PDA

Zobacz pełną wersję : Jak opiekować się żółwiem stepowym - początkująca



tulenka
28-07-2013, 14:57
Witam Was!!!
Mam żółwia stepowego od prawie roku, ale tak na prawdę to nie wiem jak się nim dobrze zajmować. Mam nadzieję że mogę liczyć na Waszą pomoc. Moja Hania (bo tak ma na imię żółw) mieszka w terrarium z piaskiem - po przeczytaniu kilku wypowiedzi na temat piasku postanowiłam go natychmiast zmienić!! Tylko tak na prawdę nie wiem na co. Hanka jest ruchliwym stworzeniem i nie ma problemu z żywieniem jej. Piasek w jej domku ma około 2 cm. W zimę ma właczone światło cały dzień w lato rzadziej, ale za to chodzi na spacery. Jak to jest z odrobaczaniem zwierzaka. Czy zrobi to każdy weterynarz, i jak (tabletka, zastrzyk choć nie wiem gdzie...) i ile to mniej więcej kosztuje. Z tego co wiem podłoże ma być tak wysokie żeby żółw mógł się zakopać i dobrze a co jeśli się zakopie i nie wyjdzie. Czy 5-8 cm podłorza wystarczy?? Czy może być kora (jeśli tak to jaka) a na to siano?? Jak często zmieniacie podłoże?? Czy można nauczyć żółwia załatwiać się w jedno miejsce???

Z góry dziękuję za odpowiedz

igck
29-07-2013, 07:43
No to tak:
-piasek jest beznadziejny. Ja trzymam swojego żółwia w korze przykrytej siankiem.
-Kora powinna być drobna i lepiej wybrać mało zapachową (coś o tym wiem:D)
-głebokość kory zależy od wielkości żółwia ale uważam że 10 cm to minimum
-robaki się wybija specjalnym preparatem (nie zastrzykiem) , ale nie wiem ile on może kosztować
-żółwia chyba nie mozna nauczyć by sie załatwiał w jedno miejsce ale mój NIGDY nie narobił do swojego schronienia w terra

Mam nadzieję że to ci trochę pomoże.

POWODZENIA w chowaniu twojego żółwika!!!!

musia_k
30-07-2013, 04:55
jeśli chodzi o odrobaczanie żółika , to najpierw trzeba oddać jego kał do analizy -> będzie wiadomo co ma; na lamblie podaje sie Metronidazol , na pierwotniaki (np. nicienie) miedzy innymi Fenbendazol
najlepiej wybrać sie do weterynarza, ktory ustali dawkę leków w stosunku do wagi twojego żółwika; nietstety nie każdy zna się na gadach; ponieważ jestęs z okolić Warszawy to polecam ci Smoka przy warszawskim ZOO na ul. Ratuszowej(dr Maluta) albo Klinikę Małych Zwierząt (dr Bielecki) na SGGW na ul. Nowoursynowskiej;
zgodzę się igck, że dobra jest kora i sianko, ale jest to dobre podłoże głwonie dla żółwi greckich ( z tego co wyczytałam dla stepciów całkiem odpowiednie może być podłoże piaszczyste, choć mieszanka z torfem też się nadaje ; stosuje ( też od niedawna ) mieszanke torfu i kory z ZOO-Marketu (www.zoomarket.pl) kłade najpierw kore a na to sianko -> sianko wymieniam czesto, żeby było świerze; natomiast torf co 2 tygodnie pamietając o codziennym usówaniu nieczystości i uzupełnianiu ściółki; z tym załatwianiem się w jedno miejsce myślę że nie realne; żołwie to nie koty ...
powodzenia
pozdrawiam
Pata+Elvis+Janis

dr Robert
30-07-2013, 05:04
Od kiedy nicienie są pierwotniakami. Proponuję powrót na biologię do szkoły podstawowej :).

musia_k
30-07-2013, 07:35
ups bardzo mi przykro szkole podstawowa dawno sie skonczylo , a w liceum tez jakos z biologii nie bylo sie najlepszym... ;-) sorka
pozdro

tulenka
31-07-2013, 16:27
Wiemmusia_k napisał(a):

> jeśli chodzi o odrobaczanie żółika , to najpierw trzeba oddać
> jego kał do analizy -> będzie wiadomo co ma; na lamblie podaje
> sie Metronidazol , na pierwotniaki (np. nicienie) miedzy innymi
> Fenbendazol
> najlepiej wybrać sie do weterynarza, ktory ustali dawkę leków w
> stosunku do wagi twojego żółwika; nietstety nie każdy zna się
> na gadach; ponieważ jestęs z okolić Warszawy to polecam ci
> Smoka przy warszawskim ZOO na ul. Ratuszowej(dr Maluta) albo
> Klinikę Małych Zwierząt (dr Bielecki) na SGGW na ul.
> Nowoursynowskiej;
> zgodzę się igck, że dobra jest kora i sianko, ale jest to dobre
> podłoże głwonie dla żółwi greckich ( z tego co wyczytałam dla
> stepciów całkiem odpowiednie może być podłoże piaszczyste, choć
> mieszanka z torfem też się nadaje ; stosuje ( też od niedawna )
> mieszanke torfu i kory z ZOO-Marketu (www.zoomarket.pl) kłade
> najpierw kore a na to sianko -> sianko wymieniam czesto, żeby
> było świerze; natomiast torf co 2 tygodnie pamietając o
> codziennym usówaniu nieczystości i uzupełnianiu ściółki; z tym
> załatwianiem się w jedno miejsce myślę że nie realne; żołwie to
> nie koty ...
> powodzenia
> pozdrawiam
> Pata+Elvis+Janis

tulenka
31-07-2013, 16:30
Sorry pomyliłam się i wysłałam Twoją wiadomość.

A z załatwianiem się w jedno miejsce to się nieźle wygłupiłam :)

Dzięki za rady i wybiorę się z Hanką do Warszawy

42d3e78f26a4b20d412==