PDA

Zobacz pełną wersję : Terrarium



Tomasz S.
01-10-2013, 02:32
Witam.Nie znam sie na zolwiach wiec kieruje do zorientowanych to pytanie:Czy zolwie mozna hodowac w terrarium typu zamknietego????Tak jak weze???Dziekuje za odpowiedzi.

Rexar
01-10-2013, 09:34
Terrarium dla żółwi nie może byc całkiem zamkięte górna pokrywa może pokrywac
najwyżej 3/4 powierzchni terra

MataManX
01-10-2013, 12:20
1. Napisz o jakie żołwie ci chodzi.
2. Lądowe mogą mieć zamknięte terrarium. Jeśli zapewnisz dobrą wentylację poprzez kratki i w suficie. Zamknięte terra ułatwia utrzymanie odpowiedniej temp.
3. Wodne nie powinny mieć zakrytej całej góry akwarium z tgo względu że parująca woda sie będzie na pokrywie intensywnie osadzać oraz będzie utrudniona syrkulacja powietrza.

dr Robert
01-10-2013, 12:27
Dal żółwi lądowych zdecydowanie polecam terrarium od góry otwarte typu szuflada, przy niskim terrarium może być częściowo zakryte. Jest to sposób powszechnie stosowany w świecie i sprawdzony. Żółwie powinny mieć dostęp do powietrza. Wszystko zależy od gatunku żółwia oraz wysokości terrarium, Jeśli gatunek wymaga wysokiej wilgotności powietrza a terrarium jest niskie powierzchnia zakryta może sięgać do 2/3, ale dla bardziej sucholubnych najwyżej 1/3. Przy wysokich terrariach ze szkła musi być całkowicie otwarte.

Tomasz S.
01-10-2013, 13:22
Chodzi o stepowego

Aleksander
02-10-2013, 02:53
Ja mam dla stepowych terraria otwarte i takie polecam, chyba że masz w domu 15 stopni, ale wątpię. Przy normalnej temperaturze pokojowej i ogrzewaniu terrarium "od góry" otwarte terrarium jest najlepsze, załatwia sprawę wentylacji.

pozdrawiam
Natalia

Azazella
03-10-2013, 04:13
Ja mam rowniez terrarium otwarte.

Marek Orłowski
14-10-2013, 13:28
Witam ,chcę zabrać głos w dyskusji na temat terrariów dla żółwi lądowych. Tylko w terrarium typu zamkniętego można stworzyć właściwy mikroklimat, odpowiedni dla danego gatunku. Odnosi się to zarówno do ciepło i wilgotnolubnych żółwi z np. Azji, czy Ameryki Płd. jak i do żółwi stepowych wymagających dość wysokiej temp. i suchego klimatu. Jeśli ktoś preferuje terrarium otwarte, niech puści żółwia na podłogę, będzie prawie tak samo. W prawidłowo zbudowanym terrarium niezbędna jest oczywiście prawidłowa wentylacja, dobrana do rozmiarów terrarium i potrzeb zwierzęcia. Zapraszam na moją stronę http://www.zoomarket.pl, gdzie można obejrzeć rózne typy terrariów dla żółwi.
pozdrawiam wszystkich terrarystów
Marko Szapkarow - Orłowski

dr Robert
14-10-2013, 14:07
Nie zgadzam się z p.Markiem Orłowskim. Żółw stepowy trzymany w całkowicie suchych przez cały rok terrariach to błąd. Niestety powszechny (także w odniesieniu do innych sucholubnych czy pustynnych gadów, np.biczogonów). Oczywiście nie jest to gatunek wilgociolubny, ale w norach w których spędza w naturze większość życia wcale nie jest sucho ! Wręcz przeciwnie, wilgotność powietrza może być tam całkiem spora. Dlatego powinien mieć lekko wilgotny kącik, a przez część roku (wiosna) może mieć częste "deszcze". W Polsce standard u "stepowca" to suchy piasek i dwa kamienie.
W terrariach jakie widzę w polskich sklepach (podana strona nie otwiera się u mnie) nie da się zrobić żadnego mikroklimatu bo są to "puszki" z dwoma cienkimi listwami blachy perforowanej. Mikroklimat w terrarium typu otwartego czy półotwartego tworzy się np. przez włożenie roślin (np. kawałki podlewanej darni w pojemnikach doskonale zwiększają wilgotność). Zgodzę się, że jest trochę gatunków żółwi które wymagają szczególnej wilgotności i dla tych lepsze będzie terrarium typu zamkniętego (ale też z dobrą wentylacją). Mało kto te gatunki w Polsce trzyma.

Jojek
14-10-2013, 16:25
Witam Pana na naszym forum. Bardzo się cieszę że Pan do nas zawitał. Mam nadzieję że podzieli się Pan z nami swoimi cennymi uwagami. Chodź jak widzę w niekórych przypadkach spotka się pan również z krytyką. Jako moderator tego działu będę się starał aby dyskusje miały charakter rzeczowy i konstruktywny. Szczerze zachęcam do częstego udzielania się.

ps. Miałem okazję poznać Pana osobiście na targach euro-zoo. Podobno jako jedyny rozpoznałem żółwia Mata-Mata.

dr Robert
14-10-2013, 16:31
Jojek to nie krytyka, ale próba dyskusji :).

42d3e78f26a4b20d412==