PDA

Zobacz pełną wersję : Pielęgnacja pancerza



Mery
30-07-2013, 11:32
Jak prawidłowo pielęgnować pancerz stepowych? Chodzi mi o sposób kąpania, czyszczenia, smarowania? I czym najlepiej je smarować, tak żeby na pewno skutkowało?

Paulazz
30-07-2013, 14:04
jedni mówią że codzienne kompiele stepowych są dobre inni mówia że za częste moczenie może powodowac zmiany grzybiczne... ja kompie je raz na 3-4 dni a smaruje raz dwa razy w miesiącu zwykłym tłustym kremem nivea inni mówia o zwykłych kremach do rąk...


nie wim czy sa jakies specjalne sposoby mycia stepowych na 100% szorowanie je szczota ryżową je oczyści ale i zestresuje...

stepowe nie są strasznymi brudasami zwykłe moczenie wystarczy


ale zawsze możesz poczekac na specjalistów w tej dziedzinie ja jestem tylko skromny amator :)


pozdrawiam!!!

dr Robert
30-07-2013, 14:55
Kąpiele codzienne - tak, ale najwyżej wiosną gdy w naturze pada więcej deszczu i max. przez 1-2 miesiące, później dużo rzadziej.
Żadnych kremów z zapachem typu Nivea nie polecam, żółwie mają wrażlliwy węch i taki syntetyczny zapach sprawia im przykrość. Najlepiej co kilka kąpieli sprawić im kąpiel w naparze rumianku (działa łagodząco i przeciwzapalnie). Nie smarować niczym, a jeśli ktoś nie może się powstrzymać lub żółw ma tendencję do otarć naskórka itp. to polecam maść tranową, raz w miesiącu, cena ok. 1,50 zł.

Aleksander
31-07-2013, 05:24
Ja niczym nie smaruję pancerzy. Zdrowe zwierzę tego raczej nie potrzebuje i jest mu zupełnie obojętne, czy skorupka mu się świeci, czy tez nie:) Zresztą po posmarowaniu brudzą sie podwójnie, bo wszystko się do nich klei.
Kąpiemy całe towarzystwo raz na tydzień, ale prawie wszystkie oprócz tego same korzystają z basenów w terrariach, więc dostęp do wody mają codziennie - jest jej w basenach minimalnie mniej, niz podczas kapieli, można więc uznać, że pluskają się same:)

Pozdrawiam
Natalia

42d3e78f26a4b20d412==