PDA

Zobacz pełną wersję : Bezwładne tylne łapki czerwonolicego



eMalina
01-07-2013, 00:34
Witam.
Bardzo proszę o pomoc, mam problem z czerwonolicym. Nie wiem co schrzaniłam, w każdym razie mój Peryskopek od pewnego czasu ma trudności z poruszaniem. Jego tylne łapki sprawiają wrażenie częściowo bezwładnych, żółwik przebywa przeważnie na dnie akwa, wsparty o kamienie. Jest słabiutki, apatyczny i prawie cały czas śpi. Mam również żółwinę, ale ta w przeciwieństwie do samczyka jest pełna wigoru i bardzo silna. Nie wiem, czy nie powinnam ich rozdzielić, bo ona trochę niedelikatnie go traktuje.
Wiem, że powinnam udać się z nim do weterynarza, ale w moim mieście nie ma odpowiedniego specjalisty. Mam wspaniałego lekarza dla kota, ale nie zna się na gadach (już go pytałam).
Żółwik ma ok. 10 m-cy (11 cm), a żółwina ok. 1,5 roku (13 cm) nie wiem dokładnie, gdyż nie są u mnie od początku.
Proszę, pomóżcie, bo nie mogę patrzeć jak się bidulek męczy.
Pozdrawiam.

eMalina
01-07-2013, 02:24
Halo! Czy jest tam kto?

krist
01-07-2013, 06:25
a czy ma zapuchnięte oczka, albo ciężko oddycha i najważniejsze czy coś je??? i od kiedy jest w takim stanie? trudo określić czym może to być spowodowane (jakies porażenie nerwowe, inna choroba, czy uraz wewnetrzny spowodowany upadkiem..) tak na już.. na początek witaminki ,wapń i ciepło!!! hm zobaczymy co inni napiszą

MataManX
01-07-2013, 12:15
Jeśli jest to zapalenie spojówek to

-Podawaj żółwiowi witaminy A i D3
- Zapewnij żólwiowi świetlówkę UV dzięki której będzie mógł powyższe witaminy wywarzać w organiźmie
- Utrzymuj wysoką temperaturę wody (pamiętając o zależności temp wody o powietrza)
- Zapewnij mu bezwzględnie czystą wodę ( będzie to łatwiejsze w małym terrarium dlatego na razie bym się wstrzymał z wpuszczaniem żółwia do docelowego a je powoli urządzał aż do wyzdrowienia żółwia
- Stosuj kąpiele w rumianku który ma właściwości antybakteryjne i odkażające
- Możesz podawać żółwiowi wątróbke jako źródło witamin i elementów mineralnych

co do bezwładu powinnaś się udać do weta gdyż może być to jakieś schorzenie neurologiczne

krist
01-07-2013, 14:46
i oto fachowa odpowiedz... tylko jak napisała eMalina nie ma weta w okolicy co by się znał na żółwiach i tutaj jest problem... może ma jakąś literature? (wet..) bo mój od kota powiedział że najpierw musiałby poczytać... a czy może to być (bezwład kończyn) spowodowane brakiem wapnia i krzywicą??? eMalina czy twoja gadzinka ma zbyt miękki karapaks , lub plastron??? jeśli tak to wapń ,witaminki , ciepło i nie przekarmiać gadzinki!!!

eMalina
01-07-2013, 23:23
Cześć! Krist, dziękuję Ci serdecznie za zainteresowanie i odpowiedź. Żółwik nie ma zapuchniętych oczków, karapaks i plastron również w porządku, jedzonko wcina, może tylko troszkę mniej niż zazwyczaj.
Z braku odpowiedniego specjalisty w pobliżu, telefonicznie zasięgnęłam porady u dr.Zajączkowskiego (jest wspaniały), który zalecił zastrzyki z wit.B i wapnia. Już pierwszą "porcję" wczoraj Peryskopek zaliczył. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze.
Jeszcze raz dziękuję za porady. Pozdrawiam.

krist
02-07-2013, 06:17
wszyscy życzymy szybkiego powrotu gadziny do zdrowia :-))

42d3e78f26a4b20d412==