PDA

Zobacz pełną wersję : czy stosujecie dodatki do wody



mierob
13-10-2013, 05:46
Witam!
Mam trochę zaległości w bieżącym czytaniu aktualnych spraw, ale nurtuje mnie jeden problem! Mam pytanie, czy stosujecie jakieś specyfiki do poniesienia wartości wody, w której siedzi sobie czerwonolicy. Chodzi mi o to, czy są jakieś preparaty mineralne, witaminowe, bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne, czy coś takiego dla profilaktyki.
Dzięki z góry za kontakt i pomoc.
pozdrawiam wszystkich terrariowiczów

dr Robert
13-10-2013, 10:07
Co prawda nie u czerwonolicego, bo tego gatunku nie mam, ale u Pelomedusa subrufa i Pelusios castaneus do wody dodaję niewielkie ilości bardzo mocnej, ugotowanej (a nie tylko zaparzonej), czarnej herbaty. Te gatunki są dość wrażliwe na grzybice, a taka herbata nieco zakwasza środowisko i ma zapobiegać grzybicom. Sposób wziąłem z artykułu "Keeping and breeding of the North African helmeted turtle Pelomedusa subrufa olivacea" E.Büttera opublikowanym w "Radiata" z 2003 r. (nr12/4).

ZIEMAS
13-10-2013, 12:10
W sklepach zoo są ''polepszacze'' wody dla żółwi. Niewielkie zasolenie wody ma również działanie bakterio i grzybobójcze.
Pozdrowienia dla draRoberta.

dr Robert
13-10-2013, 13:57
Z zasoleniem trzeba bardzo uważać, aby nie przesadzić. Sposób raczej dla zaawansownych.
Pozdrowienia dla Ziemka :).

bruenor
14-10-2013, 02:43
Ja dodaje tylko bakterie (nie pamiętam teraz dokładnie nazwy. Mają one za zzadanie przyśpieszenie rozkładu odchodów i neutralizację zapachu itd. itp.)

Jędrek
16-10-2013, 14:06
Ja zakrapiam witaminy (kilka kropli co 2-3 dni). Nie wiem, czy i jak żółw ma z nich korzystać, ale tak jest w ich instrukcji.

Jędrek
17-10-2013, 13:10
A bakterie też mam, ale dodałem tylko raz, na początku działania nowego, świetnego filtra, później zawsze były "z własnej hodowli" bo woda jest czysta i trzyma parametry.

AdamEx
26-10-2013, 12:10
Ja stosuje od czasu do czasu wybielacz do wody oraz sól akwariową...

42d3e78f26a4b20d412==