PDA

Zobacz pełną wersję : Termofiltr Eheim 2113 - wkłady filtracyjne i ich ułożenie



Łukasz Czura
27-09-2013, 10:09
Za niedługo przyjedzie do mnie termofiltr Eheim 2113. Filtr będzie miał na wyposażeniu tylko plastiki do biologicznej filtracji co jeszcze powinienem dokupić (z wkładów) aby ten filtr porządnie filtrował wodę (25l) dla dwóch 15 cm. żółwic?? Filtr będzie ciągnął wodę przez ruszt filtra dennego. Wydajność termofiltra to 390l/h.

Jojek
27-09-2013, 11:18
Ja bym dał tylko włókninę albo gąbkę i włókninę na początku, żeby zabezpieczało wkład biologicznej filtracji przed zamulaniem się. Włóknina jest dobra bo tania i przy czyszczeniu filtra po prostu ten zapaskudzony kawałek wyrzucasz i wkładasz nowy.

Jędrek
27-09-2013, 12:21
Naprawdę masz 25 litrów wody?

Łukasz Czura
28-09-2013, 03:13
Tak mam TYLKO 25 litrów wody dla dwóch prawie dorosłych żółwic , ale już dużo razy to tłumaczyłem w roku 2005 będą miały w lecie 5000 litrów (bo będą w oczku wodnym), więc myślę że będzie to bardzo dobra rekompensata. Czyli filtr biologiczny (kawłki plastikowe) ma być w tej najczystszej fazie filtracji?? Ja myślałem że bakterie nitryfikacyjne powinny się żywić odpadami biologicznymi i powinny mieć dla siebie najbrudniejszą wodę, aby się zadomowiły jak to jest?? Na foto podobny filtr (ja mam mieć krótszy) z zalecanymi i ułożonymi przez EHEIM wkładami filtracyjnymi.

Jojek
28-09-2013, 04:28
25 litrów to bardzo mało i z tego powodu twoje żółwice mogą stać się agresywne względem siebie. Późniejsze przełożenie do większego zbiornika ułatwi im unikanie starć ale niekoniecznie spowoduje że się polubią.

Ten filtr jest do 250 litrów i jest za mocny na 25 litrów wody w tym sensie że strumień w tak małym zbiorniku spowoduje niezłego kręćka.

Te "plastikowe kawałki" to tzw bioball (biokulki) bardzo dobre podłoże do osadzania się bakteri nitryfikacyjnych. Bakterie żywią się tym co jest rozpuszczone w wodzie więc gąbka nic nie zatrzyma a dzięki takiemu układowi nie będzie ci się zapychać i zmniejszać powierzchnia przeznzaczona dla bakteri. Przy czyszczeniu fitra będziesz mógł pozostawić biokulki w spokoju.

Żółwie i filtr kubełkowy posiadam od wielu lat. Kombinowałem z ułożeniem wkładów jak i z różnymi wkładami. Przekonałem się że taka kolejność jest najskuteczniejsza i najmniej pracochłonna. Najpierw filtracja mechanicza, potem biologiczna.

Ułożenie proponowane przez ciebie i producenta powoduje że filtr zmieści w sobie więcej brudów, bo brud osadza się we wszystkich wkładach i zatrzymuje dopiero na gąbce, ale woda dużo wcześniej zaczyna śmierdzieć, bo siada najpierw filtracja biologiczna, a na koniec trzeba płukać wszystkie wkłady, co powoduje że całe dojrzewanie filtra i zbiornika zaczynasz od początku. Nie jest to tylko moje zdanie. Wielu doświadczonych akwarystów radzi to samo.

Jojek
28-09-2013, 05:09
Poszukałem po sieci i nigdzie nie mogę znaleźć opisu dokładnie do tego modelu który podobno kupujesz. "Termofiltr Eheim 2113" Może się pomyliłeś albo to jakiś bardzo stary model?

Łukasz Czura
28-09-2013, 06:23
Tak to jest bardzo stary model http://www.allegro.pl/show_item.php?item=34835427 to ta aukcja na allegro. A to strona producenta http://www.eheim.com/ .

Jojek
28-09-2013, 07:48
he he rzeczywiście
teraz się wszystko zgadza poza dwoma szczegółami

po pierwsze symbol 2213 a nie jak podałeś w temacie 2113
po drugie to nie jest termofiltr tylko zwykły filtr seria classic

Łukasz Czura
28-09-2013, 08:00
Podałem złą stronę internetową mój przyszły filtr to ten: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=33786649 ma symbol który podałem w temacie i jest to termofiltr.

42d3e78f26a4b20d412==