PDA

Zobacz pełną wersję : PROBLEM..:(



szatek
16-10-2013, 14:55
Witam
Tak na poczatek witam wszystkich:)
Wiec moj problem polge na tym iz..
Mieszkam w srednim miasteczku..sa 2 sklepy zoologiczne..lecz nie ma juz zółwi..i nie bedzie bo sie pytalem.Na swieta jade do kielc..do babci:)Tam jest spooro sklepów zoologicznych...problem polge na tym iz czy zowik by przezyl..jazde pociagiem zpowotem(to okolo 800km).Macie moze jakis pomysl?/Bradzo bym chcial rozpoaczac hodowle..

marioh
16-10-2013, 16:42
Cooo?800 km pociagiem to bedzie dla niego meczarnia.Trzeba bylo napisac przedewszystkim o jakiego ci chodzi.Mam dla ciebie pewne wyjscie:w gornym rogu jest tzw."spis dzialow" i gdy tam wejdziesz na dole strony jest "gielda",a w niej rozne formy wymiany.Moze lepszym sposobem bedzie znalezienie jakiegos zolwika blizej twojej miejscowosci,a zwlaszcza obejrzyj prosze zakladke "oddam",bo tam jest ich sporo(najwiecej czerwonolicych).Zanim jednak zdecydujesz sie na zakup/przygarniecie to zastanow sie,czy ty dasz rade zapewnic im odpowiednie warunki,co wiaze sie z niemalymi kosztami.
Pozdrawiam.

szatek
17-10-2013, 02:35
Myslalem ze jak wsadzic go w wode..to by przezyl ta cala noc..+troche pokarmu..
Hodowalem kiedys czerwonolicego..i czy to sa az tak duze koszty?Lampa+akwarium(na poczatek nie wielkie wystarczy bo zolwik jest maly,jakies kamyczki na podlze i jakas wysepka,a i grzalka.)
Jakbym w kiecach kupil tego zolwika wrzucil bym go do rybek..albo do innego akwarium(bo kuzyn ma tego sporo).
Pozniej tlko noc pociagiem..w jakims pomiesczzeniu z woda..wydawalo mi sie ze by przyl..
Tez myslalem o gekonie lesnym...
Zobacze tez w dzial gielda;)
Pzodrawiam

marix
17-10-2013, 03:07
800 km w pociągu w wodzie - wyjąłbyś pewnie UTOPIONEGO żółwia po dotarciu na miejsce. Zolwie przewodzi się bez wody.
I dlaczego chcesz kupować żółwie w Kielcach skoro mieszkasz szmat drogi stamtąd? Nawet jeśli nie ma ich w Twoim miasteczku, na pewno są w sąsiednim.
Co do małego akwa dla małego żółwia. Ma to sens tylko wtedy, jeśli już takie akwa masz. Bo jeśli kupować nowe , najlepiej od razu jak największe.

marioh
17-10-2013, 03:42
A ja dodam,ze jak wieksze to i by sie juz jakis porzadna filtracja przydala (np. zewnetrzny+wewnetrzny),a to juz sa koszty.Dotego wieksza grzalka,lampa uv i inne dodatki.Suma sumarum to wcale nie tak malo.Co do tego akwarium z rybkami w ktorym mialby byc tymczasowo w kielcach to sie zastanow,bo jednak to drapiezca i jezeli bedzie maly to tylko moze ponadgryzac ogonki,ale jezeli wiekszy to wybije duzo rybek(a to wlascicielowi sie niespodoba).Te zolwie zyja przeciez po kilkanascie/kilkadziesiat lat,wiec wydatki nie kacza sie na kupieniu jednego akwa,filtra i lampy.

szatek
17-10-2013, 05:37
z 40 km od goleniowa jest szczecin..lecz..tam nie bede..Wczesniej bede w kielcach i stad ten pomysl..utopi sie??przeciez tej wody nie wleje tyle ze az go zatopi:)Pozdrawiam..a cena grzalki,lampy itp mnie wiecej ile??Pozdrawiam

marix
17-10-2013, 05:49
Zadnej wody nie wlewaj! Brak wody, nawet przez kilka dni, to nie jest problem dla zolwia. Wiekszym prpoblemem bedzie zalewanie nosa przy probie oddychania...
Jedzenia tez mu nie dawaj w czasie podrozy! Cociaz maly zolwik moze jesc codziennie, to nic zlego mu sie nie stanie z pwodu malej glodowki (o zywieniu i PRZEKARMIANIU poczytaj posty).
Grzałka powinna byc z termostatem, mocna (50 zl? nie wiem). Filtr jak najleprzy. Ponizej 50 zl nie kupisz, a dobrze byloby wadac i kilka razy wiecej. Swietlowka zwykla i UVB (z tym bedzie najwiekszy problem).
A skoro tak ci zalezy na zolwiu i jego zdrowiu to naprawde bedzie lepiej, jesli kupisz zwierze w Szczecinie...
TO NIE JEST ZABAWKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!! Ani MASKOTKA!!!!!!!!!!!!!!!!!

marix
17-10-2013, 06:00
Oczywiscie "najlepszy", nie przez rz. Sorry, mam powalona klawiature.

bruenor
17-10-2013, 06:44
Żółwia, czerwonolicego raczej nie kupisz (nie są wydawane zezwolenia na import i handel – jak na razie), ale życzę powodzenia. Co do cen grzałka ok. 50 zł no chyba, że przepływowa to 150,- filtr wewnętrzny 50 - 100,- (na razie wystarczy, docelowo kubeł ok. 200,- 300,- a wewnętrzny zostanie jako pomocniczy) akwa 1,- za 1l. (Ja zacząłem z małym zbiornikiem i szukałem okazyjnej ceny na używany duży zbiornik – udało się 110x55x50 za 150,-)
Największy problem to oświetlenie transformator z oprawami bryzgoszczelnymi to ok. 90 -110,- jarzeniówka ok. 50,- - 80,- (zależnie od producenta i modelu i trochę fantazji przy mocowaniu.
Pamiętaj, że będziesz potrzebował dokumenty do rejestracji żółwia, sprzedawca powinien Ci je udostępnić.

POWODZENIA ;)

szatek
17-10-2013, 07:30
Ok dzieki..A czemu mialbym tego zolwia nie dostac??A ktory z tych gatunkow jest najtanszy??Wiem ze zolw nie jest maskotka..ale przeciez przez ejdna noc mu sie nic nie stanie..i dzieki za porady zwiazane z woda..i jedzienie.A co do grzalek itp to moge wydac okolo 150zl..Narazie wystrczy mu grzalka,lampy..akwarium..


Zamierzam mu zrobic w akwarium takie cos
Wody sporo..ze bedzie mogl sobie plywac..zrobic taka wyspe..z drewna na dnia lampa.i oczywiscie wejscie.. na wyspe..podloze zrobie z wiekszych kamyczkow..
A czy zolwie lubia rybki??np gupiki..?albo slimaki?Pozdrawiam

kazz
17-10-2013, 07:42
po pierwsze; czerwonolicego legalnie juz nie kupisz bo handel nimi jest zabroniony.
jesli juz to mozesz kupic zoltolicego i w sklepie musisz zarzadac na niego zaswiadczenia ze pochodzi z legalnych zrodel. pozniej z tym dokumentem idziesz do starostwa powiatowego w twoim miescie i rejestrujesz zolwia-takie sa wymogi unii europejskiej.
zoltolicy wyglada tak samo jak czerwonolicy-tak samo sie go hoduje itp.
jesli chcesz dowiedziec sie czegos wiecej na temat tego zolwia to zapraszam na moja strone;

www.zoltolicy.xu.pl

a jak ta by sie nie ladowala to na ta

www.zoltolicy.republika.pl

ja przewozilem moje zolwie 660km (samochodem)i nie mialy zadnego uszczerbku na zdrowiu.

pozdro

dr Robert
17-10-2013, 10:22
A gdzie jest napisane, że żółtolicy jest objęty rejestracją ? Chyba pod nazwą żółw żółtolicy kryje się Trachemys scripta troosti ? Jeśli tak to nie podlega on żadnej rejestracji i żadnych zaświadczeń ze sklepu nie trzeba.

Rejestracji podlega tylko jeden podgatunek Trachemys scripta, a mianowicie Trachemys scripta elegans czyli żółw czerwonolicy.
Do sprawdzenia: http://europa.eu.int/eur-lex/pl/dd/docs/2003/32003R1497-PL.doc

Najpierw sprawdź, potem udzielaj porad innym :). A Już szczególnie jak prowadzisz stronę o tym podgatunku...

krist
17-10-2013, 16:06
są jeszcze do kupienia, tylko cena podskoczyła z 25-30zł na 70zł..... no i nachodzić się trzeba.....

kazz
18-10-2013, 01:14
no w sumie tak... sorki za wprowadzenie w blad...
ja na swojego dostalem zaswiadczenie ze sklepu i rejestrowalem go razem z czerwonolicym - stwierdzilem ze i tak czerwonego zarejestrowac musze wiec nie doplacajac nic zarejestrowalem tez zoltego - kto wie czy kiedys nie bedzie trzeba ich tez rejestrowac? wtedy bede mial to juz z glowy:)

pozdro!

szatek
18-10-2013, 02:28
Aha..to jesczze lepiej z tym zoltolicym.Mam jesczez jedno pytanko..jak juz bede mial malego zolwika..chcialem w rogu z drewna(beleczek zrobic mu taka wysepke..i duzo wody..Czy maly zolwik moze miec duzo wody??Pozdrawiam

piotr
18-10-2013, 02:49
Na razie :-)
Tak czy inaczej rachunek radzę wziąć.

P.

marix
18-10-2013, 03:04
wody im wiecej tym lepiej. A najlepiej, jeśli głębokość jest zróżnicówana i żółw ma kryjówki (i płyciznę do spania w noskiem wysuniątym nad wodę). Dla malucha wyspa do opalania nie musi być wielka.

krist
18-10-2013, 05:22
hm tak czyta i doszedłem do wniosku że chyba nie czytałeś opisu hodowli żółwia czerwo/żółtolicego .... szkoda powinna to być pierwsza rzecz jaką trzeba zrobic przed kupnem zwierzaka, odsyłąm cię na strone Jojka (jedna z najlepszych stronek) i tez do opisu MataManX'a na terrarysta.com.pl Poczytaj prosze dokładnie i jeszcze raz się zastanów bo kupno żółwia to mały wydatek w porównaniu z resztą wydatków jakie trzeba wydać na akwa,grzałki, oświetlenie, filtr itd.... Wałkujemy to samo pytanie już setny raz TAK mały żółwik moze mieć bardzo dużo wody!! ( w naturze zyją w rzekach.) a czym więcej tym lepiej... poza tym drewno na wysepke należy odpowiednio przygotować najlepiej jakby było debowe, lub bukowe (nie gnije w wodzie) które nalezy wyparzyć wrzątkiem kilkakrotnie i tak przygotowane włozyć do akwa. ( jesli pojawi się pleśń musimy powtórzyć czynność).

szatek
18-10-2013, 06:58
Krist dla twojej wiadomosci hodowalem kiedys zolwia..i wiem ze trzeba grzalke,lampe,filtr.:)Na wszystko moge wydac 200zl(akwarium,grzalka,zolw,lampa)Na poczatku zakupie akwarium nie duze..pozniej mu zmienie,gdyz nie wiem cyz mi wystarczy 200zl.TDziekuje za pomoc.Pozdrawiam

marioh
19-10-2013, 04:20
"Krist dla twojej wiadomosci hodowalem kiedys zolwia.." - A ja mysle,ze go tylko trzymales(a opiekowal sie nim ktos inny),bo takie pytania powinna zadawac osoba niemajaca kontaktu z gadami/zolwiami.To ze wiesz iz powinien miec jakies wyposazenie to nie wszystko,poniewaz jest jeszcze kwestia karmienia,obserwacji itp.Co do ilosci funduszy to nigdy ich niema zaduzo i dlatego praktycznie kazdy z biegiem czasu rozbudowuje im "domki"
Pozdrawiam.

szatek
19-10-2013, 10:13
Ale mialem go krotko..z miesiac..:)

krist
19-10-2013, 13:58
no więc jak to nazwać hodowlą ??? marioh dobrze napisał.. a propo mam kolege z pracy który "hoduje" dwa czerwonolice juz 3 lata a o tym co mają jesć i że mają mieć grzałke dowiedział się dopiero ode mnie... a o lampce nic nie wiedział..... więc jeśli ktoś pisze że kiedyś hodował a teraz się pyta ile wody może mieć mały żółwik to moje skierowanie do opisu było jak najbardziej na miejscu i prawidłowe! (marioh mnie wyręczył bo znowu byłoby na mnie lub MMX'a) więc dla twojej wiadomości ludziska mają gadziny miesiąc a nawet TRZY LATA i nic o ich hodowli nie wiedzą!!!!! i właśnie dlatego byś wiedział iż zaku gadziny to wielka odpowiedzialność a i koszty tez duże znacznie przekraczające 200 zł. OK znowu ktoś będzie mi miał za złe że tak pisze ale chcę tylko dobra gadzin!!

szatek
20-10-2013, 04:06
Przepraszam..ja wieddzialem z lampka,grzalka,filtrem..itp.A z iloscia wody roznie slyszalem...ze to zalezy od zolwia..czy lubi czy nie.A an poczatku wydam z 200zl..wiadomo pozniej wieksze akwarium..a nie jak wiekszosc oddaja..za darmo bo nie maja warunkow..A wiecie ze wiekszosc ma same akwarium??+pare kamykow..
albo te plastyukowe wysepki..a pokarm to juz nie mowie..tylko ten kupny.Pozdrawiam;)

krist
20-10-2013, 05:46
szatek napisał "A wiecie ze wiekszosc ma same akwarium??+pare kamykow..
albo te plastyukowe wysepki..a pokarm to juz nie mowie..tylko ten kupny"
tak wiemy........ dobrze że Ty zdajesz sobie sprawę z tego iż tak nie powinno być....
pzd. Krist

bruenor
20-10-2013, 13:32
Jakiś czas temu podliczałem ile już poszło kaszanki na żółwie... Po 1500,- przestałem liczyć, bo bym się załamał. A jeszcze nieskończone akwaterrarium.
Co do hodowli... Mam żółwie od wakacji 2003 i na razie mogę je powiedzieć, że je karmie i o nie dbam a o hodowli powiem po pierwszym młodym, (czyli być może nigdy)

42d3e78f26a4b20d412==