PDA

Zobacz pełną wersję : samookaleczenie żółwia



Yaqbi
28-05-2013, 03:38
Witam,
moje pytanie dotyczy żółwia greckiego: Ona ma nad karkiem taki wystający kolec - zakończenie skorupy. Problem polega na tym, że ostatnio zaczyna się tym kaleczyć w głowę. Nie strasznie głęboko, ale cały czas odnawia sobie rankę
(prawdopodobnie próbując wydostać się z terrarium, kiedy spada i przyciska sobie skorupą głowę do szyby - napewno wiecie o co chodzi). Dlatego mam pytanie, co radzicie, zostawić jak jest, czy próbować spiłować ten rożek?? Pozdrawiam

INGO
28-05-2013, 10:23
Siemka:)
Moim skomnym zdaniem powinienes udas sie do weta:P ale nie koniecznie jesli ten kolec nie jest zbyt solidny hmmm... gruby wiesz o cio chodzi, by nie zrobic zwierzakowi krzywdy mozesz sprubowac go spilowac ale ostroznie, co do tego ze Twoj żólw stuka w terrarium moze wypusc go od czasu do czasu..ja ostatnio zostawiam caly dzien mojego stepa by chodzil sobie po pokoju:)
Pozdrawiam:)

Paulazz
28-05-2013, 10:25
mam ten sam problem...


raz na jakis czas (ja to zrobiłam pół roku temu i narazie jest ok ) możesz go skrócić pilniczkiem do paznokci i po kłopocie

INGO
28-05-2013, 10:53
jest to prostsze niz myslalam;)

Yaqbi
28-05-2013, 11:19
Pewnie, że to proste. U mnie nie ma weta, więc muszę sobie radzić sam, robiłem już poważniejesze zabiegi :) Oczywiście on-line z Doktorem Zajączkowskim. Ale chodzi mi o to, że pewnie ten rożek jest do tego, żeby się żółwik podrapał czasem w głowę, więc jak go usunę, a żółwia będzie swędziała głowa, to on się wścieknie :).
Dlatego pytam, czy lepiej pozwolić żółwiowi robić sobie dziurę w głowie, czy usunąć ten wypustek.

Paulazz
28-05-2013, 11:33
ale ja nie mówie o całkowitym spiłowaniu tylko o kosmetyce pilnikiem do paznokci...

tu opiłuj a tu zaokrąglij :)

Yaqbi
28-05-2013, 11:40
wiem, wiem, pewnie i tak jej zaraz odrośnie...

Paulazz
28-05-2013, 14:33
a nie koniecznie może jak opiłujesz bedziesz miec spokój na rok a może na miesiąc ... cieżko wyczuć

Jarek Zajączkowski
29-05-2013, 09:29
Normalnie u zdrowego zółwia nie dochodzi do samookaleczeń. Gdyby było inaczej - wszystkie żółwie na świecie posiadałyby dziurę na karku. Ocieranie może zdarzyć się u żółwi obrzękłych - szyja zwiększa swój "przekrój". Myślę, że Twoje zwierzę powinien obejrzeć lekarz wet.

Yaqbi
29-05-2013, 10:29
spróbuję podesłać za kilka dni zdjęcie, ale moja wiadomość troszkę się zniekształciła. Żółwik ma rankę na głowie a nie na szyi. Między oczami. z tego co zaobserwowałem, ranka powstała kiedy żółwica próbowała sięwydostać z terrarium (pisałem o tym kilka tygodni temu, teraz jest już spokojniejsza) Wyglądało to tak, że ona opierała się o ścianę terra i stawała na tylnych łapach. Jednak czasem zdażało się, że się poślizgnęła, bo terrarium jest szklane, i wtedy skorupa przyciskała jej głowę do szyby. głowa była wtedy zadarta do góry, a wtedy ten kolec wbijał się żółwicy w ciemię. Ale od kilku dni widzę, że się chyba goi. Przede wszystkim ranka jest sucha, nic się z niej nie sączy, więc może będzie już dobrze??

Jarek Zajączkowski
29-05-2013, 11:48
Możesz delikatnie dezynfekować rankę jodyną lub pioktaniną. Jeśli żółw nie jest "opuchnięty" wszystko będzie OK.

42d3e78f26a4b20d412==