PDA

Zobacz pełną wersję : Promieniowanie UVB



Neno
16-08-2013, 07:49
Wiem że bylo wiele postów na ten temat ale mnie interesuje konkrenta informacja.

Wstyd sie przyznać ale cały czas nie mam oświetlenia emitującego promienie UVB (w sumie ostatnie miesiące były słoneczne więc mysle że nic mu nie bedzie).

Więc tak:

- Jakie są rodzaje takich "oświetleń" (żarówka, halogen, świetlówka)?

- Ile takie oświetlenie powinno zawierać % UV-A, UV-B? (bo mam na uwadze REPTI-GLO 2,0 15W ŚWIETLÓWKA ale nie wiem czy 2% to wystarczająco dużo, wszyscy na forum maja chyba 5% ale jaki to ma wpływ na działanie itd)?

- Czy zainstalownie takiej świetlówki nad zbiornikiem (20-30cm) wystarczy żółwiowi czy raczej powinno byc to scentralizowane nad miejscem gdzie sie wygrzewa?

dzięki

Neno

Wojtas501
16-08-2013, 11:13
Pisząc że ostatnie miesiące były słoneczne sugerujesz że miał terrarium ogrodowe? Pamiętaj, że promienie UV nie przedostają się przez szkło! Odnośnie rodzajów oświetlenia emitującego UVA i UVB to słyszałem o świetlówkach i o świetlówkach kompaktowych (wygląda jak energooszczędna żarówka Philipsa) firmy Arcadia które zdaje się niedawno weszły na nasz rynek. Co do zawartości UVB i UVA to najlepiej do tego celu nadawałaby się Repti Glo 5.0, ponieważ Repti Glo 2.0 przeznaczona jest raczej dla płazów i innych zwierząt z małym zapotrzebowaniem na promienie UV. Teraz pytanie jakiego masz żółwia?? Przypuszczam że ozdobnego. Jeśli tak to świetlówkę najlepiej byłoby zamontować w okolicach miejsca wygrzewania ale nad zbiornikiem w ostateczności może być, gdyż promienie UV przedostają się przez wodę.

pozdrawiam...

Jędrek
17-08-2013, 06:56
Co do przedostawania się UV przez wodę to nie byłbym pewny, a raczej przeciwnie. Skoncentrowacć to się chyba nie da, po prostu powieś świetlówkę w okolicach lądu, żółw powinien być blisko niej (20-30 cm bywało na forum podawane jako właściwe).
Jaką świetlówkę zastosować zależy od naturalnego środowiska, może w opisach gatunków jest powiedziane ile % UV należy takiemu żółwiowi dawać.

krist
18-08-2013, 10:48
jedna z najlepszych świetlówek do czerwonolicych, tak jak napisał Wojtas501 to Hagen Repti Glo 5.0 Maxymalna wysokośc nad miejscem do wygrzewania to 30cm (jak podaje producent..)

Jędrek
18-08-2013, 14:18
Ale on ma chyba ostrogrzbietego nie czerwonolicego. Może byc różnica albo chociaż różniczka

MataManX
18-08-2013, 14:45
nie jest to różnica gdyz jest to świetlówka dla gadów dziennych i pasuje do ogółu żolwi wodnych.

42d3e78f26a4b20d412==