PDA

Zobacz pełną wersję : żółw stepowy, kilka pytań



kiki
27-09-2013, 02:43
Dostałam żółwia od brata którego ktoś mu przyniósł. Chciałabym iść z nim gdzieś do weterynarza który by się znał na żółwiach.
1. Czy możecie jakiegoś poradzić na terenie Warszawy?
2. Jakie dodatki witaminowe powinien dostawać do jedzenia?
3. Jakie jest najlepsze dla niego podłoże?
4. Czy do ocieplenia terrarium wystarczy zwykła żrówka, czy potrzebne jest dla żółwi stepowych jakieś specjalne doświetlanie?
5. Czy to że zimą praktycznie się nie rusza i nic nie je pomimo dobrej temperatury jest normalne?
6. Czy powinno się nawilżać terrarium pomimo kąpania żółwia?
Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Pozdrawiam!

kazz
27-09-2013, 03:07
ad. 2 Do pokarmu należy dodać witaminy i preparaty fosforowo-wapniowe. Jako
naturlne źródło wapnia można podawać wyprażone w piekarniku (z uwagi na
salmonellę), rozdrobnione skorupki jaj.

ad. 3 Jako podłoże mozesz zastosować materiał, który nie będzie pylił (prowadzi to do problemów zdrowotnych), taki jak: kora (drobna, małozapachowa, wyprażona w piekarniku), gałązki, torf, ziemia, siano, suche liście. Najlepiej sprawdzają się mieszanki np. kora-siano-torf itp.Ponieważ żółwie stepowe uwielbiają kopać, warstwa podłoża powinna mieć ok. 10cm głębokości.

ad. 4 Do ogrzewania wystarczy zwykla żarówka (60-100W). Żółwia należy dogrzewać w dzień przez około 10-12 godzin. Spraw mu tez zarowke emitujaca promienie UVB - taka zarowke kupisz w zoologiku i wystarczy wlaczyc ja na 10 min dziennie (w odleglosci ok 15-20cm od zolwia).

ad. 5 Zolwie stepowe zima pomimo odpowiednich warunkow jedza mniej i mniej sie ruszaja (przynajmniej moj tak robi), ale jak nic nie je i w ogole sie nie rusza to normalne to nie jest. Sprobuj podwyzszyc mu temperature i zastosuj cieple kapiele ok 10 minut - to powinno go ozywic.

ad. 6 Wilgotnosc w terrarium nie powinna przekraczac 50% wiec nawilzanie jest zbedne:)

Pozdro!

Paulazz
27-09-2013, 05:10
1 koło Zoo

2 sa gotowe witaminy w płynie i mieszanki wapnia też gotowe ( w każdym większym zoologiku je znajdziesz )

3 oj z tym podłożem to były dyskusje ( na pewno nie materiały pylące, torf też odpada z podowu że szybko wysycha i pyli a duża wilgotnośc u stepowego nie jest wskazana) moge powiedziec że na pewno sianko od biedy to i kora co do piasku czy ziemi to powiem tylko tyle że u mnie jest mieszanka tego i gdzie niegdzie sianko ale tylko po to by miały sie gdzie zagrzebywać

4 żarówki z UVB ( dające ciepło ) i świetlówka z UVA i UVB dla zdrowego funkcjonowania żółwia do kupienia w większych zoologikach
serio świetlówka ma działac tylko 10 min dziennie ????? może o kwarcówce mówisz?świetlówka dla stepowego to znacznie zdrowszy wariant

5 tak to sen zimowy który starszym żółwiom jest bardzo potrzebny ( u mnie w chłodniejszym miejscu zagrzebały sie dwa żółwie i od tygodnia nie wychodzą zaś trzeci mimo wszystko nawet jak nie ma włączonej lampy biega jak wściekły więc każdy żółwi inaczej do tego podchodzi)

6ja zraszam co 4-5 dni ale tylko po to by ziemia i piasech nie przesły i nie zaczęły pylić ale nie można przesadzać bo stepowe mogą mieć problemy z grzybica przy zbyt dużej wilgotności

pozdrawiam ( jak napisałam coś błędnie to proszę o poprawienie :P )

igck
27-09-2013, 10:01
1. Nie wiem:)
2. Ja dosypuje tylko wapna do pokarmu
3. Polecam korę kore i jeszcze raz korę!!
4. Chyba tylko kwarcóka naświetla się po parenaście mniut dziennie. Tyle że kwarcówki sa pieruńsko drogie. Polecam świetlówke 5% lub 8% UVB którą się naświetla tyle ile mozna:)
5.Są to napewno objawy snu zimowego. Tylko pamiętaj że jeśli nie masz warunków do zimowania to mu nie pozwól tak spac bo ci wychudnie i może popaść w anoreksję itp.
6.Zraszaj na tyle bynic nie pyliło.

Pozdrowienia

Azazella
03-10-2013, 03:55
2 - najwazniejsze jest wapno

3- ja takze uzywam kory + siano w kryjowce, aby mogly sie zagrzebac

4- zwykla zarowka (jak masz bardzo duze terra, to moze 2). do tego swietlowka UVA i UVB, najlepiej tak z 10-12 godzin dziennie

5- to raczej nie jest normalne. Ewentualnie moze byc ospaly, ale przy dobrej temp, nie powinno byc tak jak u Ciebie. Polecam cieple kapiele nawet co 3-5 dni poki jego stan sie nie poprawi. Mozesz go kapac 15-30 min, ale zmieniaj wode, aby byla ciepla. Jedzenie podawaj nawet jak nie je.

6- ja spryskuje terra co rano, ale nieduzo. Dzieki temu nic mi sie nie pyli. Jak wlaczasz zarowke, to podloze dosc szybko wysycha i nie ma problemu z nadmierna wilgotnoscia - chyba, ze masz terra zamkniete od gory.

Napisz moze jakiej wielkosci jest Twoj zolw. Czy to mozliwe, zeby mial pasozyty wewnetrzne? To mogloby go bardzo oslabic.

42d3e78f26a4b20d412==