptaków to dlaczego na prawie kazdej stronie którą napotykam jest na odwrót?? Czy nikt nie uswiadamia tych ludzi? Tak ze inni czytając to znowu popełniaja błędy czy z czego to wynika??

MataManX
25-05-2013, 07:11
Trudno przekonać ludzi któzy mają książkę majacą kilkanaście lat za dobrą i maja do niej szacunek że są w niej nieprawidłowe dane co widać nawet tu na froum. Często między literaturą która jest traktowana jako "doskonała" są duże rozbieżności. Niestey często nie udaje się nawiązać kontaktu z twórcami stron gdyż nad wiekszością z nich zawieszono prace. Pozatym staramy się rozpowszechnić prawidłowe dane poprzez działanie tego forum oraz tworzenie nowych stron takich jak strona Jojka.

dafit
25-05-2013, 07:17
No to mnie uspokoilo ze jednak cos sie robi :) Bo ja mam swojego gada od dziecka i ciagle sie dowiaduje czegos nowego i chce sie dowiadywac zeby mu bylo jak najlepiej :) Ale wlasnie zdziwil mnie fakt ze na wiekszosci stron sa powypisywane takie rzeczy ktore tutaj na forum sa traktowane jako cos zlego. Dlatego sie pytalem :)

INGO
25-05-2013, 15:43
Ja juz nic nie rozumiem to w koncu nie karmic stepa salata?? nawet ktos mi napisal ze dzdzownic tez sie nie podaje. To czym ja mam karmic mojego żółwia samym mleczem, konczynkami i od czasu do czasu jakimis owocami??
Kazdy pisze cos innego mozna sie w tym wszystkim zagubic:/
Pozdrawiam:)
P.S
Jesli jest ktos laskaw niech mi poda sprawdzona diete dla zolwia stepowego, bede bardzo, bardzo wdzieczna:)

Aleksander
26-05-2013, 04:27
Była o tym mowa wiele razy, w związku z czym wydaje mi się, że sprawa jest już oczywista, ale dla przypomnienia kolejny raz w kwestii sałaty:

"Niestety nie tylko chodzi o zanieczyszczenia. Sałata zawiera w swoim składzie wiele kwasów organicznych (szczawiany itp) które wiążą wapń w karmie powodując jego niewchłanianie z p.pokarmowego. Żółwie i inne roślinożerne gady (np. legwany zielone) jedząc sałątę. (szcz jako monodieta) wcześniej czy później zapadają na hypokalcemię. U żółwi objawia się to przede wszystkim osłabieniem i stopniową utratą twardości pancerza (zaczyna się od plastronu) - SYNDROM MIĘKKIEGO PANCERZA - syndrom MBD."

http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=13&i=211&t=208#reply_211


O diecie żółwia pisałam już także niezliczoną ilość razy, ostatnio całkiem niedawno. Jeżeli się postarasz, Twój żółw nie będzie musiał jeść samego mlecza. Możesz kiełkowac nasiona różnych roślin, możesz kupować gotowe kiełki w sklepach ze zdrową żywnością, możesz sadzić ziarna fasoli i skarmiać liście, możesz kupić liście ogórecznika w sklepie z ziołami, możesz zerwać liście malin, truskawek lub jeżyn, możesz zebrać płątki dzikiej róży, zerwać gałązki akacji, możesz kupić cykorię, możesz zetrzeć od czasu do czasu marchew. Możesz w końcu samodzielnie sadzić koniczynę (nasiona koniczyny perskiej są w sklepach ogrodniczych). Możesz dla urozmaicenia podać czasem rzeżuchę, albo jakieś zółka, byle z umiarem. Trochę tego jak widzisz jest.
A sałatę zjedz sama - Twojemu żółwiowi nie jest zupełnie potrzebna, a wręcz szkodzi.

Pozdrawiam
Natalia

Jarek Zajączkowski
27-05-2013, 09:53
Sprawdzona dieta dla żółwia stepowego - trawa, mlecz, babka sp. liście drzew - klpa, drzewa owocowe, liście morwy, malin, winogron LUCERNA,
Dlaczego nie sałata - mało przydatna pod względem wartości odżywczych
Duża zawartość kwasów organicznych (szczawiowy, szczawiooctowy) wiążących wapń w sole niewchłanialne z p.pokarmowego. Podawanie sałaty w dużych ilościach może prowadzić do hypokalcemii (niedoboru wapnia) a w rezultacie pojawienia się :miękkiego pancerza".

42d3e78f26a4b20d412==