PDA

Zobacz pełną wersję : Temperatura wody



Renia
08-10-2013, 14:52
Wielu z Was piszę że temperatura wody dla żółwia czerwonolicego powinna wynosić
24-28 stopni.Moja żółwica nie toleruje takiej zimnej wody, najlepiej się czuje gdy woda ma 30-32 stopnie. Taką temperaturę doradził mi wet, ponieważ gdy miała ok.27 stopni była bardzo ospała i sidziała tylko przy grzałce (spała też przy niej).
Sądzicie że mam wyjątkowo cieplnolubną gadzinkę??? Moja żółwica ma ok. 1.5 roku i ma 11cm.

ludwik
08-10-2013, 15:24
Mam żółwie w podobnym wieku i rozmiarze, utrzymuję wodę około 24 stopni. Zimą robią się czasami troche ospałe, ale to chwilowe. Kiedyś zepsuł mi się termostat w grzałce i temperatura poszła na kilka godzin do 32 stopni ale żółwiom nic się nie stało. Pewnie Twoja czuje się tak jakby cały czas były w tropikach na wakacjach;-)

MataManX
08-10-2013, 15:27
renia napisał(a):

> Wielu z Was piszę że temperatura wody dla żółwia czerwonolicego
> powinna wynosić
> 24-28 stopni.Moja żółwica nie toleruje takiej zimnej wody,

Skąd wiesz że żółw się źle czuje ??

> najlepiej się czuje gdy woda ma 30-32 stopnie. Taką temperaturę
> doradził mi wet, ponieważ gdy miała ok.27 stopni była bardzo
> ospała i sidziała tylko przy grzałce (spała też przy niej).

To naturalne że żółw to nie nakręcana zabawka która będzie skakać i pływać na życzenie. One mają w życiu 3 priorystety: Zjesć, Nagrzać się, Rozmnożyć się - twój żólw ma co jeść, na rozród jest jeszcze za młody więc stara się wygrzwać. To że aż tak "kocha" grzałkę może być spowodowane tym że inne części terrarium są zbyt zimne, albo część lądowa nie jest dostatecznie ogrzana. Jesli chcesz utrzymywać temp 30-32 C pamiętaj o tym że musisz utrzymywać o kilka stopni wyższą temperaturę powietrza.

> Sądzicie że mam wyjątkowo cieplnolubną gadzinkę??? Moja żółwica
> ma ok. 1.5 roku i ma 11cm.


Przekarmiania powoduje przerost i krzywide u żólwi - takie powinny być nalepki na pokarmie dla żólwi - jak na paczkach papierosów. Rozmiary twojego żólwia są spowodowane tym że byl przekarmiany i dalej pewno jest, ma zbyt wysoko białkową dietę, ma zbyt ciepło więc jego metabolizm jest wyższy.


Jeśli będzie miał taką temperaturę przez całe życie może się jego długość skończyć. Ponieważ organizm aktywny i prowadzący procesy biologiczne w szybkim tępie będzie się szybciej stażał. Więc wysoka temp i taka dieta moga skrócić tego życie.

dr Robert
08-10-2013, 15:53
Właściwie MataManx napisał to co najważniejsze. Przytulanie się do grzałki u żółwi wcale nie musi wynikać z chęci ogrzania się ! Jeśli jest to jedyny element dający możliwość "ukrycia się" bo pozostała część części wodnej terrarium nie ma żadnych wystających elementów to żółw będzie przebywał w jego pobliżu bo tu czuje się bezpiecznie. Okresowo temperatura wody około 30 stopni żółwikowi nie zaszkodzi, ale absolutnie nie powinien być stale tak trzymany ! "Napędzanie" żółwia tak wysoką temperaturą przez dłuższy czas jest nienaturalne, powoduje bardzo szybkie tempo metabolizmu, a w konsekwencji potrzeby pokarmowe i przeciążenie całego organizmu.

ZIEMAS
08-10-2013, 18:27
Pozdrowienia dla dra Roberta.Zgadzam się z przedmówcami.Od siebie dodam: koniecznie zainstaluj ,, słoneczko'' czyli światło i grzanie od góry,oraz wyspę i schowek.Odsyłam do strony Jojka!

Enola
10-10-2013, 03:21
Moja żółwica ma ok 25C nawet troche mniej i nigdy nie jest ospala, ale oczywiscie ma tez sloneczko :)

K.I.T.T.
10-10-2013, 12:08
Hehe. Droga reniu jak jusz czytałem twój post to wiedziałem że ci siedostanie.Kiedy napisałaś że ma 1,5 roku i 11 cm byłem tego pewien(mi tesz siedoastało).Słuchaj co do grzałki.jeśli nagle zmieniasz zolwiowi temperaturę z 32 na 25 to on musi być ospały. co kilka dni obniżaj temperature o stopień żółw powinien sie pszyzwyczaić

marioh
11-10-2013, 05:07
Zgadzam sie w 100% z MataManx-em co do wielkosci i jego metabolizmu.Oczywiscie temperatura wody rowniez jest zbyt wysoka i powinnas ja obnizac stopniowo - wtedy nie bedzie dla niego zadnego szoku.
Pozdrawiam.

42d3e78f26a4b20d412==