PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z wymianą wody



Neno
23-08-2013, 08:46
Witam!

Mam akwarium 45x40x35 a w nim żółwika Ostrogrzbietego 8cm. Podłoże to żwirek (mały, większy i pare kamieni).

Uzywam (przynjamniej narazie) filtra Aqua El mini i muszę przyznać że woda jest krystalicznie czysta (faktem jest ze bardzo uwazam przy karmieniu) ale nie to jest problemem.
Juz od pewnego czasu zauważyłem że podłoże obrasta takim malutkim meszkiem, i trochę też glonami w sumie jak żółw jest spokojny to nic nie szkodzi ale jak wariuje albo dolewam wody ten "brud" (tak to nazwę chociaż to nie jest brud) podnosi sie i woda staje sie mętna na jakis czas.

Moje ptanie jest takie czy to normalne i poki woda jest czysta nic nie ruszac? Czy moze powinenem wymienic wode gdy powstaje ten osad, a moze wogole coś jest nie tak?

I jeszcze mam pytanie apropos filtra, czy jak wymieniam wodę (ale gąbki wypłucze w wodzie starej) to moje bakterie filtracyjne szlag za przeproszeniem trafi czy jesli nie umyje filtra pod bierzącą wodą to nawet po zmianie bedzie ok?

Dzieki

Neno

MataManX
23-08-2013, 10:14
Odmulak w dłoń i czyścimy :)

Neno
23-08-2013, 10:18
explain plz :)

odmulak jak sadze to do odmulania ale jak to działa?

MataManX
23-08-2013, 10:32
takie małe urządzonko akwarystyczne służy do odsysania z dna zbiornika wszelkich resztek. Krótko mówiąc wodny odkurzacz :)
dostaniesz chyba w każdym zoologu

Neno
23-08-2013, 10:37
ok tnx

Jojek
23-08-2013, 16:37
Neno napisał(a):

> I jeszcze mam pytanie apropos filtra, czy jak wymieniam wodę
> (ale gąbki wypłucze w wodzie starej) to moje bakterie
> filtracyjne szlag za przeproszeniem trafi czy jesli nie umyje
> filtra pod bierzącą wodą to nawet po zmianie bedzie ok?

Jeśli wymieniasz całą wodę i to na chlorowaną kranówę to nawet niepłukanie filtra nie uratuje bakterii. Ale jeśli pozostawiasz część wody i wlewasz wodę odstaną (przez dobę) to możesz płukać gąbkę w starej wodzie i nie obawiać się o bakterie. A jeśli nie ma takiej potrzeby, tzn gąbka nie zapycha się tak szybko, to nie płucz jej przy każdej wymianie wody.

Im mniej drastyczne zmiany tym łatwiej o stabilne warunki w akwarium. Dlatego, jak ci się uda, podmieniaj regularnie małą część wody i obserwój wodę, jak będzie trzeba zwieksz częstotliwość podmian. A jak ustabilizują ci się warunki to i z glonami nie będzie problemu i z osadem na szybach i na dnie. Ten ostatni możesz, tak ja Ci radzono, zbierać odmulaczem lub wężykiem w trakcie spuszczania wody. Jak trochę zostanie to się nie przejmuj.

piotr
24-08-2013, 15:05
Gruba rura zakończona cieńszym wężem. Wbita w podłoże żwiru nie wciąga - brudy tak.

P.

piotr
24-08-2013, 15:09
Widziałeś Aqa-el mini? Gąbka może 2x3x8 cm, nie ma mowy o stabilnych wrunkach bakteriologicznych zwłaszcza przy żółwiu. Raczej tylko filtracja mechaniczna, płukać jak najczęściej, wodę zmieniać jak zmieni kolor.

P.

Jojek
25-08-2013, 15:19
Skąd ta pewność? Rzeczywiście, przy tym co polecasz to... nie ma szans.

piotr
27-08-2013, 01:05
Doświadczenie :-)

A tak poważnie to nie polecam tylko stwierdzam, że przy tym filtrze i żółwiu nie ma innego sensownego rozwiązania.

Filtr ma jakąś tam wydolność i to raczej nie powinno być liczone na pojemność akwarium tylko ilość "pokarmu w nim przetwarzanego".
Jeżeli podają, że filrt przeznaczony jest do akwa 40-60l to tak ok. 10-ciu średnich ryb. Żółw je i wydala dużo więcej niż tyle ryb.
Co ile powinien być czyszczony filtr żeby prawidłowo pracował biologicznie?
Napewno nie co tydzień a ten po tygodniu będzie dokumentnie zapchany.

Przy okazji: eksperymentuję teraz z Aquaszutem Senior Bio. ma 3 komory i tą zaletę że przy czyszczeniu można płukać tylko pierwszą gąbkę, a wkładu ceramicznego i drugiej gąbki nie ruszać.
Jeżeli ktoś go używa dłużej to proszę o opinie.

P.

Jojek
28-08-2013, 13:16
piotr napisał(a):

> A tak poważnie to nie polecam tylko stwierdzam, że przy tym
> filtrze i żółwiu nie ma innego sensownego rozwiązania.

Jest, tak jak podałem wcześniej. Najwidoczniej kolega nie ma takiej wprawy. I też, jak kolega, mówię na podstawie swoich doświadczeń, tylko że mi się to udało. :)
Proszę też zwrócić uwagę że twórcy Wątku filtr się nie zapychał tylko pytał o osad na dnie i czy w związku z tym czyścić filtr. Moje uwagi tu są bardziej na miejscu.

> Filtr ma jakąś tam wydolność i to raczej nie powinno być
> liczone na pojemność akwarium tylko ilość "pokarmu w nim
> przetwarzanego".
> Jeżeli podają, że filrt przeznaczony jest do akwa 40-60l to tak
> ok. 10-ciu średnich ryb. Żółw je i wydala dużo więcej niż tyle
> ryb.

Jeśli w akwarium 40-60l trzyma się żółwia o odpowiednich rozmiarach (czytaj nie jest dla niego za małe) to i filtr wyrobi a jak trzyma się żółwia w zamałym akwarium to dużo łatwiej o "efekt przerybienia".

Ale muszę tutaj powiedzieć, i akwaryści to potwierdzą, że im większy zbiornik tym łatwiej utrzymać równowagę biologiczną przy takim samym stopniu zarybienia na litr.

> Przy okazji: eksperymentuję teraz z Aquaszutem Senior Bio. ma 3
> komory i tą zaletę że przy czyszczeniu można płukać tylko
> pierwszą gąbkę, a wkładu ceramicznego i drugiej gąbki nie
> ruszać.

Słusznie. Bardzo Słusznie.

piotr
29-08-2013, 01:51
>Jest, tak jak podałem wcześniej. Najwidoczniej kolega nie ma takiej wprawy.

zeledwie 4 lata

> zamałym akwarium to dużo łatwiej o "efekt przerybienia".

to w mniejszym żółw bardziej brudzi?

>Ale muszę tutaj powiedzieć, i akwaryści to potwierdzą, że im większy zbiornik tym >łatwiej utrzymać równowagę biologiczną przy takim samym stopniu zarybienia na >litr.

Nie możesz porównywać akwa z rybami i z żółwiem. W tym pierwszym są rośliny ślimaki czasem jeszcze inne stworki.
Równowaga biologiczna? - rola bakteri kończy się na przetworzeniu produktów przemiany białek do azotanów i co dalej? Dalej są rośliny, których u żółwi raczej nie ma.
Oczuwiście nie neguję tezy, że im większy zbiornik tym lepiej.

>> Przy okazji: eksperymentuję teraz z Aquaszutem Senior Bio. ma 3
>> komory i tą zaletę że przy czyszczeniu można płukać tylko
>> pierwszą gąbkę, a wkładu ceramicznego i drugiej gąbki nie
>> ruszać.

>Słusznie. Bardzo Słusznie.

Też tak myslałem tymczasem po 5 dniach woda totalnie sie zaśmiardła - zapach gnilny, wcześnie przy mniejszym gąbkowym tego nigdy nie było. Masz jakiś pomysł?

Pozdrawiam,

P.

Jojek
29-08-2013, 12:35
piotr napisał(a):

> Nie możesz porównywać akwa z rybami i z żółwiem. W tym
> pierwszym są rośliny ślimaki czasem jeszcze inne stworki.
> Równowaga biologiczna? - rola bakteri kończy się na
> przetworzeniu produktów przemiany białek do azotanów i co
> dalej? Dalej są rośliny, których u żółwi raczej nie ma.
> Oczuwiście nie neguję tezy, że im większy zbiornik tym lepiej.

Ależ właśnie dzięki radom doświadczonych akwarystów zrozumiałem skąd się brały wszystkie moje problemy z wodą u żółwia. To właśnie dokładne przeanalizowadzie ich podstawowych zasad pomogło mi to wszystko opanować. U mnie w pokoju nie czuć że mam akwarium i to z żółwiem.

Rośliny - mam, ślimaki - mam. Pełny cykl nie jest i nigdy nie będzie idealny ale dlatego stosuje się podmianę części wody (a nie wymianę całej). Są akwaria z rybami bez roślin i nie ma problemów.

A co do twojego problemu to albo brak napowietrzania, albo wszystko dałeś nowe i filtr jeszcze nie dojrzał, albo przekarmiasz żółwia.

piotr
30-08-2013, 00:39
Ostatnie odpada, niedojrzały to oczywiste a napowietrzanie? Jedyne to z kaskady jaka się tworzy ze strumienia wody ponad powierzchnią. W innym akwarium rybkom to wystarcza.

P.

Łukasz Czura
30-08-2013, 10:00
Jeżeli możesz to wyślij mi fotki z kaskadą chciałem taką zrobić w nowym akwa ale nie mam pomysłu jak zainstalować itp. lukaszczura@tlen.pl

piotr
31-08-2013, 14:41
Może z tą kaskadą to przesadziłem, po prostu wylot filtra skierowany spod wody do góry.

P.

Jojek
01-09-2013, 08:09
Jeśli chodzi o napowietrzanie to powinno wystarczać. Z tego co mówią akwaryści wystarczy ruch wody przy powierzchni wcale nie muszą być bąbelki.

42d3e78f26a4b20d412==