PDA

Zobacz pełną wersję : CO ROBIĆ ?



mistersuperstar
24-08-2013, 01:13
dostałem żółwia stepowego i zauważyłem ża ma ubytki w skorupie pomiędzy niektórymi plastronami (chyba tak to sie nazywa:) co musze zrobić . jakeś witaminy, może wapno. doradźcie mi.

mistersuperstar
24-08-2013, 01:41
wapno czy wapń?? sam nie wiem :D

igck
24-08-2013, 02:00
Ubytki w jakim sensie?? Może jakieś zdjęcie czy cuś??

igck
24-08-2013, 02:01
No tak nie napisałem co zrobić:) Przedewszystkim wapń, prawidłowy pokarm i koniecznie świetlówka/żarówka z UVA i UVB!!

dr Robert
24-08-2013, 13:25
Plastron czyli spodnia część skorupy u żółwia może być tylko jeden. Niestety na odległość trudno powiedzieć co dolega żółwiowi. Ubytki mogą być związane np. z zaawansowaną grzybicą. Koniecznie powinien obejrzeć go, doświadczony w leczeniu, gadów lekarz weterynarii.

mistersuperstar
25-08-2013, 03:00
yyyy jednak to nie był plastron. skorupa żółwia składa się z takich "łusek" to pomiędzy niektórymi "łuskami"

Aleksander
26-08-2013, 05:19
Chyba wiem, o co Ci chodzi. Jeden z moich zółwi ma takie "rozstępny" między kilkoma plytkami karapaksu (górna część pancerza:)). Spowodowane zostały, jak ocenił lekarz, problemami z prawidłowym przyswajaniem wapna. Zresztą jest to żółwik ogólnie najsłabszej kondycji z moich podopiecznych. Pancerz ma jak kamień, ale niestety, nie pierwszej urody.
Nie jest to jednak taki defekt skorupy, który utrudnia np. funkcjonowanie narządów wewnętrznych (może mieć to miejsce przy bardzo "spłaszczonych" żółwiach). Nie dopuszczaj tylko do pogłębiania zmian (wapno, UV, odpowiednia dieta)!! Pamiętaj też jednak przy tym, że organizm żółwia funkcjonuje inaczej, niż nasz - efekty nieprawidłowego hodowania sprzed długiego czasu mogą sie jeszcze ujawnić, nawet jeśli zapewnisz mu dobre warunki. Co nie usprawiedliwi oczywiście zaniedbań w tej sprawie:)

A pierwszym krokiem powinna być konsultacja u dobrego lekarza, doświadczonego "w gadach" - może sie bowiem okazać, że problem polega na czymś zupelnie innym.

Pozdrawiam
Natalia

Jarek Zajączkowski
29-08-2013, 11:06
jaśniejsze pasma między łuskami to objaw wzrostu - poszerzanie pancerza. Jeśli to faktycznie ubytki - postrzępione brzegi - rozpadające się - to może byćgrzybica powierzchniowa pancerza

42d3e78f26a4b20d412==