PDA

Zobacz pełną wersję : żółw stepowy



vebus
28-08-2013, 09:45
dzin dybry witam wszystkich uzytkownikow i moderatorow :D Mam sprawe... Jestem juz troche wplatany w terrarystyke :] ale zamierzam poszerzyc swoje domowe zoo o zolwia stepowego z ktorym nie mialem nigdy do czynienia:] W związku z tym mam kilka pytan:
1. Czy akwarium 45/30/20 jak dla malego bedzie dobre?
2. Jakie podloze bedzie dobra mieszanka? [wybioerajac spomiedzy trocin piasku i torfu?]
3. Zarowka grzewcza o mocy ok 60-70 W [dla malej sztuki]. Jakiego koloru ma ona byc?
4. Ile jest dzinnie maly zolwik [okkolo 10cm dl plastronu]? I czego :D??
5. Czy zrobić mu basenik? No taki zeby sie kompac czasem?
6. Czy koniecznie musze go zimowac? [to bedzie zolw dla brata, on ma 8 lat i nie chce spiacego zolwia :DDDD]

Z gory dzieki nara thx :DDDD Odpiszcie szybko i duzo... Jak bede mial 50 wpisow to wytsarczy
narazie tnx
Vebus

vebus
28-08-2013, 09:54
no ludzie nikt tu nie wchodzi? na forum o ptasznikach dostalem 20 odp w ciagu 1 minuty
a tutaj nic
ja nie moge...

MataManX
28-08-2013, 10:18
vebus napisał(a):

> dzin dybry witam wszystkich uzytkownikow i moderatorow :D Mam
> sprawe... Jestem juz troche wplatany w terrarystyke :] ale
> zamierzam poszerzyc swoje domowe zoo o zolwia stepowego z
> ktorym nie mialem nigdy do czynienia:] W związku z tym mam
> kilka pytan:

Najpierw przeczytaj opis

> 1. Czy akwarium 45/30/20 jak dla malego bedzie dobre?

Błahahaahahahaahahahaha
Najmniejsze akwarium w jakim powinno sie trzymać żólwia to 5 x długość karapaksu - długość 3 x długość karapaksu - szerokość czyli wiele wiecej niż to akwa które masz. TO terra nie starczy nawet dla małego.

> 2. Jakie podloze bedzie dobra mieszanka? [wybioerajac spomiedzy
> trocin piasku i torfu?]

Z tego co wymieniłeś to najlepszy był by torf. Mogą być też różne mieszanki, sianko, darń, Gruby żwir, W żadnym wypadku piasek. Podłoże powinno być głębokie na przynajmniej 30 cm żeby żółw mógł się zagrzebać.

> 3. Zarowka grzewcza o mocy ok 60-70 W [dla malej sztuki].

Zależy od wielkości terra możesz podłączyć lampe pod termostat i wtedy jej moc nie będzie miała znaczenia jeśli będzie za duża. Nie zapominaj tez o UVB - najlepiej Reti - Glo 5.0 lub porównywalną - do wymiany po okoo roku gdyż traci swoje właściwości

> 4. Ile jest dzinnie maly zolwik [okkolo 10cm dl plastronu]? I
> czego :D??

Tyle co chomik gdzieś ale pamiętaj o tym że to nie jest chomiczek który zje wszystko co mu rzucisz cokolwiek i będzie szcześliwy. W diecie musisz pamiętać o witaminach i wapniu. Zapomnij o rzeczach które są polecanych w starszej literaturze takich jak :

Sałata
Ser Żołty
Twaróg
Jaja
Mięso
Ogólnie białko zwierzęce

> 5. Czy zrobić mu basenik? No taki zeby sie kompac czasem?

Tak ale tylko wtedy kiedy zapewnisz mu naprawdę duże terrarium bo w małym będzie niepotrzebnie zajmował miejsce. Wtedy stosujesz kąpiele co kilka dni w letniej wodzie.

> 6. Czy koniecznie musze go zimowac?

Niekoniecznie jednak wpływa to pozytywnie na długość życia i zdrowie żółwia - w końcu sen to stan naturalny w którym żółwie potrafią być do 8 miesięcy w roku

[to bedzie zolw dla brata,
> on ma 8 lat i nie chce spiacego zolwia :DDDD]

Za takie coś bym lał w pysk i dziecko i rodziców żółwie się nie nadają dla dzieci !!!!!!! Jesli chcesz koniecznie mieć tego żólwia w domu to niech brat patrzy na niego przez szybkę i nie tyka a ty się nim opiekuj i żółw będzie zdrowy i brat szczęśliwy

> Z gory dzieki nara thx :DDDD Odpiszcie szybko i duzo... Jak
> bede mial 50 wpisow to wytsarczy

Nie liczy się ilość ale jakość więc nie licz na wiele postów ale na to że będą coś warte

> narazie tnx
> Vebus

Nie ma za co czego sie nie robi dla dobra żólwi

Paulazz
28-08-2013, 12:43
1 żarty sobie robisz chyba :)

2 torf dla stepowego... wyschnie i zacznie sie pylić jak mąka już lepiej mieszanki... we wcześniejszych postach wiele osób sie wypowiadało jakie podłoże ma...

3 kolor żaróki to najmniejszy problem ważniejsze jest promieniowanie jakie emituje ( UVA i UVB )

4szczerze to chyba nie ma recepty ile ma jeśc żółwi moje jedzą tak by sie najeść raz dziennie z 1 dniową głodókwą raz w tygodniu

5 warzywa czasami sporadycznie owoce

6 niekoniecznie

poza tym... żółw to nie zabawka ukłon w strone matamanx...

ale wiesz co może ty o żólwiach sobie poczytaj pooglądaj w zoologiku może ci sie odwidzi hodowanie go bo z takim podejściem to nie bardzo... moje prywatne zdanie sory... ale chomik pół biedy bo rok czy dwa i odejdzie a z żółwiem to już nie tak łatwo to inwestycja na wiele wiele lat...


pozdrawiam

krist
28-08-2013, 13:37
bo ptaszniki to nie żółwie....... jak napisał MMX liczy się jakoś a nie ilość..

Aleksander
29-08-2013, 01:02
Hmmm, może dlatego nikt Ci nie odpowiada, bo w starszych postach jest mnóstwo odpowiedzi na Twoje pytania....

Zanim kupisz żółwia odpowiedz sobie na jedno zasadnicze w Twoim przypadku pytanie - czy stac Cię na niego?
Masz 14 lat, więc podejrzewam, że finansowo jesteś uzalezniony od rodziców. Pomyśl o kosztach - zakup zwierzęcia jest najmniejszym, bo jednorazowym wydatkiem.
Musisz kupic terrarium - podane przez Ciebie wymiary to rzeczywiście chyba żarcik. Jak zrobisz dwa razy szerwsze i dwa razy dłuższe dla małego żółwia będzie ok. Koszt u szklarza (bo takiego niewymiarowego nie dostaniesz w sklepie) myslę, że w zalezności od miejsca jakie 150-200 zł., może mniej.
Raz na rok (a lepiej raz na pół roku) musisz wymienić świetlówkę emitująca UVB - około 100 zł.
Do tego jedzenie (rzadko warzywa, bardzo rzadko owoce, kiełki zimą sporo kosztuja, liści i zielska juz nie zbierzesz), prąd (świetlówka, lustrzanka dla zapewnienia ciepła), regularne wizyty u weterynarza, zakup podłoża, również regularnie wymienianego (żaden żwir, piasek, torf, najlepiej kora i siano) - policz sobie.

Jeżeli nie stać Cię na żółwia i odpowiednie warunki jego hodowli, to sobie podaruj, bo to będzie cięzkie życie dla zwierzaka.
Podaruj tez sobie, jeśli ma to byc zabawka dla brata - ZWIERZE NIE JEST RZECZĄ! Jesteś młody, ale już na tyle dorosły, by to wiedzieć, zwłaszcza jeśli sam coś hodujesz. Żółw nie lubi dotykania, głaskania i brania na ręce. Jeśli ma być zabawką dla dzieciaka, to lepiej, żeby w ogóle go nie było.
Przemyśl to sobie - mam nadzieję, że dojdziesz do sensownych wniosków.

Jeżeli natomiast chcesz pochwalić się przed kolegami, że 50 osób odpowiedziało na Twój post, to zastanów się, po co tu jesteś - żeby kolekcjonować odpowiedzi, czy dowiedzieć się czegoś nowego. Dla czternastolatka odpowiedź powinna byc jasna.

Pozdrawiam
Natalia

JoShi
29-08-2013, 15:47
> > 1. Czy akwarium 45/30/20 jak dla malego bedzie dobre?
> Błahahaahahahaahahahaha
> Najmniejsze akwarium w jakim powinno sie trzymać żólwia to 5 x
> długość karapaksu - długość 3 x długość karapaksu - szerokość
> czyli wiele wiecej niż to akwa które masz. TO terra nie starczy
> nawet dla małego.
No niestety tu sie zgodze z kolega...



> > 2. Jakie podloze bedzie dobra mieszanka? [wybioerajac
> spomiedzy
> > trocin piasku i torfu?]
> Z tego co wymieniłeś to najlepszy był by torf.
Nic z tego, za bardzo pyli.

> Nie zapominaj tez o UVB - najlepiej Reti - Glo 5.0
Niestety, ale to za malo ReptiGlo 8.0 jest odpowiednia dla zolwi stepowych.


> [to bedzie zolw dla brata,
> > on ma 8 lat i nie chce spiacego zolwia :DDDD]
> Za takie coś bym lał w pysk i dziecko i rodziców żółwie się nie
> nadają dla dzieci !!!!!!! Jesli chcesz koniecznie mieć tego
> żólwia w domu to niech brat patrzy na niego przez szybkę i nie
> tyka a ty się nim opiekuj i żółw będzie zdrowy i brat
> szczęśliwy
Dosadnie powiedziane, ale niestety zgodnie z prawda. Zolw to nie zabawka dla osmiolatkow. I jeszcze jedno, dobrze utrzymany zolw zyje 60-80 lat. Zanim go kupisz zastanow sie, czy ci sie nie znudzi.

42d3e78f26a4b20d412==