PDA

Zobacz pełną wersję : Zima idzie?



Neno
08-08-2013, 02:01
Dawno sie nie pokazywałem (czytam sobie posty ale moja wiedza jest zbyt mala zeby odpowiadac komus na pytania, a nie pisalem bo zolwik ma sie dosc dobrze)!

Wiec do rzeczy, przez ostatnie miesiace żółw byl wesoly, aktywny mial apetyt i nawet bym powiedzial ze do przesady (wszystko to w czasie jak bylo ladnie i cielpo na polu). Teraz zbliza sie zima, pada deszcz, jest zimno i on jakis sie smutny zrobil, je ale malo, wygrzewa sie ale tez mniej, bardziej sie plochliwy zrobil, taki maruda sie z niego zrobil (to zjem a tego nie) :) (mam go od marca wiec jescze nie zimował u mnie i nie wiem jak sie żółwie zachowuja przez zime)

temperatura wody 22-25 stopni (w nocy moze troche mniej)
temperatura powietrza około 20
żółw ostrogrzbiety 8 miesiecy (około 8cm karapaksu)

aha no i w sumie woli siedziec w wodzie przez dzien i dopiero wieczorem wskakuje na kamien i pod lampke :)
Musze zaznaczyc ze u mnie w domu duzo sie dzieje (Tata zawsze cos wierci, stuka, piluje) ale nikt go nie straszy ani nie przesladuje :)

Pytanie wydaje sie oczywiste ale czy to normalne, czy moze temperatura jest nie wlasciwa, moze jakos na zime powinenem mu diete zmienic (karmie go zieleniena, rybką, watrobka, czasem kurczakiem i uwielbia gammarusa wiec dostaje 2-3 robaki dziennie)

dziekuje

Neno

Neno
08-08-2013, 02:17
a i jeszcze jedno pytanie odnosnie grzalki:
jak sie przelicza potrzebna moc grzalki do ilosci wody w akwarium, bo mam naprzyklad w domu (nawet nie wiem skad) nowa grzalke ale 300W z termostatem ale 300W to chyba troche za duzo ~5L wody? (ma jakies 12cm wody w akwarium)

nie chcialbym bym go ugotowac a nawet jesli 300W niema znaczenia to chyba troche bezsensu "strzelac z armaty do myszki"

jest jakis przelicznik moc/woda= ?

marioh
08-08-2013, 07:15
Witaj.Po pierwsze jest jedna niejasnosc w twoim poscie,poniewaz napisales,ze masz zolwia ostrogrzbietego(GRAPTEMYS KOHNII),a w twoim profilu jest czerwonolicy.Co do wydajnosci grzalki to jezeli masz instrukcje,lub pudelko to pisze tam do jakiej ilosci wody ona moze sluzyc.Grzalka o mocy 300w przewidziana jest raczej do akwa 300-400l (tak pisze u mnie),lecz ja sadze ze raczej 200-250l (lepsza wydajnosc i skutecznosc dla temp.ok.25st.).Jezeli jest ona z termostatem(tak mysle) to moze oczywiscie pracowac i w akwa o pojemnosci wody 60l- chociaz ja uzywam 200w i sie sprawdza.Napisz ile jest u ciebie wody,bo to ~5 troche wprowadza zamieszanie(przynajmniej mnie),albo podaj wymiary akwa.Natomiast co do zachowania(wystraszone) to jezeli sie ciagle cos dzieje w domu to one sie beda bardzo dlugo baly zanim zrozumia,ze nic im niegrozi.Co do pory roku zauwazylem u siebie,ze moje pupilki rowniez zrobily sie bardziej bojazliwe i nieufne,ale jedzenia jakos nieodpuscily.
Pozdrawiam.

Neno
08-08-2013, 07:27
w profilu mam czerwonolicy bo jak kupowalem zólwia to mi w sklepie powiedzieli ze jest czerwonolicy ale ekspertyza Jojka pokazala ze to ostrogrzebity i błedu nie poprawilem (zrobie to teraz)!

akwarium ma 40x30x25 (tymczasowo) bo zamierzam je wkrotce zmienic, i na glebokosc to jakies 12-12cm wody (wiec jak sadze nie wiecej niz 5l)

MataManX
08-08-2013, 09:03
w tym akwa masz jakieś 10 l wody w konci 1 l to 1 dm 3 wody a samo 1dm x 4 dm x 3 dm = 12 dm nawet po odliczeniu miejsca na wyspe wyjdzie więcej :) nic 5

Neno
08-08-2013, 10:00
niech bedzie 10 czy nawet 15l ale nie o tym byl moj post :(

marioh
08-08-2013, 10:24
Moze i nie o tym byl twoj post,ale chodzilo o wyjasnienie nam przez ciebie pewnych rzeczy,a to ze Mata... wypowiedzial sie w ten sposob to akurat nic zlego,bo na wesolo :).W takim razie ta grzalka jest zdecydowanie za duza jak na twoje obecne akwa chocby ze wzgledu na swoje wymiary,a nie wspominajac juz o mocy.Oczywiste jest,ze gdy termostat bedzie dzialal to nic sie nie stanie,ale jezeli zawiedzie to ugotowanie twojego pupilka zajmie tylko chwilke.Pamietaj,ze jest to tylko urzadzenie,ktore moze zawiesc cie w najmniej spodziewanym momencie - a tego pewnie nikt by niechcial.
Pozdrawiam.

42d3e78f26a4b20d412==