PDA

Zobacz pełną wersję : żółwiak chiński



Nosferatu
31-10-2013, 09:15
Jestem od niedawna posiadaczem zółwiaka chińskiego, poszukuje wszelakich porad i doświadczeń w hodowli tego zwierzaka. Proszę też o pomoc w określeniu wieku, długoś karpaksu wynosi ok 4 cm, i ntryguje mnie też jego zachowanie, jest bardzo ruchliwy, cały czas pływa po całym zbiorniku, lecz jak ostatnio zaobserwowałem potrafi nawet pare godz przesiedzieć na wysepce. Nie posiadam jeszcze świetlówki UV, ale postaram się ją jak najszybciej zakupić, i może mi ktoś wyjaśnić jak jest z ogrzewaniem powietrza w terrarium, czy np. przy temp około 26 stopni konieczne jest dogrzewanie żarówką, czy bardziej chodzi tu o promieniowanie podczerwone?

ZIEMAS
31-10-2013, 13:44
Żółwiak ma ok 2-4 miesięcy,jeżeli był prawidłowo karmiony. ''Opalanie'' się jest naturalnym zachowaniem i konieczne jest dodatkowe żródło światła, ciepła oraz UV.Temp. jest OK. Wyściel mu dno akwarium dosyć grubą (ok.4-6 cm)warstwą miałkiego ,dobrze przepłukanego piaseczku .Żółwiak będzie się w nim z lubością zakopywał. Jest to trochę uciążliwe przy zmianie wody ,ale gdy nauczysz go pobierać pokarm z pęsety, nie będzie w wodzie zbyt wielu resztek pokarmu i zmiany wody mogą być żadsze. Takiego malca karmi się codziennie. Pokarm maksymalnie urozmaicony( rybki słodkowodne-najlepiej całe, ślimaczki , małe dżdżownice ,niewielkie ilości wątroby i beztłuszczowych mięs,larwy ochotki,wodzienia, niewielkie owady.)Należy podać mu listek mniszka(mleczu),cykorii,roślinek wodnych.Nie musi ich zjadać ,ale może i powinien mieć tę możlwość. Woda nie musi być głęboka- do10cm. Za wyspę może słóżyć płaski kamień jakiś konar lub deseczka zamocowana nieruchomo.
Powodzenia w hodowli.

PiotrekP
03-11-2013, 03:14
ZIEMAS a czy wiekszy zolwiak tez powinien wychodzic i sie wygrzewac jak np czerwonolice?

moj jak byl malutki to tez lezal pod lampą czesto ale teraz to nie jest zbyt skory do opuszczania wody....

krist
03-11-2013, 05:10
taką mają nature są one głównie wodnymi żółwiami,

ZIEMAS
03-11-2013, 12:51
Cześć.
Większość gadów szuka okresowo ciepłych miejsc i słońca.
Może woda u Twojego żółwiaka jest za chłodna? Młode lubią wyższe temperatury. To że się lubi ''opalać'' może być jego cechą osobniczą. Nie ma w tym nic dziwnego i trzeba mu to umożliwić.
Powodzenia w hodowaniu.

OBMAB
03-11-2013, 13:22
Cześć Ziemek !
Mam do ciebie takie pytanie.
Kupiłem wczoraj dwa żółwie "wodne" :) ( maluchy 4,5 - 6cm). No i mam taki problem, a minowicie jeden z nich nie może się zanurzyć ( pływa po powierzchni wody) wszelakie objawy wskazywały by na zapalenie płuc.
No ale tu pojawiają się schody , bo:
-brak kataru
-brak śluzu wokół pyska
-nadzwyczajny apetyt
-oczy czyste, w pełni otwarte i klarowne ??????
co to może być ???

z góry dzięki Bartek@!

Nosferatu
05-11-2013, 13:07
Niestety ja nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi na tego posta. Sam dopiero od niedawna jestem posiadaczem żółwiaka i dopiero zapoznaje się z tajnikami życia żółwi ...

mzimin
21-11-2013, 05:28
Ja tez mam jendego i to straszny lobuz wszystko rozwala wiec nie dziw sie jak po porannym przebudzeniu bedziesz mial w akwa wszystko powywracane. Poza tym strasznie brudza wiec zalatwia kazdy filtr. Co do jedzenia to mozesz dawac mu gotowane jajko, kwalek pomidora no i no.1 czerwone robaki takie jak na ryby. Ale raczej jak podrosnie bo na pewno bedzie chcial calego na raz zjesc. Acha i uwaga na palce bo moze niezle dziabnac. Niestety jest jedna wada nie mozna mu sprawic towarzystwa innego zolwiaka bo silniejszy zje slabszego.

42d3e78f26a4b20d412==