PDA

Zobacz pełną wersję : Aqua clear 150



roni
29-10-2013, 01:16
Witam wszystkich.
Zakupiłem AC-150 i wobec tego mam kilka pytań.Może te pytanie już się kiedyś pojawiło na forum,ale kto pyta nie błądzi.W instrukcji jest napisane aby wymieniać
gąbkę co 2 miesiące,aktywny węgiel co miesiąc,a "bioMax" co 3 miesiące.w związku z tym co z moimi bakteriami nitryfikacyjnymi.
Gdzie najlepiej umiejscowić ujęcie wody(w komplecie 2 rurki sięgają do połowy akwa) ale farfocle są na dnie.
Czy wypływajaca woda z kaskady z wysokości 20 cm. nie będzie straszyła mojego
żółwia.
moje akwa to 80x35x45
dziękuje za porady i sugestie

ludwik
29-10-2013, 05:20
Wszystko zależy od tego jaki żółw i ile wody w akwa (dla żółwi przecież często nie jest pełne), ale tak ogólnie z doświadczenia z AC300 i akwa z 70 l wody dla dwóch około 2-letnich czerwono- i żólto- licego.
1. Jak nie wymieniasz wszystkich części na raz i nie myjesz filtra to część bakterii powinna przetrwać.
2. Nie zmienia to jednak faktu, że sam jeden filtr tego typu może nie dać rady między innymi ze względu na wysokość zbierania. U mnie dobrze współdziała z filtrem podżwirowym, wtedy też problem bakterii nie istnieje bo gdzieś przeżyją.
3. Nie sprawdzałem czy wydoli sam filtr denny chociaż mnie korciło własnie ze względu na pluskającą spadającą wodę (hałasuje i chlapie na szyby), ostatecznie jednak ustawiłem piramidę z kamieni i sztucznych roślin po której spływa woda. Na dodatek żólwie nie lubią rwącej wody a pewnie i hałas w spaniu nie pomaga.

roni
29-10-2013, 05:28
Wielkie dzięki.Żółw czerwonolicy, a wody w akwa też ok. 70 litrów.

Andriusza
30-10-2013, 14:17
Witaj. Mam taki sam filtr i mialem podobny klopot, jesli chodzi o chlupiaca wode. Jak wiesz sa to filtry typowo akwarystyczne, czyli sa zawieszane na krawedzi akwarium, a poziom wody jest o jakies 3 cm od wylotu filtra. U nas - terrarystow, woda jest dolana do duzo nizszego poziomu. I tu pojawiaja sie problemy:
1. z wydajnoscia (slabe zasysanie ze wzgledu na duza roznice poziomow)
2. halas

Proponuje Ci zatem zrobic tak jak ja to uczynilem. Poszedlem do szlarza ze swoim zbiornikeim (60x35x35) i kazalem mu wyciac w tylnej sciance, kawalek szyby, akurat na filtr. W ten sposob wisi on tuz nad powierzchnia wody, zasysa jak trzeba, a poziom halasu jest prawie zaden. W tej konfiguracji, przeplyw mam ustawiony prawie na minimalny, aby bakterii mi nie wyplukiwalo ze zloz (taka sila ssania). A zaciaga, tak, jak u ludwika, z wylotu filtra podzwirowego. Dziala ten system jak sie patrzy. Szczerze polecam. Pozdrawiam.

ludwik
31-10-2013, 05:53
Rozpatrywałem wariant wycięcia szyby również, ale przestałem to rozważać w dniu gdy zastałem żólwia w środku filtra AC300 (wdrapał się tam jakoś tyłem odpychając przednimi łapami od kamieni). Po tym fakcie jak i z obserwacji żółwi wspinających się czasami u mnie w domu na pozornie niedostępne przeszkody wyciągnąłem wniosek, że trzeba zakładać dość duży margines bezpieczeństwa.

roni
31-10-2013, 05:56
Dzieki za pomysł jest niezły,tylko niestety w razie ewentualnej nadbudówki jak u Jojka trzeba wymienić akwa, no ale coś za coś.Szkoda że nie napisałes co z wymianą wkładów w filtrze,może się jeszcze ktoś odezwie.Please.

roni
31-10-2013, 05:59
No to chyba rozwiałes moje wątpliwości co do wycięcia szyby.Nie wycinam.

Andriusza
31-10-2013, 13:25
He, he. Pewnie ze moze sie wspiac, ale nie u mnie :) Poziom wody ok. 22cm. I lapkami nie dosiega. Poza tym jak widac, moj zbiornik jest duzo za maly dla doroslego osobnika i bede go zmienial na jakies 110X70x70, gdy beda pieniadze i miejsce gdzie to postawic. Wtedy bedzie wchodzil w gre jedynie filtr kubelkowy. Ale na okres przejsciowy ( u mnie zakladam, ze bedzie to jakies 2.5 roku), filtr kaskadowy byl tanszym rozwiazaniem, ktore po wymianie akwarium, wykorzystam do filtracji zbiornika z hodowla karmowa (gupiki, slimaki, rosliny wodne), gdzie teraz pracyje wewn. Jesli chodzi o wklady, to u siebie stosuje 3 etapy: mechaniczny - gabke; i 2 biologiczne - jakas ceramika i keramzyt chyba, nie pamietam dokladnie (kupilem w sklepie zoo na wage i wsypalem do starej ponczochy mamy :) Wklady biologczine nalezy jedynie plukac co jakis czas, gdyz ich wydajnosc sie nie zmniejsza, przynajmniej w przypadku moich. No i tak jak wczesniej napisalem, kaskada podlaczona do wylotu filtra podzwirowego, ktory jest doskonalym filtrem mechanicznym (bilogicznym w mniejszym stopniu). To by bylo na tyle :) Aha, jesli kupiles juz AC150 to powinienes wykorzystac jego mozliwosci, a nie zmuszac go do zasysania wody na 20 cm wysokosci. Strasznie zmniejszasz tym sposobem wydajnosc filta, a jest ona naprawde spora. No chyba, ze zrobisz tak jak Jojek i postawisz nabudowke i wode dolejesz pod sama krawedz akwa :) Zreszta jest to najlepsze rozwiazanie moim zdaniem, lecz nie mam sily w tym sie babrac teraz jak bede robil to za jakies 1.5 roku. Zycze powodzenia :)

roni
31-10-2013, 23:30
Powodzenie na pewno sie przyda.Zaczynam dziś eksperymenty i...myślenie o filtrze podżwirowym.Dzięki.

42d3e78f26a4b20d412==