PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie o terrarium, wapno i podłoże (po raz kolejny)



Marian
23-09-2013, 03:46
Oj jak dawno tu nie zaglądałam!!!!!!!!

Długa to będzie wiadomość!!!

Zbudowaliśmy żółwiowi stepowemu terrarium. Wcześniej dawaliśmy mu przez całe lato darń, ale po paru dniach cała była zrujnowana od kopania i właściwie żółwisko żyło sobie na samej ziemi (ok 15 cm). Zakopywał się i chyba był szczęśliwy. Bardzo sie kurzyło. Znowu więc wykopaliśmy darnisko (takiej grubości, żeby miał gdzie się zakopywać), ale znowu to samo. Jak darń przeschła zółw mocnymi pazurami wynisczył wszystko dokładniutko i po pewnym czasie znów żył sobie na "klepisku". Teraz kupilismy parę worków torfu z korą- narazie jest super, Kostek zakopuje się ile mu się podoba. Później torf będzie pylił pewnie. Chyba spróbujemy siana, ale sama nie wiem. A kora? Przecież te żółwie w naturze zyją na stepie, ale nie na korze z drzew!!! A poza tym jak mają się w niej zakopać? A może jakaś mieszanka: kora, torf i siano????

I parę innych pytań:
1. Czy świetlówkę ReptiGlo należy wymieniać co pół roku?
2. Co robić jeśli żółwia w żaden sposób nie mogę nakłonić do zjadania wapiennego żółwika?
3. Ostatnio najchętniej zjadałby tylko ogórka i jabłko na zmianę. Zielskiem (to co dla niego najzdrowsze) gardzi. Sałaty nie dostaje oczywiście, a zielsko to chodzi mi o to co rośnie na łąkach i w lasach.
4. Jak rozpoznać w jakim jest wieku? U nas jest 5 lat. Byl w bardzo kiepskim stanie, ale jakoś sie wykaraskał. Teraz na skorupie pojawiły mu się biała plama- może z braku wapnia, ale nie chce go jeść!!!!! a UVA i UVB ma.
5. Żółw nie jest zarejestrowany, może to głupie pytanie, ale... czy można z nim normalnie iść do weterynarza????

Ostatnio zaniedbałam żółwiowe sprawy bo urodziłam córeczkę i teraz musze się za niego wziąć!

Jędrek
23-09-2013, 11:48
Żółwika zetrzyj (na tarce lub rozbij młotkiem) na proszek i proszkiem posypuj żarełko. Co do świetlówek, to wszyscy piszą o roku- póltora, ale może w instrukcji twierdzą inaczej?

Jojek
23-09-2013, 14:41
Witaj.

MariaN napisał(a):

> 1. Czy świetlówkę ReptiGlo należy wymieniać co pół roku?

Dla pewności sprwadziłem na stronie producenta. Zalecana jest wymiana co 12 miesięcy. To samo dotyczy świetlówek Arcadii, na opakowaniu napisano żeby wymienić przynajmniej raz na 12 miesięcy.

p.s. Ciekawe dlaczego sprzedawcy upierają się przy 6 miesiącach?

Aleksander
25-09-2013, 06:10
Ja mam w terrariach korę (firma Agro-Eko, super kora z ogrodniczego) na tym warstwę siana. Myslę, że to dobre zastępstwo dla darni. Żółwie całe się zakopują bez problemów (oczywiście jesli kory jest odpowiednia ilość).
Świetlówki wymieniamy co rok; wapnem posypujemy jedzenie; nie rozpoznasz dokładnie, w jakim jest wieku. W duzym przyblizeniu można policzyc przyrosty na plytkach (jak słoje drewna), ale to wadliwa metoda, zwłaszcza u żółwi zyjących u nas już długo, ze zdeformowanym pancerzem.
Jezeli natomiast chodzi o jedzenie to żółw jest uparty i łatwo przywyczaja sie do jednego rodzaju pozywienia. Najlepsza metoda to "na sałatkę". Drobno siekaj wszystko i dokładnie wymieszaj, wraz z upływem czasu stopniowo zmniejszaj ilośc pokarmu, który chcesz wyeliminować.
Możesz isc z niezarejestrowanym zółwiem do lekarza. Nie powinno byc problemów, zwłaszcza, ze weterynarz pewnie w ogole nie będzie wiedzial, że trzeba żółwie rejestrowac (dobrze, jesli będzie wiedział, jak sie nim zając)

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==