PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie



Zawór
05-09-2013, 12:07
Jak kupowałem żółwia stepowego (byłem jeszcze z terrarystyką na bakier) kobieta wcisnęła mi do niego żarówkę SUN GLO 15W (bez tego zółw nie przeżyje :P). Teraz mam terrarium (akwarium) 40x60 i oświetlenie:
- Sun Glo (15W)
- Zwykła malutka żarówka (60W)
- Kabel grzewczy (25W)
Czy to wystarczy???
I jak najlepiej ustawić, bo do tej pory robiłem tak:
na dzień wszystkie powłączane (wysokość żarówek od dna około 30-40 cm)
na noc zostawiam sam kabel grzewczy
Czy to dobrze???
Narazie żółw jest bardzo aktywny i całą zieleninę (mlecz i koniczynę) pożera jak mały odkurzacz, jednak na końcach płytek zauważyłem też małe zrogowacenia. Czy to normalne?

MataManX
05-09-2013, 13:01
Co do oświetlenia ci nie pomgę na pewno jest potrzebne UVB. Jednak mogę ci powiedzieć że masz znacząco za małe terra dla dorosłego stepa. Jakich rozmiarów jest twój żółw ?? Nawet Jesli jest mały to to terra starczy mu na niedługi czas. Kabel grzewczy to pomyłka przy stepie. One są na tyle wszędobylskie i lubią grzebać w podłożu, że na pewno zostanie odkopany. Pozatym ogrzewanie od dołu jest troche nienaturalne dla nich. Co do zrogowaceń to jak one wyglądają ?? nie mam pomysłow jak mogą wyglądać zrogowacenia na płytce która naturalnie się składa z rogu. Pewnie chodzi ci o przyrosty. Jeśli tak to zupełnie naturalne.

Zawór
05-09-2013, 13:39
Żółwik jest malutki ale masz rację kable są już wszystkie na wierzchu :) Szczególnie podoba mi się jak są nad nim i pod nim. Taśma klejąca nie dała rady więc teraz muszę pomysleć o jakimś innym umocowaniu bo szkoda mi 40 zł. Jednak nie wiem czemu najbardziej (chyba) podoba mu sie spanie na moim brzuchu albo pod poduszką :P Wtedy odrazu zasypia. Czy takie spanie (poduszka) może być dla niego niezdrowe?? (np. przez małą ilość tlenu) czy uwzględniając że i tak śpi głęboko pod ziemią to dla niego normalka?
A zdjęcie pancerza zamieszczę jutro.

MataManX
05-09-2013, 14:18
Żółwiowi podoba sie spanie na tobie bo masz wysoką temperaturę.Tak samo a nawet bardziej żółwie kochają rury od centralnego i agregaty,które zapewniają im ciepło. Odradzam takie traktowanie żółwia gdyż może mu się coś stać, np spadnie z Ciebie, lub zostanie przygnieciony co dla niego się nienajlepiej skończy. Pod poduszką lubi spać bo tam czuje się bezpiecznie, niebezpieczeństwo nie ma skąd nadejść.

Jesli zapewnisz mu dobrą temp w terrarium i kryjówki w których będzie mógł się schować zobaczysz że czuje się on tam o niebo lepiej niż u ciebie na brzuchu i pod poduszką. Żołw nie jest zabawką , będzie mu lepiej w terra gdzie ma bardziej naturalne warunki. Co do kabla to możesz zrezygnować było wielu co próbowało zabezpieczyć kable przed żółwiami i chyba jeszcze nikomu to nie wyszło. Spróbuj zamienić kabel na jakas sensowną świtlówkę która się żółwiowi o wiele bardziej przyda.

Zawór
05-09-2013, 14:27
Dzieki wielkie za odpowiedź :)

Zawór
08-09-2013, 14:25
A czy mógłby mi ktoś napisać jeszcze o tym oświetleniu czy takie może być????

Sektor
08-09-2013, 14:42
Również jestem początkujący, i każdy, tak i mi tłumaczyli, powie ci że potrzebna jest świetlówka emitująca promieniowanie UVB jak i UVA. Dzięki UVB żółwik będzie przyswajał witaminki, bez których będzie chorował (np. krzywica). Wieć do twojego zestawu musisz się zaopatrzyć jeszcze w UVB.

piotr
10-09-2013, 01:11
Sorry za ironię ale dokup może jeszcze ze dwa termometry - będziesz wiedział czy wystarczy.

P.

Zawór
10-09-2013, 09:45
Ironi nie zrozumiałem więc no problemo :)

Jędrek
11-09-2013, 12:57
A jak bez kabla zapewnić odpowiednią temperatuę w nocy? Czy są jakieś żarówki dające sporo ciepła a malutko światła?

dr Robert
11-09-2013, 14:01
Są promienniki ceramiczne (np. w Biofilu), ale musisz mieć bardzo zimno w pomieszczeniu, gdzie trzymasz żółwie, jeśli chcesz je dogrzewać w nocy. Stepowe powinny mieć w nocy wyraźny spadek temperatury !

piotr
12-09-2013, 01:36
można też łączyć żarówki szeregowo, moc będzie o połowę mniejsza a świecenie prawie żadne.

P.

42d3e78f26a4b20d412==