PDA

Zobacz pełną wersję : Żółw z Tunezji



Banan
03-07-2013, 05:53
Witam. Moj kumpel przywiozl sobie z Tunezji zakupionego od jakiegos walnietego araba zolwia (niestety jest to na 99% zolw z odlowu- na wyklady na temat mojego zdania o zwierzetach z odlowu jest juz zapozno). Zolw ma bardzo jasna skorupe- taka piaskowa. Jest jescze dosc malutki (5-7 cm karpaks). Postaram sie niedlugo zamiescic tu jego foto. Prosil bym zebyscie pomogli mi go zidentyfikowac, zapewniajac mu jak najlepsze warunki choc po czesci mozna mu zrekonpensowac wyrwanie z natury.

dr Robert
03-07-2013, 06:25
Szkoda żółwia. Może być to Testudo graeca czyli po polsku żółw mauretański lub Testudo flavominimaralis (który przez niektórych herpetologów nie jest uważany za odrębny gatunek, ale za podgatunek T.graeca). Tylko te dwa gatunki żółwi lądowych występują w Tunezji.

elegans
03-07-2013, 06:30
Piaskowy kolor pancerza wskazywałby na żółwia egipskiego, lecz Tunezja nie obejmuje zasięgu jego występowania( żyje w płn.- wsch. Libii, płn. Egipcie i płd. Izraelu ). Sądzę, że Twój kolega posiada podgatunek Testudo graeca tzn. T. g. nabeulensis. Jego środowiskiem są wybrzeża Tunezji, a więc klimat śródziemnomorski.
Pozdrawiam!!!

terapena
06-07-2013, 02:56
Proponuję,aby Twój kolega,jeżeli chce określić przynależność gatunkową
żółwia i zapewnić mu dobre warunki chowu,zatelefonował do Pana Grzegorza
Rafałowskiego,który specjalizuje się w żółwiach z rodzaju Testudo,zasiedlających
tereny Afryki północnej.Za zgodą w/w podaję jego numer telefonu - Warszawa-
022/6634094.

Pozdrawiam - Terapena

mirek
16-07-2013, 12:05
Ja choc mam żółwia egipskiego , dwa razy widziałem cos na wzór egipskiego - w sklepie
, ale mi nie pasował wielkoscią . Niby egipski , ale wyglądał z bryły jak mauretanski .
Choć kiedyś w Egipcie widziałem żółwia egipskiego , ale był tak z 18cm długi
i wygladał konkretnie . I był to naprawdę egipski . Mój przestał rosnąć jak osiagnął 11 cm . A tamten był karmiony jarzynami ze sklepu , a wygladał jak okaz zdrowia .
Podobno na płytkach sklepu zył 3 lata . Niestety , jak pojechałem w nastepnym roku , to żółwia nie było . Mir.

42d3e78f26a4b20d412==