PDA

Zobacz pełną wersję : rejestracja żółwi czerwonolicych i innych



Jojek
19-08-2013, 13:08
Ponieważ do tej pory nie było obowiązku rejestracji ż.czerwonolicego a z chwilą wejścia do unii się to zmieniło - chcę, korzystając z "amnestii", jak najszybciej zarejestrować swojego żółwia. Czasu jest niewiele bo do 1 listopada 2004. I tu pytanie do was. Kto z was już zarejestrował swoje żółwie, gdzie, i na jakie przeszkody ewentualnie trafił?


"Rejestr zwierząt należących do gatunków podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej zaliczanych do płazów, gadów, ptaków i ssaków (Art. 64 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880))

W związku ze zmianą ustawy o ochronie przyrody, od 1 maja 2004 r. prowadzony jest rejestr zwierząt objętych ograniczeniami na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej zaliczanych do płazów, gadów, ptaków i ssaków. Nie prowadzi się już rejestru roślin.

Rejestracji należy dokonać w ciągu 14 dni licząc od dnia wejścia w posiadanie. Do wniosku należy dołączyć dokument świadczący o legalnym pochodzeniu zwierzęcia, t.j.:

zezwolenie na import zwierzęcia (CITES),
zezwolenia na schwytanie zwierzęcia w środowisku,
dokument wydany przez powiatowego lekarza weterynarii, potwierdzający urodzenie zwierzęcia w hodowli,
inny dokument stwierdzający legalność pochodzenia zwierzęcia.
Zgodnie z art. 149 cyt. ustawy w stosunku do zwierząt, które nie posiadają w/w dokumentów istnieje możliwość ich rejestracji do 1 listopada 2004 r.

Wniosek o dokonanie wpisu należy złożyć właściwemu staroście ze względu na miejsce przetrzymywania zwierząt lub prowadzenia hodowli. Zgłoszenia wymaga również wyzbycie się zwierząt oraz zaistnienie wszelkich zmian w danych rejestrowych.

Dokonanie wpisu do rejestru podlega opłacie skarbowej ustalonej na podstawie ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000 r. (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami). Za złożenie wniosku pobierana jest opłata w wysokości 5,00 zł + 0,50 zł za każdy załącznik, natomiast od dokonania wpisu do rejestru – 20,00 zł."

marioh
19-08-2013, 22:21
Rozumie,ze oplata dotyczy jednego osobnika i w moim przypadku bedzie to "stawka" razy trzy?
Pozdrawiam.

HuboPL
20-08-2013, 06:06
A jak sie nie zarejestrujemy to.... zabiorą nam żółwie??

Tosiek
20-08-2013, 06:31
no cty zabrać to nie zabiorą bo skąd będa wiedzieć że mamy??ja na przykład mam od znajomego..:O)

MataManX
20-08-2013, 07:23
Rejestruje się posiadanie a nie kupno, Cena dotyczy rejestracji z jednym załącznikiem czyli całego gatunku jaki się ma. Co do kary to nie ma ani przepisów ani organów wykonawczych które miały by się zająć sprawdzaniem papierów.

Azazella
20-08-2013, 07:40
Ja rejestrowalam 2 stepki w Poznaniu. Nie bylo zadnych problemow.

Dostajesz wniosek, ktory musisz wypelnic i jesli korzystasz z oswiadczenia wolnej woli, to nie musisz dawac im zadnych dokumentow.

Jak pisze MataManX placisz za gatunek (niezaleznie ile zwierzat tego samego gatunku posiadasz). Oplata wynosi 25,50 lacznie - w znaczkach skarbowych, wiec mozesz je kupic wczesniej, bo u nas nie maja "na miejscu"

To chyba wszystko. Potem odbierasz dowod rejestracji.

pozdrawiam

bruenor
20-08-2013, 07:47
Właśnie dzwoniłem na pl Defilad i miła Pani powiedziała, że Czerwonolice (tylko czerwonolice) nie wymagają rejestracji....

MataManX
20-08-2013, 07:51
Widać mają stare informacje. Po nowelizacji wymagają :)

Jojek
20-08-2013, 09:51
Tyle że miła Pani nie wyleci z pracy za to że źle informuje petentów i sama nic nie wie a ty będziesz miał niezarejestrowane żółwie i możesz za to zapłacić karę.

Gerald
20-08-2013, 10:20
znowu kase płacić...porąbane

kazz
20-08-2013, 23:59
w takim razie jak mam czerwonolicego i zoltolicego to zaplace 50 zl? nie da sie ich jakos razem wciagnac na ta rejestracje np bardziej ogolnie jako zolwie ozdobne?

K.I.T.T.
21-08-2013, 02:08
ja nie wyczymam .To ja peszesedłem prawie całe miasto żeby kupić zolwia o 2 złote taniej(16 ) a tu mam sie rejestrowac??. ja siem nie rejestruje to jest bez sensu!! chyba jedynym sposobem zeby się dowiedzieli to jest jak mnie ktoś wsypie? bo po domach to oni chodzić raczej nie bedą. Ale tak właściwie... możliwe jest że bedąsprawdzac nas! tzn forumowiczów.bo oni pszeciez wiedzą że nikt kto nei ma zolwia by sie tu nie rejestrował. Apszecież dla nich to zaden kłopot znależć nas po naszych mailach. Co to bedzie?????

dr Robert
21-08-2013, 02:33
A po co rejestrować żółtolice ? Ludzie sprawdzajcie listy bo zarejestrujecie gatunki których rejestrować nie trzeba !
Na listach UE z gatunku Trachemys scripta jest tylko jeden podgatunek Trachemys scripta elegans czyli czerwonolice (załacznik A). Pozostałych podgatunków nie znalazłem.

http://europa.eu.int/eur-lex/pl/dd/docs/2003/32003R1497-PL.doc

Aleksander
21-08-2013, 04:29
Drogi K.I.T.T., jeżeli kupujesz zwierzę bierzesz pełną odpowiedzialność za wszelkie aspekty związane z jego hodowlą. O sprawach finansowych należy myśleć PRZED zakupem zwierzęcia.

Pozdrawiam
Natalia

dr Robert
21-08-2013, 05:03
Oczywiście pomyliłem się. Czerwonolicy jest w załaczniku B.

Jojek
21-08-2013, 08:11
http://www.bip.warszawa.pl/informacja.asp?mn_id=2749

Łukasz Czura
21-08-2013, 10:01
To co ja mam zrobić ?? Kupiłem żółwie czerwonolice wiek ok. 1 a teraz już mają cztery latka. No ale do rzeczy ja niedostałem żadnego pozwolenia itp. zwykły paragon fiskalnej kasy i tyle to ja też moge moje żółwiki zalegalizować czy nie??

MataManX
21-08-2013, 10:22
nie potrzeba żadnych papierów rejestrujesz żolwia na podstawie oświadczenia woli

krist
21-08-2013, 14:35
a ja to mam gdzieś..... liczy się tylko dla mnie aby zwierzęta miały się dobrze!!!! jak sobie kupie boaska albo innego węża to zalegalizuje. a narazie jak się dowiedzą że mam zółwie??? kapną mnie sąsiedzi???? hmmmm chyba chcą żyć w spokoju... bo jak narazie to ich psy latają luzem i srają na samym środku podwórka i jeszcze... nie muszą zbierać tych kupek.... (no ale od czego jest spółdzielnia mieszkaniowa i straż miejska... :) sorki ale jestem dziś troche nerwowy... (chyba zbyt mocno zareagowałem..) niech najpierw z jednym zrobią porządek a póżniej niech czepiają się nas.....

Yaqbi
21-08-2013, 16:13
rejestrowałem w szczecinie, w wakacje - 0 problemów. Nawet nie dają dyplomu ze zdjęciem, więc trochę to farsa, ale cóż...

pozdrawiam

Q

Jojek
22-08-2013, 04:55
No i zarejestrowałem. Właściwie to złożyłem wniosek i opłaciłem bo na zaświadczenie będę czekał jakieś 2 tygodnie aż mi przyślą.

Tak jak przewidywałem po przeczytaniu formularza i aktów prawnych, nie musiałem pisać żadnego oświadczenia woli - skoro we wniosku podaje się od kiedy posiada się zwierze. Poszedłem z wydrukowanym i wypełnionym wnioskiem, a oświadczenie pisał bym na miejscu jeśli by było trzeba ale nie pytano mnie o to.
We wniosku w punkcie dotyczącym celu przetrzymywania wpisałem "własna przyjemność" (głupie pytanie głupia odpowiedź), pani zaproponowała dopisanie "hobby" i się zgodziłem w końcu sam tak określam na swojej stronie. Ale czy wszyscy posiadacze są hobbystami?

Koszt 36 zł w tym:
5 za złożenie wniosku
20 za wpis do rejestru
11 za wydanie zaświadczenia o wpisie

Wszystko bez kolejki. Pani wpisała mojego żółwia w system od ręki bo reszta to biurokracja i zaświadczenie przyślą póżniej (pieczątki podpis upoważnionej osoby itd.) i mam nr 481/1252 .

Dla warszawiaków:
Adres podałem wcześniej, teraz dodam że jest to budynek biura ogłoszeń "Rzeczpospolitej" na parterze w prawo od windy jest taki jakby większy kiosk (stąd w adresie box nr 1). Miła pani wiedziała że czerwonolice się rejestruje i wcale nie próbowała mi wmówić że jest inaczej (znaczy się ma aktualne dane). Znaczków skarbowych nie miałem przy sobie więc musiałem ganiać do pobliskiego urzędu skarbowego na Lindleya, na szczęście bliziutko, bo u niej kupić nie można.

deju
24-08-2013, 17:05
Dziwie sie ze dajecie tak zarabiac urzednika ale jak ktos jest uczczciwy..Nie ma zadnych komisji ktore sprawdzaja czy ktos ma zolwia wiec po co placic??Lepiej te pieniazki wydac na lepsze akwa dla zolwi lub na filtr a moze na karme dla nich pozdrawiam

Jojek
25-08-2013, 15:08
A jak potem będziesz niestety zmuszony sprzedać żółwia to co? Jak wystawisz na allegro bez papierów to ci zdejmą zaraz aukcję. Nawet ogłoszenie o oddaniu za darmo będzie przestępstwem. To jeden z przykładów.

42d3e78f26a4b20d412==