PDA

Zobacz pełną wersję : UV konieczne ??



AdamEx
24-10-2013, 13:37
Witam...
Mam żółwia Ostrogrzbietego [od 3 miechów], karmię go dobrze, zgodnie z zaleceniami [wzoruje sie na stronce www.jojek.klub.chip.pl/hobby], temp. w nocy i w dzień ma odpowiednią. Z moich obserwacji rozwija sie chyba dobrze, stracił juz raz skóre, znacznie mu urosła głowa i łapy, karapaks sie zauważalnie powiększył. Ale nie mam świetlówki UV, posiadam tylko zwykłą żarówke 40W do wygrzewania. Czy ta świetlówka jest taka konieczna ?? Jest troche droga :P. Ja myśle że sie obejdzie. A co na to starzy wyjadacze ?? Dziękówa za odp...

Wojtas501
24-10-2013, 13:51
Świetlówka UV jest potrzebna, a zwłaszcza u młodych żółwi, gdyż wtedy mają największe zapotrzebowanie na wapń. Bez promieni UV żółw nie jest w stanie przyswoić wapnia i w rezultacie po jakims czasie zachoruje na krzywicę.
To tak w skrócie. :)

AdamEx
24-10-2013, 14:00
Wrzucam mu kostki wapnia do wody ale skoro piszesz że może zachorować na krzywicę to będe zmusznoy mu kupić tą świetlówke. Myśle że 3-4 miesiące wytrzyma bez :P.......

bruenor
25-10-2013, 00:39
To, że dostaną kostkę wapienną nie znaczy, że wapń będzie odpowiednio przyswojony przez organizm żółwia.

No i witamina D3 (cholekalcyferol), która jest naturalnie produkowana w skórze poddanej działaniu promieni UV.

Tak jak człowiek bez słońca żyć nie może ;)

Tak jest u człowieka: (...)"Witamina D pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, a także zapobiega nadmiernemu wydalaniu tych pierwiastków z moczem. W przypadku, gdy brakuje wapnia w pożywieniu pobierany jest on z kości. Obecność witaminy we krwi wpływa korzystnie na system nerwowy"(...)
,(ponieważ brak UV u żółwia ma podobne skutki jak brak Wit D3 i wapnia pozwoliłem sobie wstawić ten cytat. Ale pewnie dr Robert napisze coś mądrzejszego :) albo mnie zruga...)


Świetlówka UV jest niezbędna dokładnie UV-B (ok 5%) z reguły dają też UV-A (20 - 35 %)

Na rynku dostępne są świetlówki różnych producentów na cenę wpływa też długość świetlówki. Najtańsze widziałem za ok. 30- 45 zł.

Exoterra wprowadziło świetlówki kompaktowe (z gwintem do oprawy żarówkowej)
Ale ich cena jest wysoka 130-150,- zależnie od sklepu.
Ponieważ wszystkie trzeba wymienić po ok. roku (przestają emitować UV) myślę, że zakup oprawy do świetlówek w długoterminowym rozliczeniu jest korzystniejszy (nasze gadziny dożywają sędziwego wieku).

Ja na początku kupiłem najmniejszą oprawę do zwykłych świetlówek (45,-) i najkrótszą 18W świetlówkę za ok 25,- (łącznie 70,- to chyba nie dużo jak na zdrowie żółwia i świadomość dobrze spełnionego obowiązku)

AdamEx
25-10-2013, 15:48
75 zł za świetlówke przy 100 zł kieszonkowego na miesiąc to blado wygląda. Qmpel ma do sprzedania świetlówke z oprawą [75 cm] za 20 zł ale juz ma kilka lat i raczej nie wytwarza primieni UV więc zrezygnowałem. Ale stane na głowie i do dwóch miesięcy mój żółwik będzie miał nowe światełko, bardzo mi zależy na tym aby mial jak najlepsze warunki. Kilka lat temu mialem żółwia ale pociągnął zaledwie rok. Dziękówa za dobrą rade.....

dr Robert
26-10-2013, 11:06
bruenor napisał(a):

Ale pewnie dr Robert
> napisze coś mądrzejszego :) albo mnie zruga...)

:))) nie jest tak źle, abym miał zrugać czy poprawiać :)))

Pozdrawiam
RM

AdamEx
11-11-2013, 15:46
Ze względu na ograniczny budżet zakupiłem żarówke Sun Glo 40 W (32zł) czy to wystarczy ??

Jojek
12-11-2013, 00:20
A upewniłeś się że emituje ona promieniowanie UVB? Na mój gust Sun-glo nie robi tego, a tylko UVB wspomaga wytwarzanie witaminy D3.

dr Robert
12-11-2013, 06:43
Sądzę, że chcąc oszczędzić zmarnowałeś pieniądze. Zamiast kupić do ogrzewania zwykłą żarówkę lustrzankę za 3 zł kupiłeś coś trochę podobnego, tyle, że za 32 zł. Na żarówce/świetlówce musi być napisane, że emituje UVB. Tylko to promieniowanie pozwala na syntezę wit.D3 w skórze. Producenci zawsze piszą to na opakowaniu, no i cena jest wyższa. Cóż, szkoda, że zmarnowałeś kasę :(.

bruenor
12-11-2013, 07:47
Tak jak pisałem.... świetlówki kompaktowe z UV-B są drogie np.:

http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid=19&mid=12&lan=en&sub=&id=4

To koszt ok 160,-

A jest "tylko" 2% UVB.

AdamEx
12-11-2013, 15:06
Rozumie swój błąd i postaram się go naprawić...

krist
12-11-2013, 16:40
a wystarczyło poczytać starsze posty lub zadać pytanko... no cóż tylko żywemu się to przytrafi...

AdamEx
13-11-2013, 01:21
To nie o to chodzi że nie wiedziałem, troche czytałem na ten temat i mniej więcej się orientuje. W czterech ZOO pytałem o żarówkę lub świetlówkę UVB i nie mieli, a na dodatek jak zobaczyłem oprawkę na dwie świetlówki za 100 zł to troche zwątpiłem bo nie moge przeznaczyć takich funduszy na żółwia. W ostatniom ZOO srzedawca powiedził że on też ma żółwia (czerwonolicego) i stosuje właśnie tą Sun Glo oraz że UVB jest niepotrzebna. Wiedziałem że niema racji ale chciałem kupić jakąś co będzie emitowała prominie UV, szkoda że tylko UVA.

42d3e78f26a4b20d412==