PDA

Zobacz pełną wersję : obrona terytorium czy gody??



Yaqbi
09-07-2013, 06:46
Witam,
jak już kiedyś pisałem, mam żółwia grackiego (dziewczynę), a moja koleżanka ma samca żółwia stepowego. Oba żółwie mają swoje terraria w oddzielnych pokojach, więc na codzien nie maja ze sobą wiele kontaktu. Jednak dziś moja dziewczynka podczas spaceru zawędrowała do drugiego pokoju, pod terrarium stepowego. Tamten wyraźnie zaineteresowany przybyszem, zaczął szaleć, więc postanowiłem go wypuścić na chwilę. On podbiegł (jak pająk :)) do mojej żółwicy, zagrodził jej drogę, a jego głowa zaczęła bardzo wyraźnie drgać w pionowej płaszczeźnie. Naprawdę myślałem, że ją podrywa, a on po chwili rozdziawił paszczę i ugryzł moją malutką!! Miał szczęście, ze nie miałem pod ręką otwieracza do konserw :)
A na poważnie, czy ktoś z Was wie, co oznacza takie zachowanie?? Czy to był przykład obrony terytorialnej?? Nie sądzę żeby to były gody, tym bardziej, że chyba nie dochodzi do nich pomiędzy różnymi gatunkami??

Aleksander
09-07-2013, 07:17
Akurat są to dwa gatunki, które mogą się krzyżować. A zaloty bywają bardzo brutalne. Myslę, że tym razem było to jednak okazywanie dominacji. Moja samica macha głową przed samcem - jest większa, silniejsza i ma wredny charakterek:) Okazywanie dominacji w ten sposób (podgryzanie, machanie głową, stukanie pancerzem, wchodzenie na drugiego żółwia) jest niezależne od płci, chociaz pewnie samce częściej sie tak zachowują.

Pozdrawiam
Natalia

JoShi
09-07-2013, 10:54
Samice czesto przejawiaja tego typu zachowanie jak sie szykuja do zlozenia jaj. chodzi im wtedy o przepedzenie innych osobnikow i zdobycie bezpiecznego kawalka tedenu na gniazdo.

elegans
10-07-2013, 12:08
W tym przypadku sądzę, że był to wyraźny objaw dominacji samca stepowego nad greckim, czyli najprościej mówiąc terytorializm. Dorosłe samce stepowych są niezwykle agresywne i pobudzone pod względem " wiecie jakim". Jednak przy próbach kopulacji żółwi samiec wykazuje pewne zachowanie podczas "gry wstępnej", a mianowicie: pionowo "wachluje" głową, tak, jak napisałeś, oraz gryzie samicę w kończyny przednie i tylnie. Nie zauważyłem, tak, jak u innych gatunków żółwi, stukania się pancerzem. Jeszcze jedno- samiec okrąża samicę.
Pozdrawiam!!!

42d3e78f26a4b20d412==