PDA

Zobacz pełną wersję : Coś niedobrego !!



Sektor
05-09-2013, 15:20
Mam żółwia od tygodnia jest malutki, nie jestem pewien ale to chyba żółtobrzuszny.
Mam pare pytań do doświadczonych hodowców (do was ;).

Narazie opisze jego warunki:
Terrarium dosyć duże, ma dużo miejsca jak i na części lądowej jak i wodnej, dość głęboko, wołożone żwirkiem. Grzałka utrzymuje 27-28C, w nocy 24C. Filtr ładnie czyści, lampa jak narazie zwykła jeszcze się nie zaopatrzyłem w UV. Narazie spełnia funkcję utrzymania ciepła na powierzchni. Skorupka OK, ruchliwy i je. Narazie karmiony czerwonymi żywymi robaczkami, tym garammusem, i pałeczkami z witaminami (nie pamiętam nazwy), wiem że to zła dieta, ale już poczytałem posty i zaopatrze się w mięsko i roślinki. wczoraj dostał pierwsze witaminki. Co do lampy to powinna być UVB czy UVA i czym sie to rozni???

A oto moje problemy, mam nadzieje ze pomozecie mi:
1) Jest bardzo ruchliwy i zdaża mu się nagle szaleć pod wodą i próbuje przebić się przez ścianę terrarium, to normalne? Nie zrobi sobie krzywdy?
2) Rzadko wychodzi na ląd - woli pływać, nawet jak go kłade na górę to po 10s wraca do wody? Za duża różnica temperatur? Woli siedzieć na podejściu zanużony, ale z łepkiem na powierzchni. Czym to może być spowodowane?
3) A TERAZ MÓJ GŁOWNY PROBLEM. Dzisiaj po jego wyschnięciu zauważyłem biały nalot na skorupie. Trochę mnie to zmartwiło, wczoraj było jeszcze ok. Może to być spowodowane tym że woda w terra jest prosto z kranu?? Mam nawet nalot na ścianach terrarium. To kamień jest na jego skorupce? Jeszcze nie wiem jak się czyści skorupkę? Trochę się boje szczotkować, jak to inni robią bo jest naprawde jeszcze mały. Słyszałem natomiast że raz w miesiącu można ją natłuścić wazeliną, to prawda? Jeżeli uważacie że nalot nie jest spowodowany "twardą wodą" to co to może być? Jeżeli to przez wodę będę mu kupował mineralną w biedronce nie jest droga, 10l jakies 3zł :).

Proszę was o pomoc, wy napewno znacie odpowiedzi na moje pytania i z góry dziękuje.
Pozdrawiam wszystkie żółwie !

dr Robert
05-09-2013, 18:37
Co to znaczy "terrarium dosyć duże"? Nie lepiej po prostu napisać wymiarów ? Duże, małe, średnie to pojęcia względne. I co to żółw żółtobrzuszny ?
Komentarze do pytań:
1.Uderza w ściany akwarium bo próbuje się gdzieś schować, potrzebna byłaby jakaś kryjówka,kamienie, punkt zaczepienia, żwirek, rośliny. Można też ściany części wodnej zakryć, aby poczuł się bezpiecznie. Trzeba pamiętać, że w naturze żólwie wodne w przypadku niebezpieczeństwa zakopują się w mule i wśród roślinności wodnej. Puste szklane pudełko nie daje tego bezpieczeństwa.
2. Ucieczka do wody nie jest związana z temperaturą tylko poczuciem zagrożenia. patrz punkt 1.
3. Niestety nie jesteśmy jasnowidzami i na odległość nie stwierdzimy co jest na skorupie żółwia, może być nalot kamienia, warstwa bakterii, a może być grzybica. Trudno orzec, można dywagować. Może inni mają jakieś pomysły.
Natomiast nie bardzo rozumiem idei kupowania wody mineralnej zamiast kranówki. Przecież jak sama nazwa wskazuje ma ona jeszcze wiecej soli mineralnych niż kranówka, a więc kamienia byłoby więcej. Warto zapamiętać sobie raz na zawsze: nigdy nie należy podawać zwierzętom wody mineralnej, większość (może wszystkie ?) zresztą zwierzat lądowych nie lubi jej pić, a wodne żółwie czułyby się w niej źle. Czy woda występująca na głębokości kilkuset metrów pod ziemią jest odpowiednia dla gadów - chyba nie. Jest nie tylko przemineralizowana, ale co gorsza, nawet ta zupełnie niegazowana, zawiera bardzo dużo dwutlenku węgla. A to jest szkodliwe dla wszelkich zwierzat wodnych. Dlatego najlepsza jest kranówa, ale odstana przynajmniej przez dobę, aby ulotnił się chlor.

marioh
05-09-2013, 22:45
Witaj.
Tak jak napisal dr Robert wielkosc "dosc duze" to pojecie wzgledne i przydalyby sie jakies wymiary,tak zreszta jak i gadzinki.
ad. 1 - jezeli masz go od tygodnia i wczesniej nigdzie indziej nie mieszkal (oprocz zoologika) to znaczy,ze sie boi i chce sie schowac (najczesciej ucieka w przeciwnym kierunku do ciebie).Po jakims czasie jak sie przyzwyczaji i bedziesz mu sie kojazyl z "jedzeniem" - karmieniem to bedzie sie tak zachowywal tylko,ze w twoja strone.
ad. 2 - brak wychodzenia na wysepke to spewnoscia obawa,ze mu cos grozi,ale swiec mu lampke,a napewno sie przelamie niedlugo i bedzie sie wygrzewal (to jest silniejsze od nich).
ad. 3 - wedlug mnie bialy nalot na skorupie to kamien,a sadze tak poniewaz napisales,ze na sciankach akwaterarium tez sie zbiera,a wode lejesz prosto z kranu (wlej ja do tych butelek z biedronki i niech odstoja chociaz dobe - ja tak robie i jest ok.).Co do szorowania skorupki to jezeli masz dobry filtr to niegroza mu glony i nie ma co go dodatkowo stresowac,ale jezeli jest inaczej to stara szczoteczka do zebow i wystarczy sama woda (mozna takze z odrobina soli - jest ryzyko kontaktu z oczami).O smarowaniu np.wazelina zapomnij - nie ma sensu zadnego.
Pozdrawiam.

Sektor
06-09-2013, 00:34
Ok dzięki za pomoc, a wymiary to: Jest w kształcie 6 kąta, ścianki po 30cm każda, wysokość 50cm, a żółwik ma 4cm.

K.I.T.T.
06-09-2013, 11:30
nie chce sie wymądżać,ale myśle że żółw dlatego nie chce wyjść siewygrzewać na ląd bo ma za ciepłą wode.Wprawdzie w książkach własnie 27-28 stopni jest uznawana za idealna lecz w momencie w którym podniosłem żółwiowi temperaturę do właśnie 28 stopni pszestałwychodzić siewygrzewac.od razu jak obniżyłem temperature do 24 stopni żółw wyszedł na ,,plaże''.Nie wiem jak jest z pierwszym pytaniem może po prostujest głodny (a rzuca siew twoiom stronę?)Chociarz moj zolw kiedy był malutki pamiętam że w pierwszym tygodniu musiałem mu wyłanczać pompke na noc bosiejej najzwyczajniej bał skakał po wodzie jak światło zgasło a pompka chodziła.moze masz podobnie? A co do głownego pytania .faktycznie trudno stwierdzić co to jest ten nalot.Zrób tak kup udkażalnik do akwariuó i wpuść do wody kilka kropli-na wypadek gdyby ten nalot okazał sieczymś niefajnym. Idż do tej biedronki kup kilka wód po 10 litrów (ze 3 najlepiej) wypij i wlej wody z kranu do tych butelek na dzień przed wymianą wody w akwarium .ZAWSZE WLEWAJ ODSTANĄ WODE DO AKWARIUM To by yło na tyle .licze że pomogłem ci chociasz troszkę!

Sektor
06-09-2013, 14:58
Co do pompki to ją lubi podpływa sobie do niej żeby z prądem go niosło :) bawi się tak. Co do 24C to miałem mniej więcej na początku tak, to nie jadł, jak się dowiedziałem potem żeby układ pokarmowy działał ok to ważna jest wyższa temperatura. Jak podniosłem zaczął jeść. To że jest głodny to nie wiem, karmie go codziennie o stałej porze. Dzisiaj już mu zmalał ten nalot więc to jednak kamień, nie wiem czy szczoteczką doczyścić mu pancerzyk, czy samo zejdzie.
Tak jak mówisz zrobię - wypije 30l wody i napełnie kranówką do odstania :).
Wie ktoś może czym się różni UVA i UVB?? dla żółwia ważniejsze jest UVB tak? To czy w takim wypadku UVA już mu nie jest potrzebne?

Wojtas501
07-09-2013, 01:33
Dla gadów potrzebne jest i UVA i UVB. UVA odpowiada za aktywność zwierzaka, natomiast UVB potrzebne jest do wytwarzania witaminy D3, która wpływa na gospodarkę wapniowo-fosforową (budowa kości i pancerza).

pozdrawiam

K.I.T.T.
07-09-2013, 12:20
prawda pamiętaj zawsze o UVA i o witaminie D3 z braku tej witaminy i mojejego pojęcia na ten temat(dzieki weterynazom) pochowałem 2 zolwiki i byłem bliski pochowania trzeciego(ale naszczęście trafiłem na weterynaża co mi to wszystko wytłumaczył i teraz mam zawsze Witamine AD3 na uwadze)

Sektor
07-09-2013, 12:31
Jedni mowia ze 15m wystarczy naswietlac dziennie UV zolwika, a jedni ze lampa powinna swiecic caly dzien? Ktorzy maja racje :)?

Jojek
07-09-2013, 13:24
To zależy jaką masz lampę jeśli świetlówkę typu "repti glo" to powinna świecić cały dzień. Jeśli bardzo silną lampę typu ultravilux to tutaj czas musi być krótki aby nie poparzyć żółwia.

Sektor
08-09-2013, 14:34
Co myślicie o D3 Reptile Lamp Compact ???
Na razie nie planuje dużego terrarium i ta świetlówka powinna wystarczyć.
Powinienem ją używać cały dzień jak sądzę ??
Może ktoś jej używa i napisze co nie co o niej?
Pozdrawiam

piotr
09-09-2013, 01:02
Wielkość terra tu nie ma znaczenia, nawet lepiej jak nie całe jest tak intensywnie oświetlone, produkt b. mi się podoba - czekam aż stanieje.

P.

zielony
23-09-2013, 07:28
Nie słyszałem o "żółtobrzuchym''.(Może żółtouchy???)

1)Jeśli masz tego żółwia od niedawna to normalne że próbóje przebić się przez ściankę (mój na początku też tak robił) nie ma się co martwić wkrótce się odzwyczaji.

2)Żółwi ozdobne dużo bezpieczniej czują się w wodzie dlatego twój żółw ucieka z wysepki lecz gdy postawisz tam jakąś lampkę która będzie grzała bardzo chętnie będzie się wygrzewał na wysepce.

3)Na temat tego co twój żółw ma na pancerzu lepiej nie będę się wypowiadał bo mogę ci źle doradzić. Stanowczo odradzam ci wody mineralnej najlepszym sposobem jest kranówa która odstała dobę lub woda przegotowana.




Co nam obca premoc wzięła szablą odbierzemy.

42d3e78f26a4b20d412==