PDA

Zobacz pełną wersję : Jak rozpoznać krzywicę?



Neno
24-08-2013, 13:17
Chciałbym się dowiedzięc jak wygląda żółw który jest chory na krzywicę spowodowaną brakiem wapnia, złego odrzywiania i promieni UVB.
Podkreślam że pytam nie dlatego że z moim coś jest nie tak (mój kolega ma sie doskonale) ale cały czas się uczę i chciałbym wiedzięc jak to rozpoznać i jakie są znaki szczególne tego zchorzenia

dziękuje

Wojtas501
24-08-2013, 14:29
Żółw chory na krzywice ma miękki pancerz, a czasami mogą się pojawić na nim uwypuklenia i wgłębienia przypominające garby.

pozdrawiam...

MataManX
24-08-2013, 15:10
http://terrarysta.com.pl/opisy/zolwczerwonolicy.php. tam masz 2 zdjęcia z przykładami zdrowego żółwia (Moja gadzinka na górnych) i żołwia z krzywicą (Fotki Krista na dole)

dr Robert
24-08-2013, 15:23
Bardzo często skorupa nie jest miękka chociaż żółw cierpi na krzywicę (rozumianą potocznie, bo w rzeczywistości to kilka schorzeń związanych z nieprawidłowem metabolizmem wapnia), natomiast częstym objawem jest wybrzuszanie się poszczególnych tarczek górnego pancerza (karapaksu) co w skrajnym przypadku prowadzi do powstania piramidek (każda tarczka tworzy tak silne wybrzyszenie, że ma kształt piramidki). Niektórzy sprzedający próbują wmówić, że to naturalne. Ale to absolutnie nie jest prawdą ! Skorupa powinna być możliwie gładka.

Neno
24-08-2013, 15:38
dziękuje za zdjęcia i za szybką odpowiedź panowie :)

bardzo bym prosił jeszcze o wyjasnienie takiej rzeczy:
Mój Ostrogrzbiety (8 miesięcy i 8cm) jak łatwo się domyślić jeszcze rośnie, wypatrzyłem że te stare płytki karapasku tworzą jakby "pawie oczka" na tych nowych większych (na nowej, tej dużej płytce jest jakby "naklejona" ta stara), Jednak niektóre z tych starych (2-3 płytki) lekko odstaje, tak jakby sie odklejały ale pod spodem widać te nowe duże (nie zabardzo wiem jak lepiej to opisać ale mam nadzieje że wiadomo oco chodzi)...

Cała skorupka jest twarda (jak na 8-mio miesięcznego żółwia) ma ładny zielony kolor i nie wzbudza żadbych innych podejrzeń...

czy takie coś jest normalne, czy może jest to objawa jakiejś choroby albo jej początku?

MataManX
24-08-2013, 15:39
z opisu wynika że żolwiowi łuszczy się pancerz - to normalne :)

JoShi
28-08-2013, 05:00
> z opisu wynika że żolwiowi łuszczy się pancerz - to normalne :)

ale nie u zolwi ladowych...

MataManX
28-08-2013, 07:21
Neno pisze wyraźnie że chodzi o żółwia ostrogrzbietego (Graptemys khonii) Jeśli się nie myle co do łaciny - więc jest to żólw wodny

42d3e78f26a4b20d412==