PDA

Zobacz pełną wersję : Problemik ze stepowym



mIRO
12-10-2013, 02:01
Mam problem z moim żółwiem stepowym. Ma on już około 12 lat, ale ostatnio, a właściwie nie ostatnio, tylko jakis miesiąc temu przestał on jeść. Tak więc nie je już od około miesiąca. Jedzenie leży w terra, a on czasem skubnie kawałek startej marchewki albo sałaty, ale jeden albo dwa gryzy to jest maksimum. Proszę o pomoc i ewentualną poradę. Być może powoli będzie nadchodził już na niego czas??

Yaqbi
12-10-2013, 02:50
Spowolnienie metabolizmu i wynikająca niechęć z jedzenia mogą wynikać z choroby, ale też z nieodpowiednich warunków. Spróbuj podnieść mu trochę temperaturę, żeby pobudzić żółwia, kiedyś mój grek też nie chciał jeść, ale sprawę załatwił preparat na pobudzenie apetytu, dostępny w zoologikach, Sera Activ, wystarczyło kilka kropel do pokarmu, by wszystko wróciło do normy. Jeśli nie będzie chciał jeść z pokarmem, sprubój go nakarmić, albo dodać kilka kropel do poidła. Możesz też stosować ciepłe kąpiele z tymikroplami, mój żółw zawsze chętnie pije w wannie, pomimo, ze ma w terra basen z wodą.
Może to jakiś stres spowodowany zmianą warunków otoczenia. Jeżeli chodzi o choroby, to musisz poczekać na komentarz bardziej doświadczonych. Natomiast nierealne jest, by myśleć o tym, by dla 12-letniego żółwia nadeszły jego dni!

Pozdrawiam

Qba

dr Robert
12-10-2013, 03:03
Jesli był od dawna karmiony sałatą to rzeczywiście "być może nadeszły jego dni". Zatrucie pestycydami i wypłukiwanie wapnia z organizmu to główne wady sałaty. Było o tym na forum jakiś milion razy.
Porada typu:podnieść temperaturę, kiedy nie wiemy jaka panuje w terrarium jest co najmniej mało rozsądna. Żółwie są często ospałe przy zbyt wysokich temperaturach. Jeśli jest utrzymywany w cieple warto np. zwiększyć wilgotność, przez 1-2 krotne w ciągu dnia spryskiwanie terrarium. Ale nic nie ma napisane o warunkach przetrzymywania więc trudno cokolwiek radzić w tym względzie. A choroby, objawem większości z nich jest brak apetytu.

igck
12-10-2013, 09:11
No i tez zwróćmy uwage na to że teraz jest czas zapadania stepowców w hibernacje. Mój stepowy tez od jakiegos miesiąca przyjmuje pokarm żadko i w małych ilościach. Jeśli twój żółw mIRO cały czas chce spac itp. to pewnie to oznacza że chce zimowac.

42d3e78f26a4b20d412==