PDA

Zobacz pełną wersję : instalacja świetlówki (i 6 innych pytań)



Piotrek A.
10-09-2013, 14:53
Witam!

Od kliku dni przygotowywuję się merytorycznie do skonstruowania akwaterrarium dla żółwia, którego wkrótce nabędę. I muszę przyznać, że im więcej czytam, tym mniej wiem... ;) Mam prośbę do jakiegoś życzliwego hodowcy o wyjasnienie mi kilku rzeczy:

1. W jaki sposób można zamonotwać świetlówkę na akwarium? Chcę zakupić Repti-Glo 5.0, ale jakoś nie bardzo wiem jak się zabrać do jej zamontowania. Czytałem, że można kupić specjalne uchwyty, które przyczepia się do ścianek bocznych akwarium i już... A tak na marginesie... widziałem w sklepie internetowym, że Repti-Glo 5.0 wystepuje w długościach od 40 cm. Czytałem na stronie Jojka, że najlepiej zamocować świetlówkę nad wyspą i na forum znalazłem informację, że silnie naświetlona ma być tylko część wyspy, żeby żółw mógł wybrać sobie temperaturę w której chce się wylegiwać... Jak w praktycznie połączyć razem te fakty mając na uwadze to, że moje akwarium ma szerokość podstawy 30 cm? Wcale bym się nie zdziwił, gdyby któś zaproponował zmianę akwarium ;)

2. Czy do filtra kubełkowego (Fluval 204) trzeba coś jeszcze dokupić? Tzn. jeżeli chcę go używać do filtracji biologicznej i chemicznej, a filtra wewnętrznego do filtracji mechanicznej, to czy muszę zainwestować w coś jeszcze (np. żwir amonowy [tak to się chyba nazywa]), czy też może wszystko co potrzebne jest już w zestawie z filterm? Na jak długo starczają średnio wkłady do takich filtrów?

3. Czy silikon akwarystyczny może zostać zastąpiony zwykłym silikonem (który już mam w domu), czy też jest to zupełnie innego rodzaju silikon i muszę go kupić oddzielnie?

4. Znalazłem fajny korzeń, który bardzo będzie pasował do akwarium i dla żółwia na pewno będzie bardzo wygodny. Czy zamiast szorować go i zalewać wrzątkiem, mogę go po prostu wyszorować i pogotować trochę w dużym garnku? Czy muszę jeszcze w jakikolwiek sposób zabezpieczyć go przed np. zgniciem? Czytałem na stronie Jojka, że jego wyspa pleśniała wielokrotnie i reakcją na to było polewanie jej wrzątkiem. A co jeżeli drewno zacznie rozkładać się od środka pod wpływem wilgoci? Jak je zahartować?

5. Czy taką samą procedurę stosuje się w stosunku do kamieni? Czy może z nimi trzeba ostrzożniej, żeby jakieś minerały się nie ulotniły do wody?

6. Jak zabezpieczyć korę, którą chciałem wyłożyć dwie ściany pionowe, przed zgniciem / uszkodzeniami w wyniku działania wilgoci?

7. Czy posiadając akwarium o podstawie 70x30 cm i wysokości 40 cm mogę dokleić sobie jeszcze tak z 10 cm ścianek "wzwyż" z pleksi i używać świetlówek i promiennika / lustrzanki do podgrzewania wyspy? Głównie obawiam się, czy aby wysoka temperatura nie rozpuści silikonu i pewnego dnia cała konstrukcja się nie zawali...

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź na chociażby jedno pytanie...

Pozdrawiam,
Piotrek.

krist
11-09-2013, 07:11
więt tak..
ad1 świetlówka nie grzeje!!! tylko swieci, umieszczamy max. 30cm (tak zaleca producent) nad wodą lub nad wysepką (zreszta wysepka jest tuż nad wodą...) naświetlona ma być całe akwa a punktowo dogrzewamy akwa w miejscu wygrzewania się gadzin żarówką lustrzanką.. i dlatego punktową aby cała wyspa nie była ofrzewana i gadzina miała mozliwość wybrania sobie miejsca najbardziej jej odpowiadającego.
ad 2. jeśli masz dwa filtry to możesz je połączyc, wylot pierwszego z wlotem Fluvala204 . i w tym przypadku pierwszy będzie działać jako machaniczny a fluval po zastąpieniu gąbki (ale to nie przymus) np. ceramiką jako biologiczny. reszta wkładów może być żwir amonowy i/lub wegiel (filtr chemiczny).
ad 3. nie, wydziela on toksyczne związki do wody
ad 4. wypazyć we wrzątku jesli pojawi się grzyb operacje musisz powturzyć..
ad 5. kamienie możesz wyszorować szczotką i tez polać wrzątkiem
ad 6. kory nie da się zabezpieczyć , tylko chemicznie ale to odradzam stanowczo!!!!
ad 7. silikonu nic nie rozpuści!!! czy zastowsowac nadbudówke to zależy tylko ile masz wody i na jakiej wysokości jeszt umieszczona półka tak aby gadzina nie miała możliwości wydostania się z akwa co skończy się upadkiem!!!! i możliwymi grożnymi urazami!!!
to byłoby tak w skrócie....

Jędrek
11-09-2013, 12:36
Według wielu opinii, węgiel czyli filtrację chemiczną stosuje się TYLKO w wypadku dodania do wody leków, po leczeniu, aby ich resztki usunąć. Jeśli trzymasz żółwia, możesz po prostu (gdybys stosował leki dowodne (są takie????) wymienic wodę.
Nie wiem czy żwirek amonowy ma służyć do usuwania azotanów z wody? Jeśli nie, należy stosować częściowe podmiany.

krist
11-09-2013, 14:01
tak węgiel z takim przeznaczeniem stosują akwarysci, a w przypadku żółwi paskudzenie wody przez azotany, i inne szkodliwe związki (jeden żółw robi tyle co 100 rybek?? ;-)) są dobrze pochłaniane przez węgiel a żwirek amonowy ma pochłaniać głównie azotany nie absorbując całej reszty. z mojego doświadczenia z wkładami do filtra ( i innych) wynika że przez zastosowanie tylko węgla woda nie mętnieje i nie śmierdzi ale nie są usuwane aż tak dobrze związki amonowe (na szybie wytwarzają się okrzemki..) jak przez w/w żwirek, sam stosuje mieszanine 1/1 wegla i żwirku i jest dobrze przez 10m-cy (woda nie robi się kalna i jeszcze nie śmierdziała, oczywiście podmieniam ją raz na jakiś czas..) zresztą stosowanie węgla raczej żółwiom nie przeszkadza i nie zaszkodzi. a to co robią i twierdzą akwaryści nie ma odniesienia do gadzin bo z rybami mają raczej mało wspólnego... (no tylko jedno pływią w wodzie..)

Jojek
11-09-2013, 14:44
Ale reakcje chemiczne zachodzące w wodzie z zółwiem są takie same jak w akwarium z rybkami. A prawidłowa wielkość zbiornika dla żółwia pokrywa się z wielkością akwarium na 100 rybek. Nie ma co podważać wiedzy akwarystów.

Węgiel i żwirek amonowy można stosować szczególnie w okresie rozruchu filtra kiedy jest jeszcze niedojrzały (zbiornik, i filtr, i woda). Można też stosować i później jeśli ktoś nie może sobie jednak poradzić z filtracją np dlatego że ma za małe akwarium i powstaje efekt przerybienia.

Natomiast jeśli potrafi się utrzymywać czystą wodę tylko dzięki dobrze działającemu filtrowi biologicznemu i podmianom wody, to stosowanie węgla i żwirku jest niepotrzebne - zbędny wydatek.

Lepiej to miejsce w filtrze wypełnić wydajnym podłożem biologicznym, np bioballe, keramzyt, lub ceramika. Te podłoża się nie zużywają i służą latami.

piotr
12-09-2013, 01:41
rad dostaniesz pewnie masę ale przy inwestowaniu w to akwarium pamiętaj że na docelowe jest trochę małe.
przykład: pokrywą z oświetleniem zaprojektuj tak żeby się dała rozbudować, filrt kup od razu odpowiednio większy itp.
Ja mam już trzeci zbiornik i zawze zaczynałem "od nowa" - mało ekonomiczne.

P.

piotr
12-09-2013, 01:47
100 rybek to jakieś 300 litrów samej wody na jednego żółwia, super warunki dla żółwia ale kto na na tym forum może sobie na to pozwolić?

Możesz Ty albo ktoś inny napisać coś więcej o filtracji przez węgiel i żwirek amonowy? gdzie się kupuje taki żwirek, czy sie go wymienia, płucze czy może się zużywa i trzeba dokładać? czy wkładać w woreczku czy luzem?

Jednym słowem trochę praktycznych wskazówek.

P.

krist
12-09-2013, 07:11
nie podważam wiedzy akwarystów nigdy w zyciu.... tak jak piszesz przy dużym akwa ze 300l. może węgiel i zwirek bedzie zbyteczny ale narazie przy małym akwa (inni tez mogą narazie nie mieć tak wielkiego jakby chcieli) jestem zmuszony do zastosowania węgla i żwirku i to się sprawdza !!! woda nie jest po 2-3 dniach totalnym syfem a gadzinom raczej to obojetne jaki wkład jest w filtrze...

42d3e78f26a4b20d412==