PDA

Zobacz pełną wersję : Wiek Pelomedusy ?



Pelomedusa
17-07-2013, 10:43
Witam serdecznie,
Mam trzy zółwie bokoszyjne ("uśmiechnięte") - Pelomedusa subrufa.
Mają około 10cm x 9 cm (skorupa) Czy ktoś może mi pomóc okreslić ich wiek ?
Czy mogę stosowac z przybliżeniem tabelę z opisem czerwonolicego ?
Udało mi sie znaleźć w internecie jedynie niewiele informacji o Pelomedusach.

MataManX
17-07-2013, 11:53
Nie znam się na bokoszyich ale sądzę że jeśli żyją w podobnych warunkach jak czerwonolice i osiągają podobne rozmiary to możesz się pokusić o porównanie swoich gadów z tabelą. Jednak musisz pamietać że tabela jest tylko przybliżona, opracowana chyba na rozmiarach jednego zwierzęcia które było samicą. więc dane są przybliżone dla samic samce zależnie od gatunku są proporcjonalnie miejsze.

poczta
18-07-2013, 06:56
witam
od ponad roku hoduję ten gatunek żólwia i z doświadczenia wiem że w żadnym razie nie jest ten gatunek porównywalny z czerwonolicym przynajmniej jeśli chodzi o szacowanie wieku
żółwie te rosną znacznie wolniej, dla przykładu jeden z moich żółwi bokoszyjnych urósł w ciągu roku o jakieś 3cm a tej damej wielkości czerwonolicy urósł o raz tyle więc już podczas jednego roku są ogromne różnice a co dopiero po kilku latach
pozdrawiam

dr Robert
18-07-2013, 12:45
Na pewno porównanie żółwia czerwonolicego i Pelomedusa subrufa nie ma sensu, jeden skrytoszyjny ze strzefy umiarkowanej, drugi bokoszyjny ze strefy tropikalnej i subtropikalnej. Zresztą tempo wzrostu u żółwi może zależeć od tak wielu czynników, ze jakiejkolwiek porównania nawet w obrębie gatunku jest trudne zwłaszcza o tak dużym zasięgu jak P.subrufa. Poza tym inaczej rosną żółwie żyjące w większych rzekach a inaczej w bagnistych rozlewiskach na sawannie, a jak na jakimś obszarze trafi się susza to i przez wiele miesięcy mogą być zagrzebane w mule i czekać na lepsze czasy. Nie da się precyzyjnie ocenić wiek zwierząt pochodzących z natury tak jak jest to w przypadku P.subrufa w Polsce importowanych z Ghany.

Akurat ten gatunek doczekał się dobrej strony w internecie (choć bez tabel wzrostu) znanego właśnie znanego czeskiego hodowcy żółwi bokoszyjnych (i nie tylko) Hynka Prokopa. Pierwsza ze stron to dobry opis gatunku, druga elementarne informacje. Niestety strony koszmarnie powoli się otwierają.

http://www.sweb.cz/112233445566/druhy/p.subrufa/texty/text_subrufa.htm

http://www.zelvy.cz/galerie/p_subr.html

Mogę powiedzieć, że do tego aby Pelomedusy były dojrzałe płciowo muszą mieć co najmniej 14-16 cm (długość karapaksu). Wzrost zależy oczywiście od karmienia i temperatury wody, ale 10- centymetrowe egzemplarze, aby to osiągnąć potrzebują 3-4 lata. Tak w każdym razie wynika z opinii Prokopa, gdyż kontaktowałem się z nim rok temu właśnie w sprawie dojrzałości płciowej u P.subrufa.

Akurat ten gatunek doczekał się dobrej strony w internecie (choć bez tabel wzrostu) znanego właśnie znanego czeskiego hodowcy żółwi bokoszyjnych (i nie tylko) Hynka Prokopa. Pierwsza ze stron to dobry opis gatunku, druga elementarne informacje. http://www.sweb.cz/112233445566/druhy/p.subrufa/texty/text_subrufa.htm

http://www.zelvy.cz/galerie/p_subr.html

dr Robert
18-07-2013, 15:42
Przy kopiowaniu tekstu trochę się pomieszało, ale mam nadzieję, że jest zrozumiały.

Pelomedusa
19-07-2013, 01:38
Serdecznie dziękuję
Co prawda mój czeski jest co najwyżej znikomy, ale z tego co zdołałem wydedukować wynika, że jest wiele róznic między Pelomedusą a Czerwonolicym (na pewno pod względem zachowania czy nawyków) Potwierdzają sie też moje dyletanckie obserwacje, że nie wszystko co mozna wyczytać o Czerwonolicych ma konkretne odniesienie do Pelomedus.

Proszę mi powiedzieć, czy błędem z mojej strony byłaby próba nawiazania kontaktu z Hynkiem Prokopem po angielsku ??

dr Robert
19-07-2013, 04:53
Hynek świetnie zna angielski i można pisać. Szkoda tylko, ze żółwie przychówki ma tak horrendalnie drogie.

poczta
20-07-2013, 01:36
witam
dr Robercie czy można by się dowiedzieć od Pana jakie ma Pan Hynek ceny żółwi?
pozdrawiam

dr Robert
21-07-2013, 10:44
Niestety chyba skasowałem maila gdzie miałem te ceny.
Pamiętam tylko Pelusios castaneus 2,3 za 250 euro czyli ponad 200 zł za sztukę (w Polsce kupiłem kilka razy taniej), rzadsze gatunki ma znacznie droższe, raczej nastawia się na rynek niemiecki.
Natomiast o wieku dojrzałości płciowej u P.subrufa i Pelusios castaneus napisał mi:
Pelomedusa subrufa must be at least 15 - 16 cm carapax length, about 500 - 600 g weighty, and Pelusios cataneus must be at least 16 cm carapax length, about 600 - 700 g weighty

Pelomedusa
21-07-2013, 11:26
Mój Pelomedusa subrufa vel Heniek ma ledwo 10 cm, a regularnie odstawia swój numer, opisany przeze mnie 5 postów wyżej ("Silna dominacja")

Stefcia i Lucy są od niego 1-2 cm wieksze.

A wiec jednak nie taniec godowy ??
Raczej: "Patrzcie kto w tym domu nosi spodnie !!" ??

A tak naprawdę, to pierwotną intencją mojego zapytania o wiek Pelomedusy był zamiar uzyskania potwierdzenia o częstotliwośc karmienia.

Skąd ja to znam: Zaczyna się kulinarnie, potem niezobowiazujace dywagacje na tematy prokreacyjne, a na sam koniec,oczywiście, jak najbardziej konkretnie, to co najciekawsze: cena !

Pozdrawiam

poczta
22-07-2013, 05:14
no no no ciekawie się porobiło!!
p.s. dziękuje za odpowiedź dr Robercie
pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==