PDA

Zobacz pełną wersję : zimowanie stepowych



Mery
31-08-2013, 03:01
Mieszkam w bloku, nie mam piwnicy i nie jestem w stanie prawidłowo zimować żółwi. Jednak od kilku lat (od kiedy żółwie są u mnie) każdej zimy na miesiąc lub dwa żółwia same zasypiają w swoich terrariach (nie są wtedy dogrzewane). Budzę je tylko raz w tygodniu na chwilę i daję jeść, po czym zasypiają znowu. Zastanawiam się czy taki sposób im wystarczy. Wiem że zaraz mogą odezwać się głosy, że skoro nie mam warunków to powinnam je oddać, ale wolałabym tego nie robić.

Aleksander
31-08-2013, 11:55
Brak warunków do zimowania nie jest powodem, by oddawać żółwie:)
Jeżeli nie masz warunków do prawidłowego snu zimowego powinnaś utrzymać całą zimę w terrarium temperaturę umożliwiającą żółwiom aktywość. Ewentulanie obniżyć ją o jakieś 2 stopnie w stosunku do lata, ale tak, by żółw był w miarę aktywny - piszę w miarę, bo zimą zdarzają się dni, w trakcie których żółwie przesiadują w swoich norach i nie wychodzą.
Letarg w jaki zapadają Twoje żółwie jest bardzo niezdrowy i może być nieprzyjemny w skutkach. Nie wiem, jaka panuje wtedy temperatura w Twoim terrarium, ale na pewno jest za wysoka na sen, a zbyt niska by żółwie zachowały aktywność.
Radzę, byś jednak pomyślała o podniesieniu temperatury w terrarium.

Pozdrawiam
Natalia

Mery
31-08-2013, 13:38
Temperatura w zimie w terrarium wynosi około 20 stopni. Czyli tyle ile w mieszkaniu. Nie usypiam żółwi na siłę. Jesli wyjdą z kryjówki wtedy dostają jeść i są dogrzewane. A gdy nie wychodzą to zostawiam je w spokoju.

Aleksander
02-09-2013, 07:05
20 stopni to za mało by utrzymac żółwie w stanie aktywności. Polecam podnieść temperaturę - dla dobra żołwi. Jak juz pisałam taki długotrwały letarg nie jest zdrowy.

Pozdrawiam
Natalia

42d3e78f26a4b20d412==