PDA

Zobacz pełną wersję : Cieniolubne ?



Pelomedusa
18-07-2013, 12:54
Witam,
Czy to mozliwe, że świetlówka UV razi żółwie ?
Oprócz lustrzanki "grzewczej" mam też w ciagu dnia włączoną UV. Pelomedusy rzadko wychodzą na skałki, wiekszość dnia spedzają w wodzie, po tej stronie, gdzie światła jest najmniej. Woda: 25 C, Powietrze nad wodą ~26-27 C Swiatła mam umocowane około 25 cm nad powierzchnią wody. W nocy pali się jedynie nocna czerwona żarówka, aby temperatura powietrza zbytnio nie spadla.
Mam w zwiazku z tym obawy, że moja gromadka będzie nie dośc doswietlona UV ?

Jędrek
18-07-2013, 15:09
Moj żółw przez pierwszy tydzień bojkotował świetlówkę, później się przyzwyczaił.

Karol Chłopecki
19-07-2013, 04:56
Powiem Ci tak .To jest gatunek który generalnie bardzo rzadko wychodzi z wody w porównaniu do czerwonolicego czy spokrewnionego rodzaju Pelusios.Pelomedusy lubią się chować pod kamieniami czy zagrzebywać się w podłżu.świetlówka raczej się nie przyda.Obejrzyj go dobrze czy nie ma owalnych zmian na polączeniach plytek.Jak takie coś znajdziesz to jest to ropień i trzeba to leczyć.Karmimy je właściwie wszystkim np.mięsko drobiowe wołowe podroby granulaty pomidory jabłkamrożonki typu stynka krewetki dżdżownice ze sklepu wędkarskiego czasem możesz czasem dać trochę karmy (dobrej firmy) dla kociąt(drobne granulki).Możesz podawać też rośliny wodne.Możesz też wsadzić kamień płytko do wody pod żrówkę grzejącą..
pozdrowionka Cześć

dr Robert
19-07-2013, 06:59
Ja u swoich Pelomedus mam małą "wyspę" na której poziom wody jest 1-3 cm ( w basenie jest ok. 15 cm), nad "wyspą" jest umieszczony promiennik podczerwieni. Niektóre żółwie wychodzą czasem i wystawiają ponad powierzchnię wody karapaks. Specjalne świetlówki nie zdadzą się na wiele bo to gatunek w naturze wychodzący na ląd w zasadzie tylko w celu złożenia jaj lub zmuszony do tego np. wysychaniem zbiorników.

Pelomedusa
19-07-2013, 08:15
A więc moje (Pelomedusy) są chyba normalne.
Ale jak w takim razie tym bardzo rzadko wychodzącym na ląd żółwiom zapewnić odpowiednią dawkę promieniowania UV ??

dr Robert
19-07-2013, 14:16
Radzą sobie całkiem dobrze bez UV. Ważne jest tylko aby jedzenie było urozmaicone , czasem warto też podać dodatkowe wapno w tabletkach lub kawałki sepii. Z pokarmów np. dżdżownice są wysokowapniowym pokarmem i czasem warto je podawać.

maniocha
07-08-2013, 08:41
a moje pelomedusy wychodzą ale zazwyczaj w nocy i nie przeszkadza im niższa temperatura... a swiatła też nie lubią .. chowają się pod co tylko zdołają ;)

42d3e78f26a4b20d412==