PDA

Zobacz pełną wersję : białe plamy na skorupie



mierob
19-09-2013, 11:25
Witam Wszystkich uczestników Forum!
Mam jeden problem. Chodzi mianowicie o sytuację, że na skorupie mojego żółwia (czerwonolicego) pojawiły się odbarwienia koloru białego. Jednym słowem moja samiczka traci kolory skorupy - jest szara. Co ciekawe skóra jest ładna wyrazista, lica czerwone, tylko skorupa szara i z białymi przebarwieniami. Jest twarda, ale ten kolor mnie martwi.
Proszę o wskazówki bżdź poradę co to może być

Wojtas501
19-09-2013, 11:44
Po pierwsze napisz w jakim wieku jest twój żółw i czy ma świetlówkę UV. Jeśli to młody żółw, to najprawdopodobniej złuszczają się mu tarczki i jest to normalny objaw wzrostu żółwia, wtedy miejsce złuszczania sie ma kolor szary.

mierob
21-09-2013, 11:03
Witaj!
Nie wiedziałem, że takie znaczenie ma świetlówka UV. Ja jej nie mam. To co ja mam to 18W Swietlówka taka zwykła z białym światłe. Proszę powiedz na co wpływa u żółwia UV, bo nie mam pojęcia. A mój żół ma ok. 5-6 lat, a u mnie jest od sierpnia 2003 r.

Wojtas501
22-09-2013, 05:23
Tak jak napisłaem Ci w mailu. Promienie UVB pozwalaja wytworzyc witamine D3. Dzięki tym promieniom kości bedą prawidłowo budowane. Pancerz bedzie bez anomalii i bedzie twardy. Promienie UV najwazniejsze są w okresie intensywnego wzrostu żółwia. Twój żółw rośnie juz duzo wolniej, ale taka świetlówka nadal jest potrzebna.

http://www.akwazoo.com.pl/index.php?cPath=34_42_43&sort=2a&page=3
tutaj sa świetlówki UV Repti Glo 5.0, odpowiednie dla twojego żółwia. Zorientujesz sie odrazu w cenach.

Tego typu świetlówke nalezy wymienic po około 6 miesiącach uzywania.

mierob
22-09-2013, 06:06
Witaj Wojtku!
Dzięki za tak obszerne wyjaśnienia co do świetlówki. Zaraz tym się zajmę bo widzę, że to chyba cała przyczyna moich problemów. Jak przy okazji będziesz na forum to podpowiedz co masz na myśli pisząc o witaminkach. Jakie polecasz preparaty, bo ja dotychczas żółwia karmię tymi pałeczkami, suszonymi stynkami, suszonymi robaczkami, surową wołowinką, liśćmi sałaty, listkami mlecza.

marioh
22-09-2013, 06:36
Witaj.Juz na poczatek odrazu wyeliminuj przedewszystkim wolowine i liscie salaty,a podawaj zywe rybki (akwariowe,karasie).Liscie mlecza rowniez bym wymienil na roslinki wodne,gdyz to jest ich naturalny pokarm.Dobrze by bylo jakbys poszukal na tym forum w starszych postach,poniewaz znajdziesz tam odpowiedzi na prawie wszystkie pytania zadawane przez ciebie.
Pozdrawiam.

Wojtas501
22-09-2013, 09:08
Są specjalne preparaty witaminowe dla gadów, do kupienia w sklepach zoologicznych. Podaje je sie wraz z jedzeniem raz na kilka dni (według zaleceń na opakowaniu produktu). Ja mam "Terra Vit fluid" firmy JBL, ale jest też mnóstwo innych dobrych preparatów.

Tak jak pisał marioh - powinieneś zrezygnować z sałaty i wołowiny - zamiast niej możesz żółwia karmić żywymi rybkami oraz filetami.
Żółwie chętnie jedzą rośliny wodne - moczarka kandyjska, wywłócznik.

pozdrawiam!!!

mierob
23-09-2013, 11:58
Witaj!
Dzięki za Twoją opinię, co do żywienia czerwonolicych. Jak Widzisz jestem początkującym terrarystą, więc wszystkie wskazówki są dla mnie cenne! Jako doświadczony hodowca napisz jak myjesz swojego czerwonolicego, bo mi wydaje się, że od czasu do czasu jego skorupę należy umyć. Czy mam rację i jak to robić?
pozdrawiam robert

mierob
23-09-2013, 12:01
Wojtku, jeszcze jedno moje pytanie!
Napisz proszę, jak myjesz swojego czerwonolicego. Bo mi się wydaje, że od czasu do czasu należy umyć jego skorupę. Jak zobaczysz o to samo pytam "marioh". Wasze wskazówki są dla mnie cenne!
Z góry dzięki za kolejną dobrą radę.

marioh
23-09-2013, 13:17
U mnie sprawa rozwiazala sie sama w tym wiekszym akwa,gdzie mam podlaczony filtr zewnetrzny (FLUVAL 104),oraz jeden wewnetrzny.W nim zolwie nie maja problemu z brudna skorupa,poniewaz zadne glony(przynajmniej w ilosci nadmiernej) nie maja poprostu zbyt duzych szans.Do tego podczas wygrzewania pod lampka dodatkowo wysuszaja swoja skorupke co rowniez zapobiega rozwojowi glonow.Natomiast mniejsze akwa jest inaczej rozwiazane i tam moja mala zolwica juz ma ten problem.Ja go rozwiazuje w ten sposob - myje jej skorupke czysta woda,a uzywam do tego starej szczoteczki do zebow.
Pozdrawiam.

Wojtas501
24-09-2013, 11:03
Ja nie mam problemu z osadzaniem sie glonów na skorupie żółwia, ponieważ mam duże terra z wydajnym filtrem (wewnętrznym).

Ale kiedys jak moje żółwie miały mniejsze terraria glony usuwałem za pomocą gąbki, czasem szczoteczki do zębów.

mierob
24-09-2013, 13:45
Witaj!
Twój sposób "mycia" żółwia uwierdził mnie, że robię to dobrze! Ja też go myję gąbką lub czasem szczoteczką, ale nieco większą niż do zębów. Tak więc jest ok. Zazdroszczę Tobie tak dobrego filtra, bo ja mam taki filtr o symbolu FAN-1, ale takiej reaelacji on nie ma jeżeli chodzi o wydajnoś

mierob
24-09-2013, 13:48
Witaj!
Twoja odpowiedź jest dla mnie potwierdzeniem tego, że mój sposób na mycie żółwia jest dobry! Ja to robię nieco większą szczoteczką. Tak jak to pisałem Wojtasowi zazdroszczę Wam tak wydajnych filtrów. Jest to dla mnie sygnał o następnym zakupie.
-robert-

42d3e78f26a4b20d412==