PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania



igck
20-07-2013, 08:44
Dostałem samice żółwia stepowego i mam co do niej kilka pytań:

1. Samica przechodziła krzywicę (co widac po lekko zapadniętej skorupie), czy ta skorupa sie jej kiedys podniesie??

2. Kupiłem juz witaminy A + D3 ale w jakicj ilościach jej to podawać??

3. Jaki jest jej przybliżony wiek gdy długość jej karapaksu to 13cm??

4. Jako pokarm podaje jej takie różne roślinki jak babka lekarska i mlecz. Jakie jej jeszcze tego typu roślinki nalezy podawać??

5. Chiałbym tez zasadzić trochę tego na zimę, więc wystarczy to zakopac w ziemi, czy co mam zrobić by takie roślinki rosły??

6. Wystarczy taka doniczka z 5cm ziemi by to rosło??

BARDZO PROSZE O ODPOWIEDŹ!!

MataManX
20-07-2013, 10:21
1. Nigdy możesz tylko zapobiegać dalszemu jej znieksztaucaniu.
3. Wiek jest trudno ustalić na podstawie wielkości tym bedziej że występowały jego zaburzenia.
4,5. W starszych postach są bogate opisy żywienia stepów.
6. W tak małej doniczce zahodujesz raczej jedną porcję a nie zapas na zimę. Przygotuj lepiej jedną lub kilka skrzynek balkonowcyh aby rośliny nadanrzały rosnąć w miarę skarmiania.

Paulazz
21-07-2013, 09:30
co do punktu nr 2... jeżeli żółw jest po przebytej chorobie i widac na nim oznaki tak zwanego zmeczenia organizmu to te witaminy możesz przez pewien czas podawac co dwa dni a nawet codziennie... na ulotce powinno byc dawkowanie... zazwyczaj dosłownie kropla dwie na pokarm...

ale na krzywice to zaopatrz sie jeszcze w wapno... a tego dla takiego żółwia nie żałuj... codziennie szczypta do posiłku idzie zima więc musisz żółwia wzmocnić


z tymi roślinkami to tez tak jest że przez zime nie wykarmisz go nawet z takiej balkonowej doniczki... dawaj te rosliny jako większy dodatek do żywności ... ( mlecz i babka sa traktowane jako chwasty wię po prostu je wysadz w ziemi i podlawa na pewno urosna - nie sa one zbyt wymagające ) :P w opisie stepowego na tej stronie możesz znaleźć warzywa i sporadycznie podawane owoce ( np.cykoria ogórek pomidor marchew itd. masz spory wybór jako menu zimowe )



pozdrawiam i powodzenia w hodowli

igck
21-07-2013, 10:05
Dzieki za odpowiedzi.

Witaminy kupiłem w aptece (tak mi doradzono w zooologiku) maj tylko witaminy A+ i D3. Wystarczą one?? Co do wapna to mam takie w tabletkach, jak je sproszkuje to bedzie ok?? Widziałem tez takie żółwiki to czy żółw bedzie takie cos podgryzał??

igck
21-07-2013, 10:06
Acha. Jak wyglądaja objawy zmęczenia organizmu??:)

Paulazz
23-07-2013, 15:31
hehe to była taka przenośnia... :)

sam nauczysz sie obserwowac swojego żółwia i będziesz widział kiedy jest w pełni zdrowia a kiedy siły mu opadają a co do witamin to w wielu zoologikach sa całe zestawy witamin w kroplach dla żółwi i nie tylko maja one te witaminy ale szereg innych... polecam

elegans
24-07-2013, 07:22
Bardzo dobre witaminy( w płynie i specjalne dla żółwi lądowych- proporcje poszczególnych składników tego preparatu są odpowiednio dobrane dla potrzeb tych zwierząt ) wyprodukowała firma JBL- Turtle Sun- Vital vitamins for tortoises, tylko wydaje mi się, że jak na 10ml, to cena 12zł jest stosunkowo wysoka, ale czego się nie robi dla swoich żółwików.
Pozdrawiam!!!

igck
25-07-2013, 06:17
To ja rozumiem że jak mój żółw wychodzi gdzieś tak na godzinke dziennie, nażera się ile wejdzie:) i wraca spać to jest zmęczony?? Czy coś innego może na to wpływac??

42d3e78f26a4b20d412==