PDA

Zobacz pełną wersję : prośba o pilna poradę



armanix
29-06-2013, 08:41
Witam !

O wczoraj jestem posiadaczką żółwia czerwonolicego- całkiem przypadkowa posiadaczka. Obdarowała mnie nim poprzednia właścicielka, ktora na stałe wyjeżdża za granicę. Aktualnie żoółw ( podobno ma 1,5 roku) mieszka w bardzo amłym akwarium ( 40X25X25) gdzie nawet nie ma wyspy ( tylko kamienie) i gdezi nie da sie juz nawet upchnąc filtra . Narazie wode wyieniam codziennie - na szczeście w poniedziałek przenosi sie do duzego akwarium 120X40X60. Nieniej martwie sie, bo żółw jest dośc apatyczny - głównie śpi (?) pod woda . Nie wykazuje też apetytu - zjadł tylko kawałeczke świeżego łososia. Poza tym zgodnie z informacja od poprzedniej właścicielki - ma zapalenie spojówek. Mam prośbe o pilna poradę |:
1. jak przetrwać do pniedziałku
2. czy żółw zachowuje sie normalnie
3 jaka powinna być optymalna głębokość wody w nowym terrarium


BARDZO PROSZĘ O PILNĄ PORADĘ !!!!!!!!!!!!!!!!!


zestresowany nowicjusz

marix
29-06-2013, 10:38
1. koniecznie zafunduj mu cos do wygrzewania sie - chocby lampke (wskazane, zeby z mleczna zarowka 40 lub 60 vat). Na poczatku (jesli tego jeszcze nie mial) moze nie bedzie sie chcial opalac, ale polubi. (gdy zrobi sie cieplo: na dworek w bezpiecznej miednicy)
2. z kamieni mozna ulozyc bardzo ladna wyspe.
3. oczy - lepiej jakby zobaczyl weterynarz. pewnie potrzebuje witamin. PRZEJRZYJ STARSZE POSTY? wiele o tym znajdziesz.
4. nie ma filtra, wode wymieniasz. ale czy ma grzalke do wody? jesli nie to od razu kupuj taka ktora wystarczy do twego nowego akwa (a nwet jeszcze mocniejsza, oplaci sie!) Grzalka koniecznie z termostatem, temp. na teraz ok. 25 stopni.
5. za lososiem mlode zolwie nie przepadaja, bo ma dosc twarde mieso. Lepsze stynki (latwo kupic w sklepie zoologicznym mrozone, potem trzeba rozmrozic. 2 na posilek chyba mu wystarcza ? pamietaj zeby nie karmic czesciej niz co drugi dzien). Stynki bedzie zjadal w calosci, nasuwajac sie na nie jak waz.
6. glebokosc wody: jak najwiecej! byle zolw nie mogl wyjsc z akwa (potrafia sie swietnie wspinac, nawet "po niczym")... Oczywiscie, procz glebi musi miec tez plycizny i lad.
7. Przejzyj posty o zywieniu. Jest ich multum.
8. znajdz w postach (albo na ogolnym forum) jakas wypowiedz Jojka i wejdz na jego strone. Zainteresuje Cie...

marix
29-06-2013, 10:47
jakie sa rozmiary zwierzaka?

armanix
29-06-2013, 11:15
Dziękuje za rady. Rozmiary zwierzaka : 15-17 cm

marix
29-06-2013, 12:36
taki karapaks po poltora roku?! albo byl przekarmiony, albo jest starszy

marix
29-06-2013, 12:38
a jaka ma skorupe? gladka czy w garbach?

MataManX
30-06-2013, 02:02
W tej chwili terrarium przejmował bym się najmniej. Głownym priorytetem powinno być wyprowadzenie żólwia z zapalenia spojówek które prowadzi czasem nawet do śmierci głodowej gdyż żólw nie może znaleźć pokarmu.
Aby je wyleczyć:
-Podawaj żółwiowi witaminy A i D3
- Zapewnij żólwiowi świetlówkę UV dzięki której będzie mógł powyższe witaminy wywarzać w organiźmie
- Utrzymuj wysoką temperaturę wody (pamiętając o zależności temp wody o powietrza)
- Zapewnij mu bezwzględnie czystą wodę ( będzie to łatwiejsze w małym terrarium dlatego na razie bym się wstrzymał z wpuszczaniem żółwia do docelowego a je powoli urządzał aż do wyzdrowienia żółwia
- Stosuj kąpiele w rumianku który ma właściwości antybakteryjne i odkażające
- Możesz podawać żółwiowi wątróbke jako źródło witamin i elementów mineralnych

Co do rozmiarów to żółw jest rzeczywiście przerośnięty i jeśli nie ma kzywcy to jest cud. Jeśli nie wiesz jak wygląda krzywica to tu masz ewidentną krzywicę http://jojek.klub.chip.pl/hobby/images/Resize%20of%20krist_012.jpg jeśli chcesz więcej zdjęć to przejrzyj stronę Jojka lub odezwij się do mnie to prześlę Ci kilka innych zdjeć

Urządenie terra w tej chwili powinno zejść na plan dalszy ale przygotuj się do niego solidnie - masz tu stronę Jojka na której dużo mówi się o urządeniu terra http://jojek.klub.chip.pl/hobby/

armanix
30-06-2013, 12:26
A co to znaczy, tj. jak to rozpoznać ?

armanix
30-06-2013, 12:31
Dzięki mwielkie za wszystkie rady! Zmierzyam prze chwuula długosc samego karpaksu _ w linii prostej 14 cm. Bardzo mnie martwia wiadomośc o krzywicy, ale moze zółw jest faktycznie strszy - poprzednia właśccielka nie jest wiarygodnym źródłem informacji. I jeszcze dwa pytania : kalk podawać witaminy ? jak kąpać w rumianku ( tj całego czy tylko przemywac oczy ) A wogóle to chyba najlepiej pójdę z nim do weterynarza.

MataManX
01-07-2013, 00:15
Witaminy możesz podawać w kropelkach do wody oraz do jedzenia w ekstremalnych wypadkach robbi sie zastrzyki z witamin. A kąpiele w rumianku wyglądają tak że bierzesz miskę z naparem i wpuszczasz do niej żółwia na godzinnę - dwie

42d3e78f26a4b20d412==