PDA

Zobacz pełną wersję : Żółw na sianie



Rogacz
12-06-2013, 11:24
Hej, :-)

Byłem wczorej u weterynarza (ze specjalizacją gadów) z moim żółwiem odrobaczyć go. Powiedział, że dobrym podłożem jest... siano? Nie wiem co o tym myśleć, na razie trzymam żółwia na torfie z piaskiem. Co sądzicie o tym sianie?


P.S Może już był taki post, ale lubię leniuchować. :-)

MataManX
12-06-2013, 16:51
Siano jest dobre ale może powodować uczulenia, często jest to zależne od wskładu i czasu zbierania. Często tolerancja tedo podłoża jest różna u różnych żółwi ale można z nim spróbować bo żólwie często je podgryzają co im urozmaica dietę.

Aleksander
13-06-2013, 03:42
Ja trzymam moje stepowce w sianie, dobrze podsypac pod nie korę - wtedy żółw kopie "na głębokość" w korze a w sianie robi sobie gniazda i korytarze.
Poza tym może je podjadać jako uzupełnienie posiłków. Siano imituje także warunki stepu, czyli kępy trawy i suchego zielska.
Niekiedy, zwłaszcza wiosną, niektóre żółwie mogą wykazywać objawy uczulenia - kichają, maja załzawione oczy. Wtedy trzeba kupić inny gatunek siana, najlepiej bardziej podsuszonego a zółwia potrzymac kilka dni bez podłoża, by wykluczyć inne przyczyny kichania.
Polecam siano, u mnie się sprawdza. Zwłaszcza małe żółwie maja radochę, bo mogą się dodatkowo wspinać na taką kopę siana:) (duży żółw niestety jest na taka rozrywkę za ciężki). Często siedzą w gniazdkach, wystają im tylko główki i obserwują otoczenie. Czasem wystarczy im tylko schowac łebki w kepke siana i juz czują sie bezpiecznie:)

Pozdrawiam
natalia

sortilecho
29-06-2013, 08:11
Kupiłam sianko dla gryzoni w sklepie zoologicznym - czy może być takie? Z jednej strony poukładałam skałki i płaskie kamienie, spod których wyziera sucha trawka, zaś od połowy terrarium jest (być może póki co), tylko siano (dno terrarium jest drewniane). Moja żółwiczka ma też w zacienionej części pod półką z kwiatkiem kopczyk z siana, gdzie od razu powędrowała i zasnęła, wcale nie było jej widać, nawet bałam się, że nie będzie miała powietrza. Do tej pory trzymałam ją na grubej warstwie piasku, ale zasięgnęłam informacji, szperając w starszych nieco wiadomościach forum, postanowiłam zmienić podłoże. Czy lepiej samemu suszyć trawę czy przeznaczone dla królików, myszek itp. może być...?

dr Robert
29-06-2013, 09:13
Siano powinno być dobrej jakości (świeże, pachnące, nie tylko trawy, ale też listki melczu, babki), w sklepach są różne i nawet z jednej firmy w jednym worku może być super siano w innym szare i stare. Niemniej jednak uważam, że nie powinno być jedynym podłożem żółwi lądowych. Dlatego stosuję głównie korę oraz na części terrarium darń, także w terrarium drewnianym (wówczas darń umieszczam w kuwecie fotograficznej). Darń poczatkowo podlewam, ale oczywiście w warunkach terrarium nie utrzymuje się zywa przez dłuższy czas. Taka wyschnięta imituje świetnie warunki stepowe. Przy świeżej żółwie mają radochę bo wybierają z niej różne roślinki (staram się wyciąć taki kawałek łąki, aby były tam różne gatunki roślin - oczywiście oprócz trujących np. jaskrów).

sortilecho
29-06-2013, 15:08
Siano w terrarium Bruny jest pachnące, mmmmm... aż miło :)! Mam korę - jeszcze z poprzednich "umeblowań", więc na pewno jutro skorzystam z niej - przy kolejnej modyfikacji :). Dziękuję za podsunięcie pomysłu z darnią.

Pozdrawiam - Ewa.

42d3e78f26a4b20d412==