PDA

Zobacz pełną wersję : Przyrost



hanzel
25-08-2013, 06:57
Jak duzy jest przyrost ( co do wielkości) w wypadku zółwie stepowego w ciagu roku? Od czego jest on zależny?

MataManX
25-08-2013, 07:08
Wszystko zalezy od warunków:
Temperatury
Dostępności pokarmu
Jakości pokarmu
Składu diety
Dostępności wpania i witamin

Oraz od cech osobniczych:
Płci
Wieku
Koncycji i przebytych chorób
uwarunkowania genetyczne - jedne są mniejsze inne większe jak ludzie


Nie ma konkretnie ustalonych przyrosów rocznych dla żółwi gdyż praktycznie każdy ma je inne. Jednak gdy przyrosty prowadzą do znieksztaucenia skorupy zdecydowanie możemy powiedzieć że są zbyt duże.

hanzel
25-08-2013, 07:19
Wiec moze opiszcie jak rośli wasi ulubieńcy?? Czy jezeli zółw jest malutki (5 cm karapaksu) to czy jego przyrost bedzie wiekszy niz w wypadku wiekszego osobnika ( powiedzmy 10 cm)??

MataManX
25-08-2013, 07:20
Proporcja przyrostu do poprzedniej długości karapaksu zmniejsza się wraz z wiekiem którko mówiąc żółw im starszy tym wolniej rośnie

hanzel
25-08-2013, 07:30
Wic dla młodego osbnika 5 cm nie potrzeba terra lub akwe zbyt wielkiego? W opsie jest napisane iz długosc terra/akwa powinna wynieść o 100 cm. Wnioskuje z tego iz jest to długosc potrzebna dla osobnika dorosłego. Czy jezeli kupie terra/akwa o wymiarach 40/40/20 (szer/dł/wys) bedzie ono wystarczające dla młodego (5 cm karapaksu) zółwika?? czy "domek" znajdueacy sie na jego terenie powinien byc duzo wiekszy od samego lokatora(czyt. żółwia)??

MataManX
25-08-2013, 07:33
Jako minimum przyjmuje się długość terrarium będącą 5 x długośći pancerza i szerokość będącą 3 x długości pancerza jednak to się tyczy dorosłych osobników. Powinieneś maluchowi kupić jak największe terra jakie możesz gdyż będzie on szybko rósł. Kupując coś większego unikniesz częstych wydatów związanych z przeprowadzką żólwia i stresu z którym się będziewiązała ona dla żołwia. Ogólnie im większe terra tym lepiej. Nawet jeśli teraz masz malucha to zastanów się czy nie watro kupić mu terrarium docelowego już teraz. Jeśli nie masz warunków na terra docelowe to nie ma co się bawić w hodowle żolwia w małym terra a później myślenie co z nim zrobić

hanzel
25-08-2013, 07:51
Słyszalem iz zólwiowi mozna przygotowac terra np z drewna (cos w rodzaju skrzynki). Jedna z scian mogła by być wykonana ze szkła lecz nie koniecznie. A popo tego problemu mam kilka pytan:

1) Czy drewno to odpowiedni materiał na terra?

2) Czy zółw lubi mieć "widok" na to co sie dzieje w okól terra ( chodzi mi tu głownie o to czy jedna ze scian powinna byc szklana?

3) jakie podłoze bedzi enajodpowiedniejsze gdyz szczeze mowiąc sam już niewiem?? Co człowiek to inna teoria! Czytałem iz podłoże nie może pylic wiec najlepszym podłozem bedzie siano lub kora. Inni twierdza iz najlepsze sa ciete gałezie. w sklepie zoologicznym w którym ostatnio ( po długich poszukiwaniach ) znalazłem stepki powiedzieli mi iz nadaje sie piasek terraryjny gdyz w porównaniu z torfem terraryjnym nie pyli:/
Zauważylem jednak ze ich zółwie nie sa trzymane na piasku tylko na bodajze korze. Sam nie wiem co robic:?

hanzel
25-08-2013, 07:58
Sorki za błedy gramatyczne:)

igck
25-08-2013, 12:20
1) Drewno jest według mnie najlepszym materiałem (płyta OSB) ale muszi je bardzo dobrzxe zabezpieczyć przed wilgocią.

2)chyba mu to obojętne:)

3) Piasek odpada bo może zapchać jelita. Ja używam kory z drzew iglastych ( wielkie wory w Castroamie OBI itp.) i żółw czuje sie w tym bardzo dobrze.

hanzel
25-08-2013, 13:12
1) Ile koztuje taka płyta??(jezeli sie orientujecie)

2) Czym najlepiej zabezpieczyc ja przed wilgocia?? Przeciez nie morze to byc nic toksycznego(?) ?

Z góry dzieki za wasze odpowiedzi

Paulazz
25-08-2013, 14:37
słyszałam że osb chodzi po 16zł za metr kwadratowy ale moge sie mylić

Jojek
25-08-2013, 15:29
Temat budowy terrarium z OSB jest ciągle wałkowany w dziale terrarium.
Przeszukaj sobie posty z tamtego działu.

Aleksander
26-08-2013, 05:02
Długość terrarium 5xdługość pancerza i szerokość 3x to norma polska, moim zdaniem zdecydowanie za mała. Norma zalecana przez hodowców na zachodzie to minimum 10razy długośc żółwia. Moje maluchy 6cm mają terrarium 70/70, a myslę, że i tak na dwa żółwiki powinno być więcej. Polecam od razu kupić większe terrarium, nie ma maksimum wielkości domu dla żółwia stepowego - powiem nawet, że zawsze będzie za mało. Cokolwiek mu nie zaoferujemy nie zastapi to długich wędrówek w środowisku naturalnym:(

Pozdrawiam
Natalia

agnieszkaw
26-08-2013, 05:22
2) Moje żółwie z wyraźnym zainteresowaniem obserwują przez szybę zarówno domowników jak i pozostałe zwierzęta, są "interaktywne"- reagują na moje przyjście, tak więc nie sądzę żeby było to dla nich obojętne. Pozostałe ściany terrarium są zastawione ścianą i szafą, tak że nie są one wystawione na całkiem otwartą przestrzeń dzięki czemu czują się bezpieczniejsze. Po za tym całkiem zabudowane pomieszczenie z ograniczeniem perspektywy wydaje mi się kalustrofobiczne i w niczym nie przypomina otwartych przestrzeni w jakich żyją na wolności.

Aleksander
26-08-2013, 06:15
Problem polega na tym, że żółw nie widzi szyby. Chce pójść dalej i nie rozumie, dlaczego nie może. Poza tym większość żółwi jest jednak zestresowana ruchem poza terrarium, dlatego polecam oklejenie scian terrarium.
A klaustrofobiczne pomieszczenia, cóż, jak pisałam wyżej, niestety nic nie zastapi żółwiom wolności, nawet najwieksze terrarium:(

Pozdrawiam
Natalia

42d3e78f26a4b20d412==