PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytan niedoswiadczonego posiadacza zolwia :)



greatboy
08-06-2013, 06:51
Witam, wczoraj znalazlem zolwia stepowego. Mam w zwiazku z nim pare pytan. Po pierwsze, czy zolwia mozna trzymac w klatce, takiej dosyc obszernej, gdyz akwarium ktore mam, jest dla niego raczej za male. Po druge w czym mu podawac wode, jak narazie nalewam mu do malutkiej miseczki, ale on pacnie lapa i ja przewraca i wszystko sie wylewa :( I po trzecie, co polozyc mu na dno ? Narazie wlozylem zwykly piasek, czy moze byc ? Za pomoc z gory dziekuje.

MataManX
08-06-2013, 09:08
greatboy napisał(a):

> Witam, wczoraj znalazlem zolwia stepowego. Mam w zwiazku z nim
> pare pytan. Po pierwsze, czy zolwia mozna trzymac w klatce,

Klatka odpada ze względu na to że nie panujesz w niej nad temperaturą oraz na to że zwierze się stresuje nie widząc bariery między otaczającym go światem. Jeśli musisz trzymać go w klatce to osłoń czymś przynajmniej 3 ściany i zamontuj w niej jakiś promiennik ciepła. Jednak docelowo żółw musi mieć terrarium o wymiarach długość - 5 długości karapaksu a szerokość 3 długości.

>Po druge w czym mu podawac wode, jak narazie
> nalewam mu do malutkiej miseczki, ale on pacnie lapa i ja
> przewraca i wszystko sie wylewa :(

Żólwie niewiele piją większosć wody pobierają z roślin dlatego teraz powinnaś mu zapewnić je jak najbardziej soczyste. Jako zbiornik wodny jest polecana bardziej niż miska mały basen w którym żólw będzie mógł sobie brodzić. Na twoim miejscu wstawił bym dużą podstawkę do kwiatów i obciążył ją 2-3 kamieniami. Pamiętaj że woda musi być czysta.

>I po trzecie, co polozyc mu
> na dno ? Narazie wlozylem zwykly piasek, czy moze byc ? Za
> pomoc z gory dziekuje.

Piasek odpada jest on często jedzony przez żólwie. Jako podłoże możesz stosować Siano, Korę, kostkę bukową, torf lub mueszanki tych podłoży.

Aleksander
08-06-2013, 12:50
Wymiary, które podał mój poprzednik są trochę za małe. Terrarium dla żółwia musi być spore, raczej niskie a o dużej powierzchni.
Klatka to bardzo kiepski pomysł - temperatura nie do utrzymania, ciągły stres spowodowany ruchem na zewnąrtz, poza tym żólwie wspinają się na ściany i kopią w podłożu, więc o pręty klatki mogą sobie połamać pazury. Lepsza już będzie drewniana skrzynka z wysypaną grubą warstwą np. kory.
Woda musi być, codziennie świeża. Niektóre żółwie piją rzadko, niektóre częściej, niektóre po prostu wchodzą do basenu i tam siedzą, zdarza się często, że załatwiają się podczas takiej posiadówki. Basen zapewnia też nawilżenie powietrza. Jeśli chodzi o wylewanie, to oczywiste, że żółw to robi. To są małe czołgi - przewrócą wszystko, co im stanie na drodze. Z tym musisz się pogodzić i często sprzątać.
Z piasku zrezygnuj, z powodów już opisanych. Polecam korę, płaskie kamienie na części terrarium i siano (do chowania się i do podjadania).
Poczytaj też liczne wątki o karmieniu żółwi (żadnego mięsa, serów, jajek, żadnej sałaty, bardzo sporadycznie owoce - za to dużo zielska takiego, jak mlecz, babka, koniczynka, płatki kwiatów, kiełki, liście mali, truskawe, jeżyn itp.)

Powodzenia w hodowli, w razie czego pytaj smiało o wszystko

Pozdrawiam
Natalia

42d3e78f26a4b20d412==