PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytań w sprawie żółwi czerwonolicych



Łukasz Czura
14-09-2013, 03:02
Mam kilka pytań proszę o odpowiedzi na nie:

1.) Czy żółwie powinny zimować (jak wy postępujecie)??

2.) Czy żółwie powinny mieć jakiś podest do spania pod wodą, aby nie musiały się wciąż budzić i podpływać, aby zaczerpnąć powietrza??

3.) Jaki filtr polecacie do 25 litrowego akwa z dwoma dorosłymi żółwiami (w lecie będą w oczku [500 litrów] więc będą miały lepsze warunki)?? Ja mam na oku Aqua El FZK1.

4.) Jaką wysokość oświetlenia polecacie nad wyspę (mam na myśli zwykłą punktową reflektorwą żarówkę)??

5.) W starym akwa zauważyłem białe 1 milimetrowe robaczki chodzące po ściankach akwa i w pływające wodzie, czy to normalne i co powinienem zrobić jak pojawią się w nowym akwa??

Hecia
14-09-2013, 04:29
Odpowiem ci wyłącznie na ptanie drugie: u mnie podest ma dość dużą część zanurzoną pod wodą i nasz żółw na nim sypia. Kładzie się na płaskiej części, a głowę trzyma na tej pochyłej, z nosem tuż pod powierzchnią wody, lub wystawia nos nad wodę. Strasznie śmiesznie to wygląda i widać, że on to miejsce bardzo lubi!

Lutek666
14-09-2013, 07:55
Jedyne na co mogę Ci odpowiedzieć to pytanie pierwsze. Słyszałem, że powinno się żółwie zimować wtedy kiedy chcą się rozmnarzać i wtedy trzeba obniżyć im temperaturę wody (nie powiem Ci do ilu bo sam jeszcze tego nie próbowałem), ale jest też ryzyko, że żółw umrze więc lepiej nie ryzykować.

kazz
14-09-2013, 11:15
ad. 1
Mozna zimowac tylko dorosle, zdrowe zolwie jesli masz mlodego, albo starszego chorego, oslabionego itp nie ryzkuj. W ogole to zimowanie nie jest im potrzebne w naszych warunkach (tylko zbedne ryzyko) W odpowiednich warunkach mozna zimowac ale jesli nie chcesz rozmanazac to po sobie i zolwiom komplikowac zycie:)

ad. 2
Podestu nie musza miec ale mozna im go zamontowac. Zwykle lubia tam sypiac (moje tak robia)

ad.3
Jak na dwa dorosle zolwie to akwa masz malutkie... a co do filtra to powinienes wybrac jakis naprawde wydajny bo zolwie to potrafia zanieczyszczac:)
Jednymi z lepszych sa chyba te kubelkowe zewnetrzne...

ad. 4
Lampke zamontuj tak aby zolw nie mogl do niej dosiegnac w jakikolwiek sposob (mysle ze ok 20 cm powinno wystarczyc)

ad. 5
A te robaczki to chyba normalne nie jest:P

Pozdro!

Yola
14-09-2013, 11:40
Mój żółw ma 4 lata i nigdy nie zimował a ma się całkiem dobrze - musisz tylko pamiętać żeby ostrzec weterynarza przed jakimkolwiek zabiegiem że go nie zimujesz i nie jest przyzwyczajony do niskich temperatur (mojego chcieli włożyć do lodówki żeby go uśpić na chwil kilka).
Moja ma tak skonstruowane akwa , że ma kamienie na spodzie, wielki kamień jako wyspę i jeszcze statek więc sama sobie wybiera na czym jej najlepiej spać. A różnie to bywa bo raz śpi na statku, raz pod wodą i się wynurza a wczoraj na przykład całą noc spędziła na kamieniu.
Filtr mam juz 3 z rzędu. Ważne jest to żeby było przyczepione do dna albo ściany akwa bo moja ubóstwiała się nim bawić :) Co skończyło się ostatnio wywaleniem korków w domu i unicestwieniem filtra :)
Lampkę mam jakieś 30 cm nad wyspą - świetnie musi jej być bo mam wrażenie że cały dzień czeka na to aż jej włączę lampkę :) a jak już to zrobię to "opalanie" na całego :)
A co do robaków to pojęcia nie mam - nigyd nie miałam robaków. Jakieś tajemnicze glony na kamieniach i owszem ale nigdy nie robaki.

krist
14-09-2013, 11:52
ad1 tak jak już napisano tylko aby mogły się rozmnażać, a poza tym warunki do zimowania to max temp. 10 stC no i dobra kondycja gadziny oraz odp. przygotowanie

ad2. żółwie nie potrzebują podestu, śpią pod wodą ale jeśli masz półeczke podwieszaną nie zaszkodzi zrobić

ad3. dwa dorosłe żółwie w 25litrowym akwa??????? czy 25l wody?? zdecydowanie za mało, będą sie w okresie zimowym męczyć w domu..... lepiej dołożyć i kupić jskiś z hagena Fluval 104 lub 204

ad4 taką aby gadzina się nie poparzyła, daj dłoń lub połóż termometr (pewniejsze hehe) będziesz wiedzieć czy nie jest za wysoka

ad5 wyeliminować.....

a propo jesli masz oczko wodne o gł. 1.5m z mulistym dnem czerwonolice powinny w nim spokojnie przezimować, oczywiscie woda powinna być na okres zimowy napowietrzana.

Łukasz Czura
14-09-2013, 12:19
Nie 25 litrowe akwa, ale 25 litrów wody w akwa. Czy napowietrzanie wody w oczku jest potrzebne?? Przecież żółwie nie oddychają tlenem z wody, a właśnie jak to jest czym one oddychają??

krist
15-09-2013, 10:04
było o tym pisane jakis czas temu, w czasie hibernacji pobierają one znikomą ilość tlenu potrzebną do przeżycia przez skóre kloaki która jest bardzo unaczyniona i wchłania zawarty w wodzie tlen........

Łukasz Czura
15-09-2013, 13:20
Oczywiście pomyliłem się pisząc że oczko będzie miało 500 litrów pojemności oczko, prostuje: oczko będzie miało 5000 litrów pojemności jedno zero, a zmienia wszystko :) Czy do akwa polecacie filtry EHEIM, bo mam teraz takie na oku...

marioh
15-09-2013, 18:06
Ja stosuje filtr firmy Fluval (rewelacja) i nieoszczedzaj paredziesiat zlotych,bo to kupujesz raz na pare/perenascie lat.To jedno zero faktycznie zmienia wszystko i robi wrazenie.
Pozdrawiam.

Łukasz Czura
16-09-2013, 02:54
6.) Jakie nagrzewanie jest lepsze: przez lampę biurkową, czy punktową żarówkę stosowaną do lampek do czytania??

7.) Jak zamontować wyspę z kamienia o grubości 0.5 cm, szerokości 25 cm i długości 30 cm?? Poziom wody w akwa - 18 cm. Jest to duża przestronna wyspa więc niechcę z niej rezygnować. Kiedyś jak miały mniejsze akwa to miała nogi ze śrub z nierdzewki, ale teraz to te śruby musiały by być bardzo wysokie no i wyglądałoby to trochę nieestetycznie. Na foto zdjęcie nowego akwa.

kazz
16-09-2013, 17:12
Kamien mozesz przykleic na stale do scianek akwarium sylikonem bezbarwnym, odczekasz 24 godziny i mozesz nalac wody i wpuscic zolwie:)

Jędrek
17-09-2013, 03:31
Co do napowietrzania: Chyba nawet w oczku jest co najmniej przydatne, jeśli nie potrzebne. Zawsze znajdą się jakieś szczątki do rozkładania i jeśli nie będzie dużo tlenu, to zajmą się nimi beztlenowce, tworząc szkodliwy siarkowodór (prawda to?). W akwa napowietrzanie też znacznie wspomaga oczyszczanie.

Łukasz Czura
17-09-2013, 11:38
Tak, ale napowietrzaniem zajmują się rośliny takie jak rogatek sztywny, a oczyszczaniem biologicznym trzcina pospolita. To w oczku wystarczy, gdy jest dużo tego typu roślin (oczywiście mechaniczne oczyszczanie trzeba zastosować bez niego ani rusz :)

Łukasz Czura
17-09-2013, 13:00
ponawiam6.) Jakie nagrzewanie jest lepsze: przez lampę biurkową, czy punktową żarówkę stosowaną do lampek do czytania??

8.) Czy stosować do wody jakieś kropelki z zoologików, kiedyś miały jak były małe, ale potem niestosowałem (żółwie mam 4-letnie)

marix
18-09-2013, 02:55
7 - taka. ktora daje wiecej ciepla (wiec chyba biurkowa)
8 - mysle ze do wody nie ma sensu, najwyzej, jesli jest potrzeba, doustnie.

Jojek
18-09-2013, 09:51
marix napisał(a):

> 7 - taka. ktora daje wiecej ciepla (wiec chyba biurkowa)

Więcej nie znaczy lepiej! Ta odpowiedź nie jest poprawna bo można dać za dużo ciepła i żółw nie będzie mógł sobie znaleźć miejsca.
Trudno tutaj doradzać bo biurkowe lampki bywają różne. Taniej chyba wychodzi jednak żarówka lustrzana. Po pierwsze nie potrzeba do niej lampy specjalnej. Po drugie jeśli już nawet kupujesz lampę typu klips aby ją umocować to jest zazwyczaj tańsza od biurkowej. Po trzecie do oświetlenia i ogrzania tej samej powierzchni zużyjesz mniej energii elektrycznej przy lustrzance.

Po czwarte lampa lampie nierówna i bez podania konkretnych parametrów więcej powiedzieć się nie da.

marix
19-09-2013, 03:17
maslalem o lampie 40 lub 60 wat, odpowiednio ustawionej.

Łukasz Czura
25-09-2013, 08:40
Dzięki za tak liczne i naprawde starannie napisane odpowiedzi. Dzisiaj tata zgłosił (byłbym osobiście, ale byłem w szkole) do rejestracji moje żółwiki myślę że przedłużą termin składania wniosków i przyjmą także moje żółwiki na listę. Kupiłem niedawno na Allegro termofiltr EHEIM 2113 może ktoś ma ten lub zbliżony model proszę o wypowiedzenie się na jego temat.

42d3e78f26a4b20d412==